The Tolkien Professor Röportajı (Dr. Corey Olsen ile Orta Dünya Sohbetleri)

The Tolkien Professor adıyla da bilinen Dünyaca ünlü Orta Dünya uzmanı Dr. Corey Olsen 01.09.2022 tarihli Orta Dünya Twitch kanalımıza konuk oldu. The Tolkien Professor, Güç Yüzükleri dizisi, Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri, Tolkien kitapları ve Orta Dünya’yla ilgili pek çok konuda değerli fikirlerini bizlerle paylaştı.

The Tolkien Professor Röportajı

Corey Olsen, J.R.R. Tolkien’in çalışmalarını ve Anglo Sakson edebiyatını tanıtan, yaptığı çalışmalarla The Tolkien Professor olarak bilinen bir öğretmen ve podcast yayıncısıdır. Eskiden Washington Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Corey Olsen, şimdi zamanını 2012’de kurduğu çevrimiçi bir öğrenim enstitüsü olan Signum Üniversitesi’ne ayırıyor.

Tolkien bilgini Jason Fisher, Dr. Corey Olsen’i “sınıf içinde ve dışında Tolkien’in popüleritesini artıran” olarak nitelendirirken, The Washington Post onu “Amerika’daki en popüler Ortaçağ yazarlarından biri” olarak nitelendiriyor.

Corey Olsen İngilizce ve Astrofizik alanında lisans derecesini 1996’da Williams College’dan, ardından Columbia Üniversitesi’ne giderek 1997’de yüksek lisansını, 2000’de MPhil’i ve 2003’te Ortaçağ edebiyatı alanında doktorasını aldı.

Olsen, Columbia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Temple Üniversitesi, Columbia ve Nyack Koleji’nde öğretim pozisyonları aldı. Daha sonra, Washington College’da J.R.R. Tolkien, Arthur Edebiyatı, Chaucer ve Sir Thomas Malory konularında uzmanlığıyla İngilizce Yardımcı Doçent olarak bugüne kadarki en uzun süreli pozisyonuna geçti. Corey Olsen, Tolkien üzerine bir edebiyat dersi vermeye ilk kez Washington Üniversitesi’nde başladı. 2013 yılında Profesör Olsen, Signum Üniversitesi ve Mythgard Enstitüsü’nde, çevrimiçi olarak, özellikle J.R.R. Tolkien’in yanı sıra fantezi edebiyatı ve Germen filolojisi üzerine dersler vermeye başladı.

Haziran 2009’da Olsen, The Tolkien Professor podcast’ini başlattı. Podcast ilk olarak J.R.R. Tolkien’in çalışmalarını tartışmak için oluşturuldu. Podcast’ler öncelikle Hobbit, sonraki bölümler Silmarillion’a odaklanıyor. Podcast’ler, yalnızca ilk yılında çeyrek milyondan fazla indirme elde etti. Tolkien’in eserlerinin film uyarlamaları üzerine ek podcast’ler ile birlikte peri masalı tarihini ve modern fantezi üzerindeki etkilerini kapsayacak şekilde genişledi.

Genellikle eski öğrenciler tarafından ortaklaşa düzenlenen ek podcast’ler, Karanlıkta Bilmeceler başlığı altında kaydedildi. The Tolkien Professor podcast’lerinin bir başka nadir yönü de Tolkien Chat bölümleriydi. Bunlar, dinleyicilerin doğrudan Olsen sorularını sorabilecekleri Skype üzerinden yapıldı. Gösteriler daha sonra editlenerek podcast olarak yayınlandı. Olsen, Sir Orfeo, Sir Launfal ve The Wedding of Sir Gawain ve Dame Ragnelle gibi iyi bilinen eserlerden bazılarını kapsayan derslerini Washington College’da yayınladı. J.R.R. Tolkien’in Hobbit’ini Keşfetmek adlı kitabıyla birlikte Hobbit hakkında bölüm incelemeleri ve yorumlarıyla birlikte bir dizi ders yayınladı.

Podcast’lerinin başarısı ile Olsen, Mythgard Enstitüsü’nü ve şu anda Başkan olduğu Signum Üniversitesi’ni kurdu. Bu enstitüler, J.R.R. Tolkien’in dünyası üzerine bir dizi ders sunmaktadır (Yaratıcı Yazarlık ve fantezi ve bilim kurgu edebiyatı, “Hobbit Hikayesi” gibi). Olsen, Signum Üniversitesi’ni ve Mythgard Enstitüsü’nü kurdu, çünkü “Signum Üniversitesi’nde bizler, bu tür bir akademik deneyimin ‘herkes, her yerde’ erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz.”

Mythgard Enstitüsü’nde sunulan kursların birçoğu iTunes U aracılığıyla ücretsiz olarak indirilebilir hale getirildi; ilki “Yüzüklerin Efendisi 1: Yol Devam Ediyor” idi. Corey, 2018’de Signum Üniversitesi’nin New Hampshire Eğitim Departmanı aracılığıyla devlet sertifikası için resmi olarak girileceğini duyurdu. Birkaç gün süren kitle fonlamasının ardından gerekli olan 23.720 doları topladılar ve daha sonra 2018’de, New Hampshire Eğitim Departmanı’nın Signum Üniversitesi’nin eyalette iş yapma talebini kabul ettiğini açıklayarak yükseliş sürecine başladı.

Jason Fisher, J.R.R. Tolkien’in The Hobbit for Tolkien Studies, Olsen’i “Tolkien topluluğunun şükran ve tebriklerini hak ettiği sınıf içinde ve dışında, Tolkien’in büyük bir popülerleştiricisi” olarak nitelendirdi. Fisher, kitabı resmi olmayan ve ulaşılabilir, akademik araçlar olmadan ve neredeyse amansızca kapsamlı olarak nitelendirdi. Kapakta vaat edilen “orijinal yeni okuma”yı sağlamasa da “bazen anlayışlı” buldu. Ona göre, Hobbit okuyan lisans öğrencileri veya lise öğrencileri için öğrenci için “hazır çalışma kılavuzu” ve öğretmen için hazır bir ders planı sunan bir “beşik” gibi görünüyordu.

The Washington Post’ta Daniel de Vise, Olsen’in podcast’lerinin milyonlarca kez indirilmesinin ‘Tolkien Profesörü’nü Amerika’nın en popüler Ortaçağ bilimcilerinden biri haline getirdiğini belirtti. Olsen’in “akıllıca markalanmış bir Web sitesi ve iTunes dinleyicilerinden oluşan bir lejyon” kullanmasını başarıya giden sıra dışı bir yol olarak nitelendirdi, ancak kesinlikle kadro arayan akademisyenler için geleneksel “yayınla ya da yok ol” yolundan farklı. Ona göre Olsen, bilgisayarların etrafında büyüyen ve “Tolkien’in hayali Orta Dünya’sında bir tür kalıcı manevi ikametgah edinen” “yeni bir kamu entelektüeli türü” idi. Olsen’in podcast’lerinin bir takipçisi olan Dave Kale’den alıntı yaparak, “O harika bir öğretim görevlisi. İlgi çekici.

Sizi içine çekiyor” diyerek, Washington College’da eğitim almanın yılda 44.000 dolardan fazlaya mal olduğunu, ancak Olsen’in etkin bir şekilde eğitimin bir kısmını verdiğini de sözlerine ekliyor. bu eğitimi çevrimiçi dersleriyle bir hiç için uzaklaştırdı. Buna rağmen, kolej 2010 yılında Olsen’e görev süresi verdi, bu da de Vise’nin “bir kitap yayınlamamış bir bilim insanı için alışılmadık” olarak nitelendirdiği bir şeydi.

The Tolkien Professor

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tom Bombadil - Güç Yüzükleri 01

Tom Bombadil Geliyor! (Güç Yüzükleri 2. Sezonu)

Tom Bombadil nihayet Orta Dünya’daki uzun ve maceralı yolculuklardan birine davet edildi. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir