Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinde Celebrimbor Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fandom, The Lord of the Rings: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinin ana karakterlerinden Celebrimbor’un dizideki hikayesine dair oyuncu Charles Edwards’ın açıklamalarını ve pek çok çeşitli ipuçları içeren özel bir haber yayınladı. Biz de bu özel haberi sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Rings of Power Dizisi ve Celebrimbor

Rings of Power Güç Yüzükleri Celebrimbor ve Erlond

Celebrimbor gibi bir karakterin Yüzüklerin Efendisi için bu kadar kritik olduğunu ve Tolkien’in kitaplarında ona neredeyse hiç değinmediğini düşünmek delilik. Gerçi Tolkien bir keresinde yayıncısına yazdığı bir mektupta, gelecekte başka yaratıcıların gelip yarattığı dünyaları detaylandırması fikrini memnuniyetle karşıladığını yazmıştı.

Aslında Tolkien, Prime Video’nun Orta Dünya’yı temel alan yeni dizisi Yüzüklerin Efendisi’nin arkasındaki ekibe, toplanmaya ve ekilmeye hazır pek çok tohum serpti: Güç Yüzükleri’nin arkasındaki ekibin Tolkien’in yazılarından yeni bir ekran macerası çıkarmasına olanak sağladı. Celebrimbor bu çekirdeklerden biri; hem Yüzüklerin Efendisi’nde adı geçen hem de Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ne ilham veren kaynak materyal olan eklerinde yer alan muhteşem Elf: Güç Yüzükleri’ne ilham kaynağı olmuştur. Karakter hem üç Elf Yüzüğü’nün yapımından hem de onları Sauron’un ulaşamayacağı bir yerde tutmaktan sorumludur.

Celebrimbor’un hikayesi büyüleyici ve yeni dizinin derinlemesine inceleyip üzerine inşa edeceği bir hikaye. Sabırsızlanıyoruz – ve eğer bir Tolkien hayranıysanız muhtemelen siz de sabırsızlanıyorsunuzdur. Ama beklemek zorundayız, en azından dizinin Eylül ayındaki prömiyerine kadar. Bu nedenle, o tarihten önce sizlere Celebrimbor karakterinin Güç Yüzüklerine yansıyan ilk bakış görüntülerinin yanı sıra Tolkien tarafından ana hatlarıyla çizilen karaktere genel bir bakış ve bu önemli Elf’i canlandıran aktör Charles Edwards ile Celebrimbor’un oynadığı role yeni bir ışık tutan derinlemesine bir sohbet sunuyoruz.

Celebrimbor ve Birinci Çağ

Rings of Power Güç Yüzükleri Celebrimbor ve Erlond

Güç Yüzükleri dizisinin İkinci Çağ’da geçtiğini ve olayların Üçüncü Çağ’da geçen Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’ne bir ön hikaye olduğunu zaten biliyoruz. Celebrimbor’un geçmişi, kitaplarda ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere, Birinci Çağ’a kadar uzanmaktadır. Bir Ñoldorin prensi olarak, başlarında büyükbabasının bulunduğu Fëanor Hanedanı’nın son üyesiydi. Fëanor’un kendisi, Derin-elfler olarak da bilinen Ñoldor’un ilk Yüce Kralı Finwë’nin oğluydu ve ilim ve zanaat söz konusu olduğunda Eldar Klanlarının en büyüğü olarak ünlenmişti.

Klanın en büyük zanaatkârı olan Fëanor’un en büyük başarısı, Celebrimbor’un mirasında da yankıları olan, Silmariller olarak bilinen üç mücevheri yapmaktı. Beleriand Elfleri (Birinci Çağ’ın sonunda Lindon olarak bilinen bölge hariç kıta büyük ölçüde yok olmuştu) Edain (İnsanların Üç Hanesi olarak da bilinir) ve Cüce müttefikleriyle birlikte Morgoth’un güçlerine karşı savaşırken, Mücevherler Savaşı bu mücevherler için yapılmıştı.

Celebrimbor bu savaş sırasında bir dizi muharebeye katılmış ve bazı akrabaları Orta Dünya’yı terk ederken kendisi Orta Dünya’da kalarak İkinci Çağ’da Eregion’a yerleşmiştir – Güç Yüzükleri onu burada bulur.

Cüceler ile İlişkiler

Charles Edwards, Celebrimbor’un hikâyedeki yerini açıklamaya başlarken, “O Eregion’un Lordu – ve lord olmak kraliyete benzer bir şey – Khazad-dûm’a çok yakın” diyor. Khazad-dûm, Moria olarak da bilinir ve Durin’in Halkı, Cücelerin; Puslu Dağlar’ın altında var olan kadim yeraltı krallığıdır. “Aktif olarak Eregion’u mükemmel bir yere dönüştürmeye çalışıyor. Ve bu amaç doğrultusunda Cücelerle birlikte çalışarak onların yeteneklerinden ve yaratıcılıklarından faydalanmaya çalışıyor.”

Tolkien, İkinci Çağ’da Cüceler ve Elflerin birlikte bu kadar yakın çalıştıkları ve bu kadar iyi anlaştıkları başka bir zaman olmadığını söylemiştir.

“Bizim hikâyemizde Celebrimbor, Elrond’u Khazad-dûm’u ziyaret etmesi ve Cücelerle görüşme yapması için cesaretlendiriyor ve ona yardımcı oluyor,” diye ekliyor Edwards. “Bunun altında gizli bir neden olabilir ama Celebrimbor birlikte çalışmayı çok destekliyor… iki ırk da diğerinin yardımı olmadan sahip oldukları, yarattıkları o müthiş şeyleri üretemezdi. Yani açıkçası, iş ilişkileri açısından kesinlikle bir barış dönemindeyiz ve [Celebrimbor] onlara büyük saygı duyuyor. Cüceler de gayretli işçiler, kuyumcular ve zanaatkârlar olarak ün salmışlardır ve Celebrimbor da buna çok saygı duymaktadır.”

Kılık Değiştirmiş Sauron

Celebrimbor’un Cücelerle ittifakının başlangıcı Sauron’un bu ittifaktan başka bir şekle bürünerek yararlanmaya çalıştığı dönem olup aynı zamanda The Rings of Power dizisi 1. Sezonunun ana konusu olarak karşımıza çıkıyor. Kitaplarda, kendini Annatar olarak adlandıran Sauron, diğer adıyla “Hediyelerin Efendisi”, Eregion Elfleri ile arkadaş olur ve onlara yüzük yapma zanaatını öğretir. Sauron’un talimatı ve manipülasyonu altında, demirciler zanaatı öğrenirken yüzükleri de yaparlar. Ve bu durum nihayetinde 19 Güç Yüzüğünden 16’sının dövülmesiyle sonuçlanır.

Celebrimbor, Sauron’un yardımı olmadan üç Elf Yüzüğü’nü kendisi döver. Ancak bu esnada Sauron tarafından öğretilen zanaatın Yüzüklere hükmeden bir büyü eklemek için tasarlandığından habersizdir. Bu durum aynı zamanda Elf Yüzüklerinin, ne olursa olsun, diğer tüm Büyük Yüzükler gibi Tek Yüzük’e bağlı ve onun tarafından kontrol edildiği anlamına gelmektedir.

Tek Yüzük, daha küçük yüzüklere ve onları kullananlara hükmedecek bir ana yüzük gibi davranmak üzere Sauron tarafından gizlice dövülür. Bu Sauron’a Orta Dünya’yı yönetme gücünü vermek için tasarlanan bir yüzüktür. Tolkien’e göre ise hikaye şöyle devam ediyor:

Celebrimbor ve Eregion Elfleri Sauron’un onları manipüle ettiğini öğrendiklerinde ondan yaptıkları Yüzükleri saklarlar.

“O, kimsenin anlamadığı çok daha büyük bir şeyin peşinde. Ve bu nedenle tek bir gayesi var. Bu gaye uğruna sırf herkesin iyiliği için olacağını düşündüğü bir yere ulaşmak ve kendisine büyük bir zafer sağlamak için İnsanları kullanabilir. Aynı zamanda oldukça da kibirlidir” Bu Yüzüklerin en büyüğü, Celebrimbor’un kendisi tarafından yaratılan, Sauron’un asla dokunmadığı ve Tek Yüzük’ün gücüne duyarlı olmasına rağmen, Sauron tarafından bozulmadan kalan yüzüklerdir. Bu nedenle bu yüzükler – Elflerin üç Yüzüğü – Güç Yüzüklerinin en güzeli olarak bilinirler. Celebrimbor onlara Orta Dünya’nın başlıca elementleri olan hava, ateş ve su anlamına gelen Vilya, Narya ve Nenya adını verir. Yüzükleri güvende tutmak için ikisini Lindon’daki Gil-galad’a ve birini de Lórien’deki Galadriel’e gönderir. Ayrıca, Thrór Yüzüğü olarak bilinen (Hobbit üçlemesinde ekranda gördüğümüz) yedi Cüce yüzüğünden en güçlüsünü ise Khazad-dûm’a, III. Durin’ine gönderir.Edwards, “Bu yapımda, özellikle de benim durumumda, spoiler olan şey, Yüzüklerin Efendisi’nde Celebrimbor’dan Yüzüklerin Kalpazanı olarak bahsedilmesidir” diyor ve ekliyor: “O bir dip not değil, ama o bir yan not. Dizi için yararlandığımız bir diğer kaynak, Tolkien’in pek çok somut olmayan karakter hakkında birçok not aldığı Yüzüklerin Efendisi’nin ekleridir. Tolkien, Celebrimbor’u iki ya da üç versiyon olarak tasarladı ve bunların hiçbiri üzerinde karar kılmadı. Aslında Tolkien’in ‘bundan emin değilim, değiştirmeliydim’ diyerek bir kenar boşluğuna ya da satır aralarına iliştirdiği bir şeyler yazan küçük bir not var. Bir karakter oluşturmaya başlamak çok heyecan verici. Bir plan var, ama herhangi bir renklendirme yok ve onu yaratmak benim ve diğer herkesin elinde. Bu gerçekten heyecan verici oldu. Dolayısıyla, Tolkien’in kendi içinde birbirinden farklı olan karakterinin iki veya üç versiyonunu düşünürsek, bizim versiyonumuz biraz daha karmaşık ve bileşiktir diyebiliriz.”

Celebrimbor: Hırslı ve Hassas

Rings of Power Güç Yüzükleri Celebrimbor Altın Parşomen

Peki karakterin Güç Yüzükleri versiyonu nasıl bir şey? Edwards, özel görsellerimizde görebileceğiniz sivri kulakları olduğunu söylüyor ve çok ketum bir Elf olduğunu açıklıyor.

Edwards, “Temkinli ve oldukça saf olabiliyor,” diyor. “Kendini beğenmiş biri. Zeki bir zanaatkâr. Ve çok titiz biri. Biraz faydacı olabilir. Ama aynı zamanda kullanılmaya da müsait. Gururludur. İnzivaya çekilmeyi tercih eder; insanlardan hoşlanmaz. Sosyal olarak çok ilgili değildir. Oldukça açık sözlü olabilir. Çok hırslıdır. Muazzam derecede hırslı.”

“Cücelerin çıkardığı değerli metal için ‘mithril’ ismini kendisi türetmiştir ve bu çok havalı, değil mi? Buna hiç şüphe yok. O çok havalı bir adam. Bir sürü şey icat ediyor. Atölyesinin içini gördüğünüzde, siz de benim ilk gördüğümdeki gibi hayretler içinde kalacaksınız.”

Hırslı, ha? Peki onu harekete geçiren ne?

“Hikayemizde, hayatta kendinden şüphe etmeye başladığı bir noktaya ulaştı,” diye açıklıyor Edwards. “Sanırım onu harekete geçiren şey, manik ve saplantılı bir yaratma arzusu. Halihazırda yaratmış olduğu şeylerin ötesinde, daha önce yaratmış olduğu her şeyi aşmak istiyor. Ve bu noktaya ulaştığı için, kendinden ve geçerliliğinden şüphe etmeye başlıyor. Başarıları kayda değer olan atasının çok uzun süredir gölgesinde yaşıyor diyebiliriz. Ve her zaman [onu] gölgede bırakmaya çalışmak arzusundadır. Bazıları bunu çoktan başardığını söyleyebilir ama o başardığına inanmıyor.”

Edwards Celebrimbor’un büyükbabası Fëanor’dan bahsediyor olabilir mi? Büyük olasılıkla – tabii dizi başka bir yöne sapmadıysa. Eğer karakter posterlerini gördüyseniz, Elf yazılarını içeren altın parşomen tutan bir çift el görmüşsünüzdür. Edwards bu ellerin Celebrimbor’a ait olduğunu doğruluyor. Parşömenin dizide nasıl bir rol oynayacağını henüz bilmiyoruz, ancak Edwards parşömenin bir tür plan içerdiğini gizlemiyor.

“Arıyor; henüz bilinmeyen bir şey istiyor,” diye devam ediyor Edwards. “Onu kafası oldukça karışık bir durumda buluyoruz. . Ancak bu kendine olan inancını sarsıyor ve onu korumasız ve avcılara karşı savunmasız hale getiriyor. Yaratıcı bir şekilde fethetmek ve her şeyin en iyisi ve en sonu olacak bir şey bulmak konusunda çok kararlı hale geliyor.”

Ardından kılık değiştirmiş Sauron gelir. Daha sonra, Celebrimbor ve Elfleri kirli işlerini yapmaları için kandırarak, Tek Yüzük’ü parmağına takıp tüm Güç Yüzükleri ve taşıyıcıları üzerinde hakimiyet kuracak ve Elfler onun gerçek kimliğini ve amacını anlayacaktı. Elflerin Yüzükleri saklamasına misilleme olarak Sauron Eregion’a saldırıp Celebrimbor’u yakalayarak işkence yapacaktır.

Kadife Divan

Rings of Power Güç Yüzükleri Celebrimbor ve Erlond

Edwards, Celebrimbor’u canlandırmanın en zor yanlarından birinin – “Tolkien’in yazdığı bir taslaktan” alınmış bir karakteri ete kemiğe büründürme sorumluluğunun yanı sıra- seti gördüğünde heyecanını dizginlemek olduğunu söylüyor.

“Açıkçası, bir karakter oluştururken ve bir performans için çalışmaya başlarken, size ne sunacağını görmek için sabırsızlanırsınız, ne olduğuyla ilgili ve kostüm açısından, ki hepsi fevkalade,” diyor Edwards. Ancak Celebrimbor’un atölyesine ilk bakışı neredeyse çekimleri rayından çıkarma tehdidiyle karşı karşıya bıraktı.

“Onun yaşadığı, çalıştığı yer,” diye hayret ediyor Edwards. “Sete girdiğimde sadece demirhaneyi… ve etrafındaki tüm olağanüstü antikaları görünce hayretler içinde kaldım. Aletlerini ve içinde kadife bir divan bulunan küçük bir ön odası olduğunu gördüm. Bayıldım buna. Böyle bir şey olacağını bilmiyordum. Bunu sevdim… İşler [biraz] yoğunlaştığında gidip kadife divana uzanmayı seviyor. Bana çok mantıklı geldi. Ve o günkü mücadelem her şeye bakan bir köpek yavrusu gibi etrafta dolaşmamaktı. [İnsanlar] ‘Evet, Charlie, artık gelebilir misin, devam etmeliyiz’ diyorlardı çünkü ben sadece ‘Şuna bak!’ diyordum.”

Peter Jackson ve Tonu Doğru Ayarlamak

Peter Jackson Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Rings of Power Güç Yüzükleri Celebrimbor ve Erlond

Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili en büyük soru işaretlerinden biri, Peter Jackson’ın Orta Dünya’yı tasvir edişinden ne kadar etkilenmiş ya da esinlenmiş olabilecekleridir. Edwards, dizinin başrol oyuncuları JD Payne ve Patrick McKay’in, Güç Yüzükleri’nde, adını duymuş olabileceğiniz bir çok saygın, Oscar ödüllü Tolkien uyarlamasının arkasındaki isim olan Peter Jackson ile rekabet etmeye çalışmadıklarını söylerken bunu çok iyi vurguladıklarını belirtiyor.

Jackson’ın anlatmakla sorumlu olduğu hikayelerden net bir ayrım yapan Edwards, “Bu, yaklaşık 3000 yıl öncesinde geçiyor” diyor. “Bence her iki durumda da ve Tolkien’in herhangi bir uyarlamasında, hayati unsur tonu doğru yakalamaktır. Biz – ya da herhangi biri – bundan saptığımız an, işte o zaman yanlış olur. Ve ben bunun burada olmayacağından eminim. Dizimizde böyle bir şey söz konusu değil; biz bu [tonu] yakaladık.”

Edwards, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’nde, Tolkien’in yarattığı inanılmaz fantezi evrenini büyütmeleri için başkalarına yaptığı daveti sürdürmek için kendilerine eşsiz bir fırsat sunulduğunu söylüyor.

“Olan şey tam olarak bu ve bu da durumu çok eşsiz bir fırsat haline getiriyor. Ve sizin de göreceğiniz gibi, bu fırsat dört elle sarılarak gerçekten çok özel bir şeye dönüştürdük”

Fandom’un makalesi burada bitiyor. Ancak Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili haberler ve konuşulacak halen çok fazla şey var. Kısa bir süre önce Prime Video’nun 2 Eylül 2022 tarihinde yayınlayacağı Yüzüklerin Efendisi dizisi The Rings of Power (Güç Yüzükleri) için yeni bir video klip (yeni bir teaser) yayınlandı. “Nothing is evil in the beginning”, yani “Başlangıçta hiçbir şey kötü değildir.” alıntısıyla paylaşılan video ile Sauron’a ya da Numenor’a gönderme yaparak LOTR dizisi hikayesiyle ilgili ipuçları verildi. Biz de bu klibi ve  Fellowship of Fans tarafından sızdırılan Numenor’a dair özel bilgileri sizler için videomuzda özetledik.

https://youtu.be/5bjA02vikgs

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın! Númenor’un Çöküşü

Yüzüklerin Efendisi dizisi Rings of Power (Güç Yüzükleri) ile ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

KAYNAK: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinde Celebrimbor Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir