Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Soundtrack Albümü Yayınlandı!

Howard Shore ve Bear McCreary’nin müzikleriyle Orta Dünya’ya geri dönüyoruz. Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri soundtrack albümü, yani dizi müziklerinin yer aldığı albüm yayınlandı. Albüm Amazon Music ve Spotify’de diğer dijital platformlarda mevcut. Albümün parçalarını içeren liste aşağıda yer alıyor ve Güç Yüzükleri dizisinin detaylarına dair ipuçları var:

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Soundtrack Albümü Yayınlandı!

Rings of Power Güç Yüzükleri Soundtrack

Variety’nin haberini doğrudan aktarıyoruz.

Besteci Bear McCreary, Battlestar Galactica’dan The Walking Dead ve Outlander’a kadar çağımızın en önemli bilimkurgu ve fantezi dizilerinden bazılarına imza attı, ancak hiçbir şeyin 2 Eylül’de Prime Video’da gösterime girecek olan Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzüklerine imza atma deneyimiyle kıyaslanamayacağını söylemek yanlış olmaz.

Amazon Studios tarafından Cuma günü tüm yayın servislerinde yayınlanan soundtrack albümünde McCreary’nin 1. Sezon müzikleri ve orijinal “Yüzüklerin Efendisi” film üçlemesinin müzikleriyle üç Akademi Ödülü kazanan ve daha sonraki “Hobbit” üçlemesinin de müziklerini yapan Howard Shore’un yeni ana teması yer alıyor.

McCreary Variety’ye yaptığı açıklamada, “J.R.R. Tolkien kitaplarının, efsanenin, mitolojinin ve Peter Jackson filmlerinin büyük bir hayranıyım” diyor. “Onlar bir bakıma çocukluğumla yetişkinliğimin kesiştiği noktaydı, beni çocukken alıp götüren son filmlerdi. Bu filmleri tekrar tekrar izledim.”

McCreary’nin Orta Dünya karakterleriyle yolculuğu 13 ay önce başladı ve projenin gizliliği nedeniyle müzik ekibi dışında kimseye projeyi yürüttüğünü söyleyemedi.

“Howard Shore’un yarattığı mirası onurlandırmaya ve bunu o epik renkleri kullanarak ve Shore’un filmleriyle başlayan unutulmaz melodiler efsanesine eklenebilecek 15 yeni tema hazırlayarak yapmaya çalışıyorum” diyor.

İki ayını sadece senaryoları okuyup temaları yazarak geçirdi. “Temaların her birinin bir A bölümü, bir B bölümü, bir girişi, bir gelişimi var,” diye açıklıyor. “Bir senfoni yazmak gibiydi. Tüm bunları planladım ki görüntülerin içine daldığımda ihtiyacım olan parçalar elimde olsun.”

Sekiz bölümün her birinin müziği Londra’da dört gün boyunca, genellikle 90 parçalık orkestralarla; ayrıca Viyana’da Tolkien’in yarattığı çeşitli dillerde şarkı söyleyen 40 sesli bir koroyla; Avrupa’nın dört bir yanında ve Los Angeles’ta hardanger kemanı, nyckelharpa, gayda, bodhrán davulu ve diğer dünya müziği enstrümanlarını çalan solistlerle kaydedildi.

McCreary şöyle diyor: “Bu da ister dev bir savaş, ister destansı bir kurgu, isterse de ormanda oturmuş konuşan iki Harfoot görüyor olun, Abbey Road ya da AIR stüdyolarına sığabilecek en büyük orkestranın yanı sıra dünyanın en iyi solistleri ve dev bir koronun onlara eşlik ettiği anlamına geliyor.”

Koro materyalleri özenle hazırlandı. Besteci, “Metin içeren her işaret ya kitaplardan alındı ya da dil uzmanlarımızla yakın istişare içinde hazırlandı” diyor. “Söylenenlerin bağlamı ve söylendiği dil, izlediğiniz şeyle eşleşiyor. Çok fazla koro var. Bu bir malzeme değil. Bu bir krema değil, pastanın kendisi.”

Metinler iki Elf dili olan Sindarin ve Quenya; Cüce dili Khuzdûl; yüzüklerin yaratıcısı Sauron’un dili Kara Lisan; ve Númenor halkının dili Adûnaic dillerinde.

McCreary dokuz saatlik müziği sekiz ayda besteledi ve bu süre içinde sadece beş gün izin yaparak uzun saatler çalıştı. “Kulağa bir TV yapımı gibi gelmiyor” diyor. “Bu şimdiye kadar bağlı olduğum en iddialı şey. Kendimi bu kadar derinden bir şeye verebilmek ve duymak istediğim müziği yapabilmem için bana alan ve yaratıcı özgürlük tanınması hayatta bir kez karşıma çıkacak bir fırsat.”

Shore’un teması aslında McCreary’nin müziğinden ayrı olarak yazıldı. “Başlığı görkemli ve güzel. Bizi Orta Dünya dünyasına götürmek için çok davetkar bir giriş müziği oluşturuyor” diyor McCreary.

numenor armenelos güç yüzükleri soundtrack rings of power

Ancak Güç Yüzükleri; Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden binlerce yıl önce geçiyor. McCreary, “Shore’un bu filmlerdeki müziklerinin neredeyse tamamına yayılmış bir hüzün, bir özlem ve bir melankoli var” diyor.

“Bizim gösterimizde bu toplumları zirvede görüyoruz. Yani evet, bir bağlantı var ama kulağa aynı gelmiyor. ‘Hobbit’ filmlerinde cüceler diasporadaki bir halktı, kaybolmuşlardı ve anavatanlarını geri almayı umuyorlardı. Burada Tolkien’in tüm eserlerindeki en güçlü şehirlerden biri olan Khazad-dûm’un kudretini ve zirvede olduğunu görüyoruz. Çalkalanan bir endüstriyel enerjiye sahip. Hüzünlü ve kederli değil, güçlü.”

“Umuyorum ki bizim dizimizi ve ardından Peter Jackson filmlerini izleyenler konseptte bir devamlılık görecekler” diyor.

McCreary Los Angeles’taki stüdyosunda yazarken müziklerin çoğu yurtdışında kaydediliyordu. Ancak Nisan ayında AIR’deki son bölümü yönetme fırsatı buldu. “İki buçuk yıl sonra ilk kez yönetme fırsatı buldum. İnanılmaz bir deneyimdi.”

Albümde “The Rings of Power” oyuncularının iki performansı da yer alıyor: Sophia Nomvete (Prenses Disa) “A Plea to the Rocks” şarkısında ve Megan Richards (Poppy Proudfellow) “This Wandering Day” şarkısında yer alıyor.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Kaynak

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezon Kadrosuna Ciarán Hinds ve Rory Kinnear Katıldı!

Amazon Prime Video dizisi Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonunda kadroya katılan 3 yeni oyuncu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir