The Battle for Middle-earth (BFME 1) Kurulumu

Yüzüklerin Efendisi’nin sevilen strateji oyunu The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth nasıl kurulur? Windows 10 ve Windows 11’de nasıl çalıştırılır? En güncel ve en dengeli patch 1.06 nasıl yüklenir? Sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri nelerdir?

YouTube BFME Kanalı (youtube.com/@BFME)

The Battle for Middle-earth

ÖNEMLİ NOT: Beraber BFME oynayabileceğiniz oyuncular bulmak için Orta Dünya Discord Kanalımıza katılmayı unutmayın. Turnuvalar ve BFME yayınları için Orta Dünya Twitch Kanalımıza, BFME videoları için Orta Dünya Oyunları YouTube kanalımıza bekleriz.

Hızlı The Battle For Middle Earth (BFME) Kurulumu

 1. The Battle for Middle-earth dosyalarını indirin ve ZIP dosyasından çıkarın. (Google Drive) / (MegaNZ)
 2. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda gerekli dosyaları oluşturacak.
 3. Setup.exe’yi çalıştırın ve kurulumu tamamlayın.
 4. Güncellemeler için BFME Facebook sayfamızı takip edin.

BFME Kurulumunuz tamamlandı. Orijinal kurulumun aksine bu kurulumda CD Key girmenize, options.ini ve 1.06 patch’i kurma adımlarını yapmanıza gerek yok. Her şeyi kendi yapıyor. Ancak bazı virüs programları bu yazılımı “false positive” bir şekilde virüs olarak algılayabiliyor. Dosyalar güvenlidir, ancak içinize yine de sinmiyorsa, aşağıdaki dosyalarla manuel kurulum yapabilirsiniz.

Alternatif The Battle For Middle-earth (BFME) Kurulumu

Adım 1: BFME dosyalarını indirmek

Eğer The Battle for Middle Earth’e zaten sahipseniz direkt CD ile kurulum yapabilirsiniz. Ya da (Google Drive) / (MediaFire) / (Mega) linklerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer indirme hızı yavaşsa ya da indirme başlamıyorsa gizli sekmede açmayı, farklı tarayıcı veya farklı bağlantı ile indirmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 2: Sanal BFME CD Kurulumu

İndirdiğiniz .iso dosyasını açarak, Sanal CD yi bağlayın. (Mount etmek)
BFME CD

Bağladıktan sonra DVD Sürücüsü’ne sanal bir şekilde disk takılmış olacak.

Adım 3: BFME Kurulumu

 1. Diski açın
 2. AutoRun.exe’yi çalıştırın
 3. Dil olarak İngilizce (English) seçin
 4. Install tuşuna basıp CD Key girin. Bunu CD Key videosundan rastgele bir saniyede durdurarak en üstteki Battle for Middle-Earth için olan CD Key’i seçin.
 5. Oyunu kurmak istediğiniz yeri seçin
 6. EA Kayıt ekranı gelecek, “Register Later” seçeneğine tıklayın. Bu adımda Windows sürümlerinde artık Flash Player desteği olmadığı için boş ekran gözükebilir. Kapatıp devam edin.
 7. Kurulum bittikten sonra, “Quit” seçeneğini seçip, “Finish” butonuna tıklayın.

Adım 4: 1.06 Versiyonuna güncellemek

BFME 1.06 Patch‘ini inen dosyada anlatılan şekilde kurun.

 • 1.03 Patch’i KurmakOyun kurulumunu yaptıktan sonra 1.03 patch’i yüklemeniz gerekiyor. Patch’i indirdikten sonra oyunun kurulu olduğu klasöre atıp çalıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer oyunun kurulumunu düzgün yaptıysanız patch’i yükledikten sonra “patch successful” yazacaktır.
 • 1.05 Patch’i KurmakOyun kurulduktan ve hiçbir aşamada crack YAPMADIĞINIZA emin olduktan sonra aşağıdan öncelikle 1.05 patch’ini indirin. Oyunu 1.06’ya geçirmeden önce 1.05’i kurmanız gerekiyor.İndirdiğiniz rar dosyasının içindeki her şeyi oyunu kurduğunuz klasörün içine atmanız gerekiyor. Aşağıda benim oyunu kurduğum yerin adresi var, sizde de buna benzer bir yerde olmalı.C:\Program Files (x86)\EA GAMES\The Battle for Middle-earth ™Tüm dosyaları rar’dan çıkarıp oyunun kurulduğu yere kopyalayın, var olan dosyalar değiştirilsin mi diye sorduğu zaman tümüne evet deyin.Eğer isterseniz kopyalama işlemini yapmadan önce oyun klasöründe bulunan ama patch işlemi ile değişecek dosyaları başka bir yere yedek alma amaçlı kopyalayabilirsiniz. Bu yedek alma işlemini yapmanız şart değil ancak tavsiye ederim.
 • 1.06 Patch’i Kurmak“T3AOnlineBFME1_Patch1.06i.exe” dosyasını çalıştırın. 1.06 patch yüklenmiş olacaktır.
 • 16:9 Geniş Ekranda OynamakBu şekilde adım adım patch yaptığımız zaman geniş ekranda oynayamıyoruz. İndirdiğiniz _WSMaps.big dosyasının adını Maps.big olarak değiştirip oyunun kurulduğu dizine atıyorsunuz:C:\Program Files (x86)\EA GAMES\The Battle for Middle-earth ™

Adım 5: Options.ini Dosyasını ve Maps Klasörünü Eklemek

Windows yeni sürümlerinde options.ini dosyasını manuel eklemek gerekebiliyor. Bunun için arama çubuğuna %appdata% yazarak direkt
C:\Users\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Roaming konumuna gidin. Eğer manuel gitmek istiyorsanız, “Görünüm” ayarlarından “Gizli öğeler”i açmayı unutmayın.

RAR’dan çıkardığınız Maps ve options.ini buradaki My Battle for Middle-earth Files isimli klasörüne atın. Eğer yoksa aynı isimli bir tane yaratabilirsiniz. Ya da bir defa oyunu açmaya çalışıp klasörü kendi yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca options.ini dosyasını düzenleyerek ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

The Battle For Middle-earth’ü Online Oynamak

Radmin VPN

Bence seçenekler içinde en rahat ve en lag’siz olanı Radmin VPN. Ayrıca güvenli ve ücretsiz. Performansı da en iyi. Radmin VPN’i kendi sitesinde indirip kurun. Radmin VPN bir local area network’tür (LAN), eskinin Hamachi’si gibi düşünün ama çok daha iyisi.

Herhangi bir server’a katılıp ya da kendiniz bir server kurup arkadaşlarınızla The Battle For Middle-earth’ü online olarak oynayabilirsiniz. İsteseniz Orta Dünya Discord server’ına katılıp, Orta Dünya Radmin server’ından da oynayabilirsiniz.

Radmin VPN’de bir server’a girdikten sonra, oyunu açıp Multiplayer > Network kısmına gelin. Oyunu bu lobide kurarak The Battle For Middle-earth’ü online oynayabilirsiniz.

Gameranger

Bir diğer seçenek Gameranger. Bu uygulamanın açık ara artısı kullanım kolaylığı. Performansı Radmin VPN’e kıyasla daha zayıf olsa da Gameranger rakip bulmak ve hızlıca oyuna girme konusunda en üstünü. Gameranger‘ın kendi sitesinden uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca modeminizde port-forwarding ile UDP port 16000’i açarsanız, bağlantı ve lag sorunlarınız azalır.

T3A: Online

Seçenekler arasında en zayıf performanslısı ve oyuncu sayısı en az olanı olsa da listede yer vermek istedim. BFME’nin online server’larının bağlandığı adresi değiştirerek, private server olan T3A: Online‘a yönlendiriyor.

Sitelerinden kullanıcı adı ve şifre alıyorsunuz. Bu şekilde online server’lara bağlanabiliyorsunuz.

Olabilecek Kurulum Hataları

Kurulum sırasında herhangi bir adım atlandığı için sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri

CD Bulunamadı Hatası Çözümü

Üçüncü adımda yükleme işlemi bittikten sonra, varsayılan “Launch the Battle for Middle-earth” seçeneği ile “Finish”e tıkladıysanız. (“Quit”i seçip çıkmalısınız). Ya da diğer adımları yapmadan BFME’yi açmaya çalışıyorsanız

“Cannot locate the DVD-ROM”, “Please insert the correct DVD-ROM, select OK and restart application” tarzı hatalar alırsınız.

Bunun için diğer adımları da tamamlayarak oyunu 1.06 ya da 1.09 patchine güncelleyin.

Exception Acces Violation Hatası Çözümü

BFME’yi çalıştırırken başlangıçta açılması çok uzun sürüyor, ve bekledikten sonra bir şey olmuyorsa ya da açılma ekranı gözüktükten sonra hata alıyorsanız beşinci adımı atlamışsınız demektir. Windows 10 gibi güncel Windows işletim sistemlerinde BFME, options.ini dosyasını kendi yaratamıyor. Bu yüzden manuel olarak bu işlemi kendiniz yapmalısınız.

Flash Player Hatası Çözümü

BFME yüklerken, CD Key girip, yükleme konumunu seçtikten sonra EA Games’in kayıt ekranı geliyor. Normalde “Register Later” butonuna tıkladığımız bu aşamada, Windows 10 son güncellemeri ile beraber Flash Player’ın desteği kaldırıldığı için bir hata varmış gibi gözüküyor fakat çıkan o ekranı kapatarak devam edebilirsiniz.

BFME 2.22 Modu Hakkında

BFME 2.22

Gameranger’da ve Radmin VPN’de oyuncular tarafından aktif olarak oynanan en çok oynanan patch 1.06 patch’idir. Oyunculara modlar yerine 1.06 oynamalarını tavsiye ediyoruz.

BFME 2.22 Nedir?

1.06 versiyonu üzerine hayranlar tarafından geliştirilen bir mod’dur. BFME’nin resmi halinden farklıdır. Denge değişiklikleri vardır.

Eğer bir BFME ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Ayrıca, BFME YouTube kanalına (youtube.com/@BFME) ve Orta Dünya Twitch kanalına da davetlisiniz.

Mutlaka Okuyun!

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME serisi 2023 turnuvaları geliyor! The Battle for Middle-earth serisi oyunları The Battle for Middle-earth …