Sting

Sting

Yapım Tarihi ve Yeri: Tarihi bilinmese de İlk Çağ’da Gondolin’de dövülmüştür.
Yaratıcısı: Muhtemelen Gondolindrim demircileri
Sahipleri: Bilbo Baggins, Frodo Baggins

Sting

Bilbo Baggins’in kılıcıdır. Aslında sadece uzun bir bıçaktır ama Hobbit’ler için kılıç gibidir. Bilbo kılıcı 2941’de, Bert’in Troll ininde, Glamdring ve Orcrist kılıçları ile birlikte buldu. Bu üç kılıç, Elfler tarafından Gondolin’de, Birinci Çağ’da yapılmıştır.

Duvarlarda asılı bir sürü kıyafet vardı. Trollere göre öyle küçüklerdi ki korkarım kurbanlarının giysileriydi ve aralarında bazı değişik marka, biçim ve büyüklükte kılıçlar vardı. Özellikle iki tanesi, güzel kınlarından ve mücevher süslü kabzalarından dolayı gözlerine çarpmıştı.

Gandalf ve Thorin bunlardan birer tane aldılar ve Bilbo’da deri kılıflı bir bıçak aldı. Bu bir Trol için ancak küçük bir cep çakısı olabilirdi, ama hobbit için neredeyse ufak bir kılıçtı.

Kılıçlar o kadar özeldi ki orclar yaklaştığında mavi mavi parlardı. Bilbo, Dumanlı Dağlar’da Gollum’la karşılaştı ve kılıcıyla onu öldürecekti ama merhameti onu durdurdu.

Sting

Bilbo kılıcını ilk defa, Kuyutorman’da, onu ve arkadaşlarını esir alan büyük örümcekleri öldürmek için kullandı. Kılıcın adını orada verdi.

Bilbo, büyücüler ve cücelerin yardımı olmadan, karanlıkta, tek başına büyük örümcekleri öldürerek büyük bir fark yarattı. Kendisini başka bir kişi olarak hissetmişti, aç karnına rağmen çok şiddetli ve cesurdu. Çimenlerin üzerine kılıcını sildi ve kılıfına geri koydu ve şöyle dedi : “Sana bir isim vereceğim ve sana Sting diyeceğim”

Bilbo eve geldi ve ocağın üzerine Sting’i astı. 25 kasım 3018’de, Bilbo, Frodo’ya yüzüğü yok etme görevinde yardımı olması için Sting’i verdi.

Sting’i ocağının üzerine asmıştı Bilbo; cücelerin Ejderha hazinesinden ona armağan olarak verdikleri harika zırhı da müzeye, daha doğrusu Ulığ Kazın’daki Belek Evi’ne geçici olarak vermişti.

Son günün sabahında Frodo Bilbo ile yalnız kalmıştı; yaşlı hobbit yatağının altından tahta bir kutu çıkardı. Kapağını kaldırarak içini karıştırdı. “İşte kılıcın,” dedi. “Fakat kırılmıştı, biliyorsun. Saklamak için alıkoymuştum ama demircilere tamir edip edemeyeceklerini sormayı unutmuşum. Artık zaman kalmadı. Ben de düşündüm ki belki bunu almak istersin, ne dersin?” Kutudan, eski püskü deri bir kının içinde küçük bir kılıç çıkarttı. Sonra kılıcı çekti, kılıcın parlak ve bakımlı ağzında aniden soğuk ve göz alıcı bir ışık çaktı. “Bu Sting,” deyip hiç güç harcamadan kılıcı tahta bir direğe saplayıverdi. “Al bunu, eğer istersen. Artık bana lazım olmaz herhalde.”
Frodo kılıcı minnetle kabul etti.

Sting

Frodo kılıcı ilk kez Moria’da, bir mağara Trol’ünün bacağına vurmak için kullandı. Gollum, Emyn Muil’de Sam Gamgee’ye saldırdığında, Frodo Sting’i Gollum’un boğazına dayadı. Ama Frodo da, Bilbo gibi Gollum’un yaşamasına izin verdi.

Shelob’un bölgesinde, Frodo Sting’i ve Galadriel’in Yıldızcamı’nı eline alarak Shelob’u geri çekilmeye zorladı. Frodo kılıcını örümcek ağlarından kurtulmak için kullandı ama Shelob onu yakaladı ve zehirledi. Sam sol eline Sting’i aldı ve Shelob’un pençelerini kesti ve kendi kılıcı ile gözlerine saldırdı. Sam, Sting ile Shelob’un karnına ölümcül darbeyi vurdu.

Sam Frodo’nun öldüğünü sandı ve Tek Yüzük’ü aldı. Sam Frodo’nun ölmediğini anladı ve Cirith Ungol kalesinden onu kurtardı. Orklar yanlış anlayarak onu, elindeki Sting ile birlikte, büyük bir elf savaşçısı sandı. Frodo Sting’i Sam’e koruması için verdi. Sam ise Sting’i, Frodo Orta Dünya’dan ayrılırken iade etti.

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları

2)Hobbit; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Yüzüklerin Efendisi'ne 5 Yeni Oyun

Yüzüklerin Efendisi’ne 5 Yeni Oyun Geliyor!

Middle-earth Enteprises’ın satın alınmasıyla artık Yüzüklerin Efendisi video oyunlarının haklarına sahip olan Embracer Group, önümüzdeki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir