Yapay Zekadan Yeni Bir Harry Potter Öyküsü

Harry Potter

Harry Potter

Gün geçmiyor ki Yapay Zekalar(AI) insanlığın yerine geçmek için bir adım daha atmasın. Botnik Studios tarafından oluşturulan bir Yapay Zeka(AI), 7 Harry Potter kitabını temel alan bir klavye kullanım algoritması oluşturup bununla kendi başına üç buçuk sayfalık bir öykü yazdı.

Yeni metnin adı “Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash” yani “Büyük bir Kül Yığını Gibi Görünen Portre” Alıştığımız kitap isimlerine benzer; ancak biraz daha değişik bir isim seçmiş oluşturulan yapay zeka. Portre deyince aklımıza Hogwarts’ın hemen her duvarında asılı duran ve çerçeveden çerçeveye atlayabilen büyülü resimler geliyor. Gryffindor binasının girişini koruyan Şişman Hanım ve o yokken yerine geçici olarak atanan çılgın mı çılgın Sör Cadogan portreleri gibi.

Harry Potter

Öykü İngilizce imla kurallarına uygun şekilde yazılmış ancak edebi olarak Yapay Zeka bey kendini geliştirmeli. Farklı yazarların eserlerini incelemesini öneriyoruz. Özellikle Yüzüklerin Efendisi serisinden başlayarak başka fantastik eserleri okuyarak daha güzel senaryolar ortaya çıkarabilir. Şaka bir yana, ortaya çıkan metin çok anlamlı olmasa da okurken çok eğleneceğiniz aşikar. Özellikle öykünün sonundaki “I am Harry Potter, the dark arts better be worried, oh boy!” kısmı.

Peki bu metinler Türkçe’ye çevrilebilir mi?

Firmanın twitter’da yaptığı paylaşımın altına da Harry Potter hayranları oldukça ilgi göstermiş durumda. Metni canon olarak kabul etmek için mini bir kampanya bile düzenlenmiş. JK Rowling bu işe ne der bilinmez ancak böyle bir şey olursa öyküyü Türkçeye çevirip Türk okurlara da sunmak için başka bir kampanyayı da biz başlatabiliriz.

Yapay Zekalar henüz alıştığımız yazarları yerlerinden edecek kadar güçlü değiller; ancak Cursed Child fiyaskosundan sonra JK Rowling’i bir yapay zeka ile değiştirmeyi düşünmek artık bir hayal değil. Yine de Skynet’ten korkmamıza gerek yok. Şimdilik.

Öykünün tamamını okumak için: http://www.botnik.org/content/harry-potter.html

Yapay Zeka’nın hikaye ve diyalog oluşturmak için kullandığı “predictive keyboard”lara da buradan ve buradan göz atabilirsiniz.

Forumumuzdaki Harry Potter alt forumunda bu öykü ve diğer tüm Harry Potter içerikleriyle ilgili konuşabilirsiniz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Slytherin

UYARI: Bu yazı Harry Potter Serisinin 7. kitabı ve 8. filminin sonundan spoiler içermektedir. Künye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir