The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinden Orklara ilk bakış! Diziden 6 görsel daha yayınlandı.

Orta Dünya’nın 2. Çağı’nda geçecek The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinden Ork görselleri yayınlandı. Ork görsellerinin ilk kez yayınlandığı IGN’nin Rings of Power dizisi ile önemli bilgiler içeren özel haberini sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Ork orduları, Yüzüklerin Efendisi serisinde çok önemli roller oynadı. Ancak Rings of Power’ın yapımcıları bu yaratıkları şimdiye kadarkilerden daha çok yansıtmayı hedefliyor.

Tolkien’in Birinci Çağı’nın sonunda, Orklar Gazap Savaşı’nda neredeyse yok olma noktasına kadar gelmişti. Rings of Power, İkinci Çağ’da geçeceğinden, yaratıklar Orta Dünya’ya dağılmış halde. Orklar ile, Elf ve insan krallıklarını şekillendiren; dünyayı sarsan bir güç haline gelmeden binlerce yıl önce karşılaşıyoruz, sayıları az, şansları düşük ve hayatta kalmak için savaşıyorlar.

The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinden Orklara ilk bakış!

The Lord of the Rings: The Rings of Power Eylül ayında Prime Video’ya geldiğinde bizi neler beklediğine dair daha iyi bir fikir edinmek için The Rings of Power’ın prostetik bölümünün başkanı Jamie Wilson ve baş yapımcı Lindsey Weber ile görüştük.  Weber’in Star Trek ve Mission: Impossible franchise’larında çalışması ve Wilson’ın “Sevener” dedikleri projeye katılmasıyla her ikisi de nerd geçmişe sahip. (Bu Wilson’ın her canlı aksiyon Lord of the Rings projesinde yer aldığı anlamına geliyor. Orklarını tanıyor.) Belki de en önemlisi, Jamie, Lindsey ve tüm The Rings of Power ekibi bu yaratıkları çok önemsiyor.

“Orkları seviyorum,” diye başlıyor Weber. “Yaratık tasarlamayı seviyorum, bu yüzden bu konuda konuşmaktan oldukça mutluyum. Diziyi yönetenlerin, JD ve Patrick’in, “İncillerinin ilk sayfası” Orklar hakkındaydı. Onlara karşı gerçek bir tutku hissediyorlar, pratik protezleri ve dizaynı seviyorlar; hikayenin İkinci Çağ’da olduğunu ve Üçüncü Çağ olaylarından binlerce yıl önce olduğunu gösteren tasarımlar keşfetmeye ihtiyaç olduğunu hissettiler. Yapımcılar için, onlara (orklara) kendi kültürleri gibi davranmak ve kendi dünyalarını kendi ayakları üzerinde keşfetmek onlar için çok önemliydi.

Bu dönem, Orklar için oldukça farklı bir çağ olduğu için, bu noktaya kadar ekranda gördüğümüz Orklardan çok daha erken dönemde olduğu ve sayılarının çok azaldığı, bizim bildiğimiz yaratıklardan farklı görünmeleri ve hissetmeleri önemliydi.

Weber, “İkinci Çağ’da bir Ork olmanın ne anlama geleceği hakkında konuşmak için çok zaman harcadık” diyor ve ekliyor “Görünüşlerinin farklı, daha vahşi, daha ham, İkinci Çağ’daki Orta Dünya’nın parçası, Birinci Çağ’ın bittiği yere daha yakın olması uygun geldi. Onlarla karşılaştığımızda, henüz ordular halinde örgütlenmemiş, biraz daha dağınıklar ve ortalığı yağmalıyorlar. Yani Ork tarihinde büsbütün, farklı bir zaman.”

Gerçekten de Orkların tüm hikayeleri içerisinden başka bir zaman. Belirtildiği gibi, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinde gördüğümüz ordular henüz oluşmamıştı. Wilson, “Orklar bir nevi ortadan kayboldu” diye belirtiyor. “Herkes, ‘Yaşasın, Orta Dünya’dan silindiler’ diye düşündü. Ama aslında onlar küçük küçük gruplar halinde karanlığa çekildiler ve saklandılar ve tünellerde yaşadılar; bir nevi Orta Dünya’nın altında yaşadılar, çünkü saklanabilmelerinin tek yoluydu, tabii ki nitekim çok uzun süre av oldular. Onları ileriye götürecek sözde yeni bir liderin yönetiminde yeniden şekillenerek ortaya çıktığı işte bu dönem.

“Gerçekten sevdiğim bazı dişi Orklar var”

The Lord of the Rings Rings of Power Orklar 3

Orkları alıştığımız savaşçı sürülerinin dışında hayal etmek zor, ancak Weber, The Lord of the Rings: Rings of Power’ın ilk sezonunun en sevdiği anını anlatırken, Orkların yeniden nüfusunun çoğalması ile ilgili olarak dizi için önemli bir açıklama yaptı: “Gerçekten sevdiğim bazı dişi Orklar var,” dedi. “Ama özellikle bir Ork var, çok, çok uzun ve güçlü, Elf karakterlerimizden biriyle özellikle keyifli bir dövüşü olan, hayranların favorisi olacağını umduğum bir ork var.”

Rings of Power ekibi henüz bize tüm sırlarını vermiyor. Orkların yaratılışını görme potansiyelini sorduğumuzda (yaratılışları İkinci Çağ’dan ziyade Birinci Çağ’da gerçekleşse de), Wilson çekingen davrandı. Gülümseyerek; “Şey, bu size çok fazla şey söylemek olurdu,” dedi.

Bu Orkların gelecekteki benliklerinden çok farklı göründükleri göz önüne alındığında, Weber onların görünüşlerine nasıl yaklaştıklarını şöyle aktardı. “Ekibime anlattığım şekilde, bunlar biraz bebek versiyonları gibi” dedi. “Aslında bebek değiller ama karanlıktan çıkıyorlar Yani bu daha başlangıç. Örneğin, onlarla ilgili geçmiş filmlere giderseniz, onları savaşta oldukça hasar görmüş, yara bere içinde görürsünüz, çünkü çok daha fazla savaş vardı. Dizideki dönem, bir sonraki büyük savaşlardan önce. Yani çok daha pürüzsüz bir doku var. Hâlâ kırışıklıklar, çizgiler, şekil ve biçim var, ancak savaştan o kadar da yaralı değiller ama güneşe maruz kaldıkları için bazı cilt sorunlarıyla uğraşıyorlar. İlk kez tekrar dışarı çıkıyorlar. Yani her şey biraz yeni. Bu yüzden önceki yapımlarda gördüğünüz gibi koyu tenli değiller, ille de kaslı değiller ve savaş yorgunu değiller.”

Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi filmlerinde olduğu gibi, Rings of Power’ın arkasındaki yaratıcılar için de protez vb pratik kullanımlar etkili olmaya devam ediyor. Ork protezleri ve kullanılan diğer kimyasallar, makyajlar vb. şeyler, Orkların, Yüzük Kardeşliği ve müttefiklerinin hayatını ilk kez mahvettiği zamandan bu yana çok gelişti.

The Lord of the Rings Rings of Power Orklar 2

“Zaman çok şeyi değiştirdi,” diyor Wilson. “20 yıl öncesine gittiğinizde basit bir köpük lateks kullanıyorduk, bu da gözenekli, kauçuksu, süngerimsi bir malzeme ve yüzeyi pürüzsüz ya da dokulu bir şeydi. O zamanlar harikaydı. Yüzüklerin Efendisi’nin sonuna doğru ise Gimli için ilk kapsüllenmiş silikonu kullandık ve onun ardından Gimli bu silikonu kullanmaya başladı. Şimdilerde artık bu çok yaygın. Yani tüm kulaklar, burunlar, Ork parçalarının hepsi kapsüllenmiş silikondan yapılabiliyor; bu temelde ortasında hareket edebilen bir silikon parçası bulunduran iki kat silikondan oluşuyor, böylece oyuncunun yüzüne uygulandığında hareket edebiliyor ve çalışıyor. Ayrıca oyuncuların cilt sıcaklığı ile aynı sıcaklığa erişiyor. Böylece yarı saydamlığı görebiliyor ve eski günlerde yaptığımız gibi deriyi kaplayıp yoğun bir şekilde boyamak yerine tıpkı bir insana makyaj yapar gibi hafifçe üzerini boyayabiliyorsunuz.

Şimdi, hepimiz pratik efekt (makyaj vb.) kullanımını seviyoruz, ancak hem Wilson hem de Weber, bu serinin CGI ile pratik efekt arasındaki bir evlilik olduğunu açıkça belirtmek istiyor. (Her film ve dizide bu böyle, paniğe kapılmayın.)

Weber, “En sofistike protezler ince ve çeviktir ve insanların ağızlarını gerçekten özgürce hareket ettirmelerine ve insan yüzlerinin yaptığı tüm ifadeleri aktarmasına izin verir” diyor. “Protezlerimizi gerçekten ince ve oyuncularımız için daha rahat hale getirmek için gerçekten çok çalışıyoruz. Ancak bazı şeyler giydikleri zamanlar var, örneğin dişler ve bunu zorlaştıran benzeri her türlü başka şey. Zamanla, siz çekim yaparken bu şeyler gün geçtikçe biraz yıpranıp eskiyebiliyor.”

Wilson da aynı fikirdeydi ve şunları ekledi: “Bu yapıma özel olarak, daha çok yakın çalışıyoruz. Aslında, doğrudan birlikte çalışıyoruz. Çünkü günün sonunda, işin içinde görsel efektler olacak, bu kullanım küçük ince ayarlar olabilir, değil mi? Birçoğu öyle, çünkü unutmayın, akrobasilere ve aksiyona girdiğinizde, insanın fiziksel olarak yapamayacağı bazı şeyler var. Böylece görsel bir efekt kullanılıyor. Bu yüzden çok sayıda (ince ayar) var. Ayrıca, sonra prostetik şeyleri çok daha ileri taşımaya ihtiyaç duyan yaratıklar ve canavarlar gibi şeyler var. Dolayısıyla (iki ekip arasında) çok yakın bir bağlantı vardı.

The Lord of the Rings: Rings of Power Orklar

Ancak, yine de, dizinin en üst kalitede görünmesi konusunda endişelenmeyin. Yapımda görsel ve pratik efektler arasında yakın bir evlilik olduğu gibi, aynı zamanda yakından ve kişisel gördüğünüz Orklar gibi sadece pratik efekt kullanımı da bulunuyor.. (Not: rötuşlar ve benzeri işlemler yine de geçerli olacaktır.)

Weber, “Kameraya yakın olduklarında, Orklar gerçekten pratik ve neredeyse kendilerine özgü oluyorlar” diyor. ” Dünyanın herhangi bir yerindeki bir film setinde toplayabileceğinizden daha büyük miktarlara ihtiyaç duyduğumuz zaman görsel efekt ekibinin yardım ettiği yerler daha fazla sayıda oluyor. Onlar da gelip sihirlerini konuşturduklarında bu tür şeyleri yapıyorlar. Hangi oyuncunun kameraya en yakın olacağını ve hızlı görüneceğini önceden bildiğimiz için çok fazla planlama yaptık ve daha geriye gittikçe, bazı durumlarda bu tür şeylere izin vermek için daha basit uygulamalar yaptılar çünkü herkesi havaya sokmak ve çekim yaparken gerçek hissettirmek için hepsinin olabildiğince kamerada olması bizim için çok önemliydi.”

Wilson, “Başından beri bunu oldukça gerçekçi yapmaya çalışacağımıza karar verdik,” diye ekledi. “Dolayısıyla, gerçek protezler ve her şeyi kullanmaya ve görsel efektleri en aza indirmeye çalıştık, çünkü görsel efektler ağırlıklı yüzlerce yapım var. İnsan gözünün gittikçe daha iyi hale geldiğini biliyorsunuz,  gerçek ve gerçek olmayanı biliyor.

Prime Video bu dizi için büyük paralar harcadı ve ordular dolusu insan bu diziyi yaratmak için kan, ter ve gözyaşı döktü. Konu orklara geldiğinde, Weber’in ideal senaryosu izleyiciye kalıyor. “Umudum, insanların onlarda daha önce düşünmedikleri bir yön bulmaları, heyecanlanmaları, dehşete düşmeleri ve belki de bu arada küçük bir şeyler hissetmeleri” diyor.

Röportajı okuduktan sonra aklınıza takıldığını düşündüğümüz “Orklar Kimdir? Orklar Nasıl Ürer? Dişi Orklar var mıdır?” ve benzeri soruların Yanıtları için Tolkien’den birebir alıntılar içeren YouTube videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: IGN, The Rings of Power ekibiyle yaptığı röportajı daha akıcı yapmak adına Weber ve Wilson’ın cümlelerini toparladığı notunu yazıya eklemiş.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisi Rings of Power (Güç Yüzükleri) ile ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

KAYNAK

Mutlaka Okuyun!

Adar'ın yeni aktörü Sam Hazeldine

Adar’ın Yeni Aktörü Sam Hazeldine Röportajı (Güç Yüzükleri)

“Entertainment Weekly ‘ye konuşan Adar’ın yeni aktörü Sam Hazeldine, ’Karanlık bir karakter ama kendini kötü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir