The Lord of the Rings: Rings of Power Dizisi Hangi Konuları İşleyecek? Orta Dünya’nın 2. Çağı Nasıl Aktarılacak?

Entertainment Weekly dergisi, The Lord of the Rings: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinin ana konu ve karakterlerini mercek altına almış. Gelin hep birlikte, yaptıkları açıklamaları başlıklar altında inceleyelim.

The Lord of the Rings: Rings of Power Dizisi Hangi Konuları İşleyecek?

Öncelikle, makaleye başlamadan önce Orta Dünya evrenine yeni adım atanlar ve dizi ile ilgili haberleri takip edenler için The Lord of the Rings: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinden ve Orta Dünya’nın ekrana yansıyan yapımlarından bahsedelim. The Lord of the Rings üçlemesi, Hobbit filmleri ve her iki yapımın da animasyonları dışında Orta Dünya’nın farklı bir çağını ekranda hiçbir zaman görmemiştik. Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisi bu durumu değiştiren ilk yapım olacak ve Orta Dünya’nın 2. Çağı’nı konu alacak. Peter Jackson’ın Yüzükleri Efendisi efsanelerinin başlangıcını hatırlıyorsunuz değil mi? Galadriel’i canlandıran Cate Blanchett’in sesi ile hafızalara kazınan Son İttifak Savaşı sahnesi 2. Çağ için bir son 3. Çağ içinse bir başlangıçtı.

Birinci Çağ’da ise Melkor, binlerce yıl süren savaşların ardından, Öfke Savaşı’ndan sonra yenilmiş, Sonsuz Boşluk’ta esir edilmişti. Kara Ancalagon’u öldürmesi sebebi ile Earendil, karısı ve çocukları ödüllendirilmiş, insan veya elf ırkından birini seçme hakkına sahip olmuşlardı. Böylece Earendil, Elwing ve Elrond elf, Elros ise insan olmayı seçmişti. Böylelikle 2. Çağ başlamıştı. Peki The Lord of the Rings: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisi 2. Çağ’da hangi konuları işleyecek? 2. Çağı dizide nasıl aktaracak? EW’nin makalesi bu noktada pek çok soruyu cevaplıyor.

Elflerin İhtişamı

The Lord of the Rings Rings of Power

Tıpkı Üçüncü Çağ’da olduğu gibi, İkinci Çağ da kötülüğe karşı kazanılan bir zafer ile başlıyor. Silmarillion’da kaydedildiği gibi, Elfler İlk Çağ’ın büyük bir kısmını Sauron’un efendisi Morgoth’a, yani Orta Dünya’daki tüm kötülüğün sebebi olan varlığa karşı yapılan savaş içerisinde kapana kısılarak geçirdiler (Sauron’un Beelzebub* olduğunu farz edersek Morgoth ondan kat kat daha güçlü Şeytan’ın kendisi oluyor). Morgoth, Orta Dünya’nın her köşesine kötülük ve anlaşmazlık ekerken, diğer bir yandan da Elflerin en değerli mücevherleri, yani Silmarilleri de onlardan çalmıştı. En sonunda, Elfler Morgoth’u alaşağı etmeyi başardılar ve onu boşluğa, uzay ve zamanın ötesine sürdüler; fakat Elfler ile Morgoth arasında geçen savaş o kadar şiddetliydi ki Orta Dünya’nın tüm yüzeyini tekrardan şekillendirdi ve bundan dolayıdır ki dağlar ve krallıklar da sular altında kaldılar.

İkinci Çağ, birçok Elf’in yok edilenleri geri getirme ve Orta Dünya’yı tekrardan inşa etme çalışmalarıyla başlıyor. Bazıları Orta Dünya’yı terk ederek batıya, yani Valinor’a göçerken; diğerleri – Elrond ve Galadriel gibi- Orta Dünya’da kalmayı seçiyorlar. İkinci Çağ’ın erken zamanlarında, Yüksek Kral Gil-galad, (Rings of Power dizisinde Benjamin Walker tarafından canlandırılıyor) Orta Dünya’nın batı kıyılarında büyük Elf krallığı Lindon’u kurar. Güçlü Noldor Elfleri gibi bazı Elfler, sıradışı zanaatkârlara ve liderlere dönüşerek, bu yeni barış çağında Elflere rehberlik ettiler. Silvan Elfleri gibi diğer Elfler ise ormanlara çekildiler ve kendi krallıklarını kurdular. (Dizide, Ismael Cruz Córdova, bir insan ile yasak aşk yaşayan Arondir isminde bir Silvan elfini canlandırıyor)

İkinci Çağ’ın en ünlü elflerinden birisi olan ve Rings of Power’da Charles Edwards tarafından canlandırılacak olan Celebrimbor, İlk Çağ’da Silmarilleri yapan ünlü zanaatkâr Feanor’un torunudur. (Eğer Middle-earth: Shadow of Mordor veya Shadow of War’u oynadıysanız, Celebrimbor’u tanıyor olabilirsiniz.) Celebrimbor da, tıpkı dedesi gibi, mücevherat zanaatında oldukça yeteneklidir ve Eregion’da, cüce krallığı Khazad-dûm’un yakınlarında harika bir atölye kurar. Cüceler ve Elfler birbirine güvenmezken, Eregion ve Khazad-dûm (bir diğer adıyla Moria) demircileri dostça bir ittifak kurarak birbirleri ile gizli sır ve teknikleri paylaşırlar.

Ancak neticede Celebrimbor’un yolu onu türlü güç yüzükleri yapması için manipüle eden Annatar isminde karizmatik bir yabancı ile kesişir (Bunun nereye gittiğini tahmin edebiliyorsunuzdur.) Görünürde yardımsever olan Annatar’ın aslında Sauron olması ve Celebrimbor’u manipüle ederek kandırması, binlerce yıl sürecek olan bir güç mücadelesine yol açacaktır.

Tolkien’ın Elfleri binlerce yıl yaşadıklarından, Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisi aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi‘nden birkaç tanıdık yüz de barındıracak. Morfydd Clark, Peter Jackson’ın üçlemesinde Cate Blanchett tarafından canlandırılan Galadriel karakterini canlandıracak. Galadriel, Tolkien’ın Legendarium’undaki en eski ana karakterlerinden birisi olmakla birlikte, İkinci Çağ’a geldiğimizde de zaten binlerce yıldır orada yaşamakta olan bir Elf olarak karşımıza çıkıyor. Yine de, henüz Frodo’nun Yüzüklerin Efendisi‘nde, Lothlórien’de karşılaştığı güçlü hükümdar değil. İkinci Çağ’da hala maceraperest, genç bir savaşçı ve Silmarillion‘da, Tolkien onu “uçsuz bucaksız, sahipsiz toprakları görmeye ve orada kendi ülkesinin başına geçmeye can atan”, nazik fakat hırslı bir lider olarak tanımlıyor.

Bir diğer ana İkinci Çağ karakteri ise, Yüzüklerin Efendisi’nde Hugo Weaving tarafından canlandırılan, The Lord of the Rings: Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinde ise Robert Aramayo tarafından canlandırılacak olan Elrond karakteri. Tıpkı müstakbel kayınvalidesi olan Galadriel gibi, İkinci Çağ’da Elrond da henüz o ileride olacağı bilge liderden çok uzak; fakat gene de büyük potansiyele sahip olan genç bir Elf. Elrond, yarı-elf soyundan geldiği için, kendisine ölümsüz Elflerle kalmak veya insan olarak ölümlü bir yaşam sürdürmek arasında bir seçim yapma hakkı verilmiştir**. Kardeşi Elros ölümlü olmayı seçerken Elrond ölümsüzlüğü seçer. İlerleyen vakitte Elros, efsanelere konu olan Númenor krallığını kuracaktır.

Númenor’un Güçlü Hükümdarları

The Lord of the Rings: Rings of Power Amazon’un Güç Yüzükleri Dizisiyle İlgili En Merak Edilen 10 Soru

Peter Jackson’un Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde, Hugo Weaving’in canlandırdığı Elrond’un, kızı Arwen’e, ölümlü hayatı seçmenin ne kadar tehlikeli olduğundan sık sık bahsettiğini hatırlayabilirsiniz. Bu, Elrond’un bu tehlikeleri ilk elden tecrübe etmesinden kaynaklanıyor. Güç Yüzükleri başladığında, Elrond neredeyse 1,000 yaşındadır; fakat kardeşi Elros ise çoktan ölmüştür. İnsan olarak yaşamayı seçen Elros’un mirası, ondan sonraki Númenor kralları ile birlikte yaşamaya devam etmektedir.

Númenor, Orta Dünya’nın batısındaki bir adada yer almaktadır. Hediye Diyar olarak da adlandırılan bu ada, meleksi Valar tarafından, Númenorluların ataları olan ve Morgoth’a karşı yapılan savaşta Valar’ın yanında savaşan insanlara hediye olarak oluşturulmuştur. Sonuç olarak, Orta Dünya sakinlerinin Morgoth’un egemenliğinden kurtulması yıllar alsa bile, Númenor bir kültür ve bilgi cenneti haline geldi. Númenorlular, Elfler ile dostlardı ve Valar’ı hem sever, hem de sayarlardı; en kutsal bölgeleri ise yaratıcı Eru Ilúvatar’a hürmetlerini sundukları Meneltarma ismindeki uzun bir dağ idi. Yetenekli denizciler olarak, sık sık Orta Dünya’nın kıyılarına yelken açtılar ve tıpkı Kolomb Takası’ndaki gibi kendi hareketli limanlardan Orta Dünya’ya hem mal, hem de bilgi getirdiler.

Elros’un damarlarındaki kan sayesinde, Númenor kralları sıradan insanlardan çok daha uzun yaşadılar; ama gene de zaman içerisinde öldüler. Kral soyu ilerlemeye devam ettikçe, krallar git gide ölümlerinden daha fazla korkar hale geldiler. Maddi açgözlülükleri büyümeye devam ederken, maneviyatları ise azalıyordu. Bunun üzerine Orta Dünya’ya gelmeye ve hediyeler getirmektense haraç talep etmeye başladılar. Kendilerine Elfçe isimler vermektense, Valar’a hakaret edercesine kendilerini Batı’nın Efendileri (Valar’ın sahip olduğu ünvan) olarak çağırmaya başladılar.

Rings of Power (Güç Yüzükleri) ise hikayeyi Númenor’un alaca karanlığından alıyor, rakip gruplar tahtın kontrolü için yarışırken. Son krallardan olan Tar-Palantir, atalarının Valar’a karşı işledikleri günahları telafi etmeye çalışsa da, bunun için çok geç kalmış olabilir. Herhangi bir erkek evlat sahibi olamadan ölen kralın tek varisi, Elflere karşı babası ile aynı duyguları paylaşan kızı Tar-Miriel’dir. Fakat onun kuzeni Ar-Pharazon ise bir savaşçı olarak kazandığı ün ile birlikte daha uygun bir aday olarak taht mücadelesinde yerini alır. Tolkien’in yazdıklarına göre, Ar-Pharazon, Númenor’un son kralı olmak kaderi ile doğmuştur ve adayı felakete sürükleyecektir; fakat dizide bu taht mücadelesinin nasıl yansıtılacağını bilmiyoruz.

Fakat yine de, umut vardır. Tüm Númenorlular (aynı zamanda Dúnedain ismi ile de anılırlar) atalarının inançlarını terk etmemişlerdir. Aragorn’un atası olan Isildur (Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinde Maxim Baldry tarafından canlandırılıyor) hayatta, genç ve yetenekli bir denizci olarak Sauron ile yapacağı savaştan yıllarca uzaktadır. O ve babası Elendil, bu durumun krallıkta onları tehlikeli bir konuma sokmasına rağmen Elfler ile olan dostluklarını sürdürürler. Bu, Elros’un mirasının Númenor’un karanlık politik gelgitlerinde hayatta kalmasının tek umudu olabilir.

Cüceler İle Derinlere İniyoruz

The Lord of the Rings: Rings of Power Amazon’un Güç Yüzükleri Dizisiyle İlgili En Merak Edilen 10 Soru

Yüzüklerin Efendisi’nde ve hatta Hobbit’te tasvir edildiği üzere, cüceler temelde kıyamet sonrasında hayatta kalan kısım gibiydiler ve bu yüzdendir ki onlardan çok azını görebildik. Hobbit’in Thorin
Meşekalkan’ı aile mirasını geri almak için yardım arıyor, Yüzüklerin Efendisi’nin Gimli’si ise ırkının tek elçisi ve sözcüsü olarak hikayede yer alıyordu; fakat Güç Yüzükleri’nde, cüceler güçlerinin zirvesindeler.

Balrog’un Moria madenlerinde tahribata sebep olmasının yıllar öncesinde, Güç Yüzükleri bize Khazad- dûm’de hüküm süren muazzam cüce krallığını gösteriyor. İzleyiciler bu dizi ile birlikte cüce diyarını Prens 4. Durin (Owain Arthur tarafından canlandırılıyor) gibi hükümdarların perspektifinden görme şansını elde edecekler. Kraliyet ünvanından da anlaşılacağı gibi, Bu Durin, efsanevi atası olan Ölümsüz Durin’in adını taşıyan son soylu cüce. Tolkien’ın eklerine göre, Celebrimbor ve Sauron tarafından cücelere verilen 7 güç yüzüğü, 3. Durin’e verilmişti. Dizinin adını baz alırsak, belki de bu 7 güç yüzüğünün bölümler ilerledikçe 4. Durin’in ellerine geçtiğini göreceğiz.

Durin’in keyfini kıvamına getiren eşi, Prenses Disa (dizide Sophia Nomvete tarafından canlandırılıyor) Tolkien’ın Legendarium uyarlamalarından birisinde ilk defa tasvir edilen kadın cüce olacak. Kralın Dönüşü’ünde bulunan ekte, Tolkien “evlenen cüce erkeklerinin sayısının aslında erkeklerin üçte birinden daha az olduğunu ve her kadının da eş almadığını; bazı kadınların hiç kimseyi istemediğini, bazılarının ise elde edemeyecekleri kişileri istediğini ve onun dışında kimse ile evlenmediğini” not ediyor. Güç Yüzükleri dizisi bize Tolkien’in cücelerinin görülmemiş bir yanını göstermeye hazırlanıyor; fakat kesin olan bir şey varsa, o da Durin ile Disa’nın arasındaki aşkın olabileceği kadar gerçek olması gerektiği.

Buçukluklar ve Harfootlar (Kılayaklar)

The Lord of the Rings Rings of Power Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisinin ilk teaser trailer'ı (2)

Belki de dizi hakkındaki en şaşırtıcı haberlerden birisi de Rings of Power’ın hobbitleri -ya da en azından hobbit benzeri canlıları- içerisinde barındıracak olması. Tolkien’in İkinci Çağ hakkındaki yazıları çoğunlukla insanlar, Elfler ve Cüceler üzerine odaklanıyor; fakat aynı zamanda herkesin favorisi olan Shire ve kıllı ayaklı Hobbitlerin tarihinden de kısaca bahsetmiş. Bilbo veya Frodo’nun atalarının Shire’a yerleşmesinin çok daha öncelerinde, Hobbitlerin üç tip öncül-ataları bulunuyordu: Harfootlar, Stoorlar ve Fallohidelar. Bu göçebe buçukluklar, Orta Dünya boyunca seyahat ettiler ve farklı kabileler, farklı ortam ve şartlar altında yaşamaya karar verdiler. Harfootlar yaşamak için tepeleri, Stoorlar nehir yakınlarını ve Fallohidelar ise ormanları seçtiler. En sonunda bu üç grup birbirine karışacak ve Shire’a yerleşecekti.

Buçukluklar İkinci Çağ’daki ana olaylarda herhangi bir rol almadılar; fakat kesinlikle orada bir yerdelerdi. Rings of Power dizisi, bizlere Markella Kavenagh, Lenny Henry, Megan Richards ve daha birçok aktör tarafından canlandırılacak olan diziye özgü birkaç Harfoot karakter gösterecek. Tıpkı Üçüncü Çağ’daki Hobbitler gibi, Harfootlar da nazik, kıvırcık saçlı ve çıplak ayaklar ile dolaşmayı tercih eden tipler. Peki İkinci Çağ’a nasıl uyum sağlayacaklar? İşte bunu bekleyip görmek zorundayız. Neticede, eğer Tolkien’in eserlerinde tek bir değişmez varsa, o da her zaman en küçük eylemlerin ve karakterlerin tarihi şekillendirebileceğidir.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisi Rings of Power (Güç Yüzükleri) ile ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

KAYNAK

* Tevrat ve İncil’de geçen iblislerden biri
** Konusu Silmarillion‘da işlenen Öfke Savaşı, Orta Dünya’nın Birinci Çağı’nı bitiren muharebedir. Bu olay neticesinde yarı-elf (Sind. Peredhil) soyundan gelen Elrond ve Elros’a ırkları ve yazgıları arasında bir seçim yapma hakkı tanınmıştır.

Mutlaka Okuyun!

Adar'ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Adar’ın Yeni Aktörü Sam Hazeldine Röportajı (Güç Yüzükleri)

“Entertainment Weekly ‘ye konuşan Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine, ’Karanlık bir karakter ama kendini kötü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir