Yüzüklerin Efendisi’nin Asıl Kahramanı

Yüzüklerin Efendisi hikayesinin asıl kahramanının, yazar J.R.R. Tolkien’e göre kim olduğunu biliyor muydunuz?

Yüzüklerin Efendisi’nin Asıl Kahramanı: Samwise Gamgee

Tek Yüzük’ü Hobbitköy’den Hüküm Dağı’na kadar taşıyan ve yüzüğün yok edilmesini sağlayan Frodo Baggins, olağanüstü bir iş başarmış olsa da yazara göre asıl kahraman değil.

Yüzük Savaşları’nda pek çok savaşta kahramanca savaşan ve Gondor ile Arnor Krallıklarını tekrar birleştiren Kral Aragorn da bu kişi değil.

Orta Dünya’nın özgür halklarına ve Yüzük Kardeşliği’ne liderlik eden, verdiği nasihatlarla savaşların kazanılmasını sağlayan büyücü Gandalf da bu kişi değil.

Elbette ki bu konuda sizin de bir tercihiniz vardır vardır, ama yazar J.R.R. Tolkien’e göre Yüzüklerin Efendisi’nin asıl kahramanı Hobbit Samwise Gamgee’dir.

Çok zeki ya da cesur değildir, atletik bir savaşçı da değildir. Ama sadıktır, naiftir ve tertemiz bir yüreği vardır. Dostunu kurtarmak için dev bir örümceğe de meydan okur, Orklarla dolu bir kuleye de girer. Yüzüğün cazibesine kendini kaptırmaz ve sınırlarını bile bilmediği bir dünyayı kurtarmak adına açlık ve susuzluktan kırılırken yüzüğü taşıyamaz ama onu taşıyanı taşır.

Hiçbir karakter mutlu bir sonu onun kadar hak etmemiştir.

Yüzüklerin Efendisi'nin Asıl Kahramanı: Samwise Gamgee

J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nin Asıl Kahramanı: Samwise Gamgee olduğunu düşündüğünü belirttiği mektuplar:

Tolkien’in 131 No’lu mektubu:

I think the simple ‘rustic’ love of Sam and his Rosie (nowhere elaborated) is absolutely essential to the study of his (the chief hero’s) character, and to the theme of the relation of ordinary life (breathing, eating, working, begetting) and quests, sacrifice, causes, and the ‘longing for Elves’, and sheer beauty.

Tolkien’in 184 No’lu mektubu:

It was very kind of you to write. You can imagine my astonishment, when I saw your signature! I can only say, for your comfort I hope, that the ‘Sam Gamgee’ of my story is a most heroic character, now widely beloved by many readers, even though his origins are rustic.

Tolkien’in 91 No’lu mektubu:

Here is a small consignment of ‘The Ring’: the last two chapters that have been written, and the end of the Fourth Book of that great Romance, in which you will see that, as is all too easy, I have got the hero into such a fix that not even an author will be able to extricate him without labour and difficulty. Lewis was moved almost to tears by the last chapter. All the same, I chiefly want to hear what you think, as for a long time now I have written with you most in mind.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri  dizisinin 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler geliyor! Orta Dünya’da her zaman hepsine hükmedecek bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir