Orta Dünya’nın Doğası: Tolkien’in Yayınlanmamış Makaleleri!

Tolkien‘in daha önce hiç yayınlanmamış makalelerini içeren The Nature of Middle-earth (Orta Dünya’nın Doğası) isimli kitap 2021 yılında yayımlanacak.

Tolkien Vakfı tarafından onay verilen yeni kitap Orta Dünya’nın Doğası, Haziran ayında HarperCollins yayınevi tarafından yayımlanacak. Açıklamaya göre, yeni kitap “Okuyucuları Silmarillion, Bitmemiş Öyküler ve Yüzüklerin Efendisi dünyasına yeniden götürecek” Kitabın editörlüğünü Tolkien uzmanı ve Elf Dilbilim Kulübü’nün kıdemli ismi Carl F. Hostetter üstleniyor. Açıkçası Christopher Tolkien ismini görememek biraz  yürek burkuyor… Yine de Hostetter ‘ın oldukça önemli bir Tolkien uzmanı olması önemli bir durum.Orta Dünya'nın Doğası The Nature of Middle-earth

Orta Dünya’nın Doğası (The Nature of Middle-earth) Hangi Konuları Ele Alacak?

Söz konusu makaleler Elflerin ölümsüzlüğü ve reenkarnasyon; Valar’ın tabiatı, Orta-Dünya’nın tanrısal nitelikteki varlıkları, Numenor’un coğrafyası ve yaratıkları ve hatta kimin sakalının olup olmadığına dair konuları içeriyor. Keza hayranlar arasında Elflerin, hobbitlerin ve cüce kadınların sakalının olup olmadığı uzun süredir devam eden tartışmalara konu olmuştu.

Yakın dönemde Tolkien’in notlarından ve yayınlanmamış yazılarından hareketle Beren ile Luthien, Gondolin’in Düşüşü ve Hurin’in Çocukları kitapları yayınlanmıştı. HarperCollins Yayınevi yaptığı açıklamada “Yeni kitap, Tolkien’in benzersiz dünyasını daha iyi aktarmak adına geçirdiği süreci ortaya koyuyor.”

Orta Dünyanın Doğası

Açıklamanın devamında ise bizleri heyecanlandıran şu cümleleri söylüyor “Bu yeni keşif okuyucular için gerçek bir hazine. Yazılanlara adeta Tolkien’in omzundan bakma fırsatı yakalamanın yanı sıra; her sayfada Orta Dünya’nın olağanüstülüğünü yeniden görecekler.”

Orta Dünya’nın Doğası (The Nature of Middle-earth), 2022 yılının sonunda yayınlanması beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisi öncesinde çıkacak. Türkiye’de yayımlanması bekleniyor. Yine aynı dönem içerisinde Daedalic tarafından yapılan Gollum oyununun da çıkması bekleniyor. Kısacası önümüzdeki senelerde sık sık Orta Dünya içerikleri yayınlanacak!

Yukarıdaki videomuzda Tolkien kitapları okuma sırasını, en güncel ve dünyada en kabul görür haliyle sizler için hazırladık. Orta Dünya ve Tolkien külliyatına hakim olmak için kitapları hangi sırayla okumalıyız sorusunun cevabını verdik. İyi seyirler ve keyifli okumalar!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak: TheGuardian

Mutlaka Okuyun!

Numenor'un Çöküşü

Tolkien’in notlarından derlenen Numenor’un Çöküşü 4 Ekim’de geliyor!

Tolkien’in notlarından derlenen en yeni kitabı Númenor’un Çöküşü, Alan Lee’nin enfes çizimleriyle 4 Ekim’de geliyor. …

2 yorum

  1. Merhabalar.
    Orta Dünyanın Doğası adlı kitabın Türkçe versiyonu mevcut değil mi? Mevcut ise nasıl ve nereden ulaşabilirim?
    Teşekkürler :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir