TheOneRingNet, Rings of Power etkinliğinde gösterilen 6 klibin detaylarını paylaştı!

Comic-Con’un Rings of Power oturumu günün ilk paneli olarak 22 Temmuz Cuma günü 10.30’da gerçekleşti. H Salonu’nda düzenlenen panele erişmek isteyen hayranlar alan önünde kamp kurdu. Etkinliğe katılan TheOneRing.Net ekibi ve Discord topluluğu üyeleri, Britanya’dan katılan bir grup hayran ile birlikte Çarşamba günü geceyarısı saatlerinde başlattıkları kampı dönüşler halinde, gerek ayakta gerek oturur vaziyette Perşembe günü ve Cuma sabahına kadar devam ettirdi.

Ekibin deneyimlerini anlattığı metni Orta Dünya takipçileri için Türkçe’ye çevirdik.

Fragmanı Comic-Con ortamında izlemek gerçek bir şenlikti, ama oyuncu kadrosunun fikirlerine de yer verilen özel çekimler sayesinde dizinin nasıl bir yapım olacağını anlamış olduk, ilk çekim gösterilirken tüm mekanda yankılanan ses efektleriyse Yüzük’ün Güç’üne güç kattı.

İşte Comic-Con H Salonu’nu dolduran 6500 hayranın canlı izlediği özel sahnelerin bir özeti.

Tek Yüzük Mısraları ve Yeni Melodiler

Güç yüzükleri müzikDizinin müziklerinden sorumlu Bear McCreary şefliğindeki dinletide Sandy Cameron solo kemanda yer aldı. Fotoğraf: B. Wampler

Bear McCreary tarafından dizi için bestelenen özgün eserler bestekarın şefliğini üstlendiği orkestra tarafından panel açılışında seslendiriliyor. Koro ve orkestra eşlikli solo dinletileri de barındıran konserin ardından moderatörlüğünü Stephen Colbert’ın yaptığı oturum başlıyor. Panelin ilk konukları olan yapımcılardan biri, izlemeyi sabırsızlıkla beklediği sahnelerden birinin Sauron’un Tek Yüzük’ü ilk defa parmağına geçirmesi ve Tek Yüzük mısralarını dile getirmesiyle Orta Dünya’da dengelerin değişmesi ve Elflerin oyuna getirildiklerini anlaması olduğunu belirtiyor. TheOneRing.Net ekibi, Comic-Con’da oyuncu kadrosu ve yapımcılarla gerçekleştirilen soru-cevap panellerinin tümü için yakında ayrı bir yazı yayımlayacak.

Ardından Comic-Con H Salonu’nda bir araya gelmiş bizler için yeniden canlandırılan o an geliyor ve panele özel gösterim ekranlara yansıtılıyor.

Güç yüzükleri finrod laurelin telperionTuna üzerindeki Tirion şehrini ve İki Ağaç’ı seyreden Finrod

Gösterim artık hepimizin aşina olduğu o görselle, İki Ağaç’ı Valinor çayırlarından izleyen Finrod ile açılıyor. Tam da bu noktada yan duvarları kaplayan siyah perdeler hareket ediyor ve salonun yarısından fazlasını, neredeyse iki tır uzunluğundaki bir alanı kapsayan ekranlar ortaya çıkıyor. Böylece şehrin ve Ağaçlar’ın çevresindeki dağ ve vadi manzaralarını da görebiliyoruz.

Güç yüzükleri comic-conAçılış gösteriminde Valinor manzaralarını gösteren ekranlar ilerleyen oturumlarda oyuncu kadrosunu sergiliyor.

Ardından Ağaçlar’ı daha da iyi görebilmek için ekrana biraz daha yaklaşıyor ve onların solmakta olduklarını görüyoruz. Ağaçların ışıkları sönüp yaprakları düşerken gökte Morgoth’un karanlıklar içindeki silüeti beliriyor. Derken kendimizi paramparça olmuş gibi görünen alevler içindeki bir alanda buluyoruz ve Tek Yüzük mısraları siyah fon üzerine altın daire biçiminde karşımıza çıkıyor.

Mısra gitgide büyüyerek izleyicilere doğru yaklaşırken ekranlarda bir Elf diyarı beliriyor ve sahne önünden gelerek tüm salonu titreten devasa bir ses dalgası izleyicileri sarsıyor. Derken Morfydd Clark’ın sesini duyuyoruz: “Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na…

Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar’a…” – Galadriel ikinci mısrayı okurken Moria’nın ihtişamlı dönemlerinden bir kare görüyoruz ve ikinci mısra da aynı ses dalgasıyla ekranı istila ediyor.

Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar’a, ölecekler ne yazık.” – Sırada üçüncü mısra var ve aynı görsel dizaynına bu sefer kuş bakışı Númenor görüntüleri eşlik ediyor.

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı ‘nda, kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne.” – Ve sonunda son mısraların da belirmesiyle ekranı yıkım görüntüleri kaplıyor ve gösterim son bir ses atağıyla sonlanıyor.

Bu gösterim izleyicilerin de sahneye tekrar çıkan ekibin de ağzını açık bırakıyor ve H Salonu’nda gerçekleşen en yoğun deneyimlerden biri olarak Comic-Con tarihine geçiyor.

Elrond ve Durin IV Arasındaki Bağ

Güç yüzükleri elrondElrond Khazad-dûm’daki kaya parçalama müsabakasında

Elrond ve Durin IV karakterlerini ödüllü müsabakaya hazırlanıyora benzedikleri bir sahnede görüyoruz. Elrond erkek ve kadın cücelerin arasından ilerleyerek yürüyor. Cüce kalabalığı, kulağa yuhalama gibi gelen şarkı ve ıslıklarla yankılanırken Durin IV mekana giriyor ve kalabalıktan tezahüratlar yükselmeye başlıyor. Bu sahne iki yarışmacının müsabaka öncesi cesaret gösterisi yapmasına benziyor.

Durin IV geçilmesi gereken görevi açıklıyor: diğer yarışmacı güçten düşene dek kaya parçalamaya devam etmek. Eğer Elf kaybederse BÜTÜN Cüce diyarlarından men edilecek. Peki ya kazanırsa?.. Durin IV böyle bir ihtimal olamayacakmış gibi kıs kıs gülmeye başlıyor. Derken el arabalarına yüklenmiş devasa kayalar içeri getiriliyor.

Durin IV kuvvetli bir hamleyle kayayı rahatça ortadan ikiye ayırıyor. Bir anlık duraksamadan sonra Elrond da okkalı bir hamleyle baltasını kaldırıyor ve… ekran kararıyor.

Elrond ve Galadriel Arasındaki Bağ

The Lord of the Rings Rings of Power Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisi
İki arkadaşın yeniden bir araya gelmesi. Arkadaki duvar dokuması Batı’ya Yelken Açma’yı betimliyor.

Elrond Galadriel’i karşılıyor ve ardından ikisi günbatımına doğru ilerleyen gemileri işleyen duvar dokumasına bakarak bunlardan birini kendi diyarlarında ağırlamanın ne manaya geldiğini anlatan tınıları hüzünle dillendiriyorlar. Bu oldukça düşündürücü an Elrond içinse dehşet verici bir anlam ifade ediyor.

Elrond bunun üzerine alçak bir sesle Galadriel’i çamur ve kir içinde görmeyi beklediğini söylerken Galadriel’in cevabıysa “daha çok nefes kesen ayaz ve troll kanı” oluyor.

Denizden Kurtarılan Galadriel ve Halbrand

Güç yüzükleri halbrand galadriel

Númenor limanına doğru yelken açan görkemli gemiye dair daha çok bilgi ediniyoruz. Bu güneş armasını taşıyan yuvarlak yelkenleriyle Elendil’in gemisi ve güvertede iki konuk taşıyor: denizden kurtarılan Galadriel ve Halbrand. Elendil konukların arasında Eldar soyundan biri olduğunu fark ediyor ve Galadriel’in hangi gemide olduklarını sorusunu yanıtlıyor. Ancak bu Galadriel’in içini hiç de rahatlatmıyor. Halbrand bunun üzerine istikametin nereye olduğunu soruyor çünkü yaklaşmakta oldukları liman ona bildiği hiçbir yeri anımsatmıyor.

Ancak aynı şey Galadriel için geçerli değil. Yanlarından süzülerek geçtikleri taştan oymalardaki simaları çıkarıyor, Ulmo’yu andıran bir heykelin yamacından akan şelaleyi tanıyor ve Halbrand’a Númenor adasında olduklarını söylüyor. Bu gösterim aynı zamanda Bear McCreary’nin Númenor için bestelediği eserleri tüm ihtişamıyla dinleme imkanı veriyor.

Zincire Vurulmuş bir Arondir

Güç yüzükleri arondirArondir’in zincire vurulmuş olsa da hücuma devam ettiği görülüyor
Arondir’in ayak bileğinden zincire vurulduğu sahne bir Ork hapishanesinde geçiyor. Birkaç Elf ve belki de birkaç insan zincirlenmiş halde taş ocağına benzeyen bir yerde çalışıyorlar. Orkların üzerinde onları güneşten korumak için beyaz zardan yapılma gibi görünen (belki de et parçaları?) örtüler var ama pek işe yaramıyorlar.
Bir Ork’un güneşe maruz kaldığı için irkilerek ahşap kirişler ve brandadan yapılmış kapalı bir alana çekildiğini görüyoruz. Arondir başka bir Elfe bakarak işaret veriyor ve onlar ve diğer mahkumlar Orkları ayaklarından yere sermek için ellerindeki zincirleri kullanarak hapishaneden kaçmaya çalışıyorlar.
Mahkumlar zincirlerini birbirine geçiriyor ve ardından sırayla çekiçleriyle zincirlerin kesiştiği yerlere vuruyorlar. Zincirlerden birinin kopmasıyla o mahkum koşmaya başlıyor ve alt edilene kadar çukurun duvarlarına tırmanmaya devam ediyor.
Böylece Arondir’in bir baltayı havaya kaldırdığı ve yükseğe sıçradığı sahne geliyor, ama bir Ork’a saldırmak için değil. Arondir baltayı ahşap kirişe doğru savurarak Orkları koruyan yapıyı çökertiyor. Sahne kararıyor.

Nori ve “Stranger”

Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisinin ilk teaser trailer'ı (14)

Nori yanan kraterin tepesinde belirir ve aşağıya baktığında ‘Yabancı’nın cenin pozisyonunda kıvrılmış ve baygın olduğunu görür. Arkadaşı Poppy arkadan yaklaşır ve ona uçurumun kenarından uzaklaşmasını, bunun tehlikeli olduğunu söyler. Nori aşağıdaki adama yardım etmeleri gerektiğini söyler, Poppy ise yapamayacaklarını, onun bir dev olduğunu ve güvenli olmadığını söyler.

O anda kraterin kenarı çöker ve Nori kraterin içine düşerek alevlerin arasına düşer. Ayağa kalkmak için çabalarken alevlerin yakmadığını, sıcak olmadığını fark eder. Böylece alevli kraterin ortasındaki figüre yaklaşmak için yeterli cesareti bulur.

Poppy ona durması için yalvarırken, Nori yavaşça bedene dokunmak için uzanır. Nori Yabancı’nın yüzünü dürttüğünde hiçbir şey olmaz ve Poppy tekrar geri dönmesi için yalvarır. Nori kurtlara yem olmaması için onu burada bırakamayacağını söylüyor ve Yabancı aniden uyanarak Poppy’nin kolunu tutuyor.

Nori afallayıp şaşkın bakışlarla ona dönüyor, o da aynı şekilde şaşkın görünüyor ve ağlamaya başlıyor, kamera aralarında gidip geliyor, hayret, acı ya da şaşkınlık haykırışları artarken ateş sönüyor. Sonra Nori geri çekiliyor ve Yabancı tekrar baygın düşüyor bu kez alevler geri dönüyor.

Poppy, Nori’ye buradan olabildiğince çabuk çıkması için ısrar ediyor ancak Nori, Yabancı’ya yardımcı olmaları gerektiğini söylüyor, Poppy de “bir devi nasıl taşıyacağız” diye karşılık veriyor ancak Nori bunu yapabileceklerini, (yardım etmenin) kendi kimlikleri olduğunu söylüyor ve Poppy de ona “hayır, sen böylesin” diye hatırlatıyor.

Nori ve Poppy arasındaki bu son diyalog, bildiğimiz Shire’a çok benziyor; Hobbitlerin çoğu hiçbir yere gitmiyor ve hiçbir macera yaşamıyor, bir de Bagginsler ve Tooklar var, onlar ise bir yerlere gidiyor ve maceralar yaşıyor.

San Diego Comic-Con etkinliğinin Güç Yüzükleri paneli ve H Salonu’ndan Enstantaneler, özel çekim içerikleriyle böylece sona eriyor. TheOneRing.Net ekibi, oyuncu kadrosu ve yapımcılarla gerçekleştirilen soru-cevap panellerinin özetini yakında yayımlıyor olacak.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak: Rings of Power Panel

Mutlaka Okuyun!

Adar'ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Adar’ın Yeni Aktörü Sam Hazeldine Röportajı (Güç Yüzükleri)

“Entertainment Weekly ‘ye konuşan Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine, ’Karanlık bir karakter ama kendini kötü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir