Edain Mod Kurulumu (BFME 2: RotWK Modu)

Edain Mod son sürümü olan 4.6 ile Age of the Ring modu ile beraber The Battle for Middle-earth (BFME) serisi için yapılmış en iyi modlardan biri. Peki Edain Mod nedir ve nasıl kurulur?

Edain Mod

BFME YouTube Kanalı (youtube.com/@BFME)

Edain Mod Nedir?

Edain mod, The Battle for Middle-earth II: The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) oyununa yeni ırklar, BFME 1 tipi kaleler, kamplar ve outpost’lar, epic hero’lar, eşsiz haritalar, farklı büyü sistemi, Hobbit hikaye modu ve her ırka özel yeni yüzük hero’ları ekleyen bir mod’tur. Binalar BFME 1’de olduğu gibi sabit slot’lara inşa edilir.

Edain mod’un amacı BFME 1’e benzer bir tarz yakalayarak Tolkien evreni Orta Dünya ruhuna sadık, çeşitli alternatifler içeren, ilgi çekici ve dengeli bir oynanışa sahip bir RTS deneyimi sunmak.

Edain Mod’un en güzel yanı BFME 1’deki ruhu daha fazla ırk/grupla tekrar yakalamaya çalışması.

Oyunda Yer Alan Irklar

Oyunda tam 11 ırk/grup yer alıyor. Bunların bir kısmı alt grup/faction olarak mevcut. Örneklendirmek gerekirse, Cüceleri seçtikten sonra, Iron Hills, Erebor ya da Ered Luin tercihi yaparak bu alt faction’lara erişiyorsunuz. Her bir ırkın oynanışı birbirinden büyük ölçüde farklı ve son derece işlevsel hero’ları, power’ları, üniteleri, kuşatma silahları ve elit birlikleri var.

 • Gondor
  • Arnor (Bazı Haritalarda Arnor olarak oynanıyor)
 • Rohan
 • Dwarves
  • Iron Hills
  • Erebor
  • Ered Luin
 • Lothlórien
 • Imladris
 • Mordor
 • Isengard
 • Misty Mountains
 • Angmar

Edain Mod’tan Görseller

Sonraki Önceki
Sonraki Önceki

Edain Mod Kurulumu

Adım 1: BFME 2 Kurmak

Edain modu The Rise of the Witch-king ek paketi üzerine kurulan bir mod olduğu için, ilk yapmanız gereken şey linkte yer alan rehberimize göre The Battle for Middle-earth II’yi ve 1.06 patch’ini kurmak.

Not: 1.09v2 kurarsanız, modu ve RotWK’u oynamak istediğinizde patch switcher’dan 1.06’ya geçin.

Adım 2: The Rise of the Witch-king Kurmak

Edain modunu oynayabilmeniz için BFME 2’yi kurduktan sonra The Rise of the Witch-king ek paketini ve patch’ini de kurmanız gerekmektedir. Linkte yer alan rehberimize göre bu kurulumu yapabilirsiniz.

Kurulumu yaparken en son resmi patch’e, yani 2.01’a kadar yapabilirsiniz. (2.02’yi kurarsanız Age of the Ring  de oynayabilirsiniz, ancak mod’lar arası geçiş yapmak mümkün olmadığı için her seferinde 2.02’yi silip tekrar kurmanız gerekir.)

Adım 3: Image Dosyalarını Hazırlamak

Patch’i de kurulduktan sonra kurduğunuz sanal CD okuyucu program hangisiyse (ben WinCDEmu öneriyorum), ondan oyunu kurduğunuz iso dosyasını çıkartın, oyuna girerken bu iso dosyası işe yaramaz. RotWK Image Dosyalarını rar’dan çıkan iso dosyalarını sanal sürücüye yükleyin.

Oyunu kurduğunuz iso dosyaları oyunu CD’siz oynamaya yaramaz, bunlar sanal sürücüye ekli iken oyuna girmeyi denerseniz insert CD/DVD hatası alırsınız.

Image dosyalarının boyutunu küçültüp diskinizde az yer kaplamasını istiyorsanız dosyaları çıkardıktan sonra sağ tıklayıp özellikler > Gelişmiş > Disk alanından kazanmak için veriyi sıkıştır seçeneğine tik atın. Dosya 5 küsür gb görünecek ama diskinizde 6 7 mb bir yer kaplayacak.

Adım 4: RotWK 2.02 Kurmayın (Kurduysanız Silin)

2.02 v9.0 patch’ini kurduysanız, silin. Diğer türlü Edain Mod’u oynayamazsınız. Mod kurulumu esnasında ve launcher’ı her açtığınızda 2.02’yi silmenizi söyleyecek zaten. Silmezseniz oyun bozuk olarak açılır. 2.02’ye dönmek istediğinizde Edain’i disable edip, 2.02’yi tekrar kurarsınız.

Adım 5: Edain Mod 4.6 Kurulumu

edain mod launcher

 1. Edain Mod’u indirin. (Edain’in eski bir sürümüne sahip olmanıza gerek yok, bu 4.6 versiyonu ve tam sürüm.)
 2. EdainMod4.6.zip dosyasının tüm içeriğini bir klasöre çıkarın.
 3. EdainMod4.6.exe dosyasını Yönetici olarak çalıştırın.
 4. Kurulum tamamlandıktan sonra launcher’daki “Update” tuşuna basıp güncel dosyaları indirin ve kuruluma devam edin.
 5. Launcher update edildikten sonra, oyun dosyalarını da “Update” tuşuna basarak güncelleyin.
 6. Mod kurulumu esnasında eğer kuruluysa 2.02’yi silmenizi söyleyecek, silin. Yoksa oyununuz düzgün çalışmaz.
 7. 2.01 patch’i sanal cd sürücüye image yüklenmesini gerektirdiği için, yukarıda anlatıldığı gibi RotWK image dosyalarını indirin ve WinCDEmu ile sanal sürücüye takın.
 8. Launcher üzerinden “Play” derseniz, “CD takılı değil” hatası verebilir. Mod’u enable edilmiş halde bırakın, launcher’ı kapatın ve normal The Rise of the Witch-king kısayolunu tıklayın. Launcher’ı bu noktadan sonra sadece mod’u aktive/deaktive etmek istediğinizde kullanın.

edain mod update

Dikkat etmeniz gereken şeyler

 • BFME 2 1.06 patch’inde olmalı.
 • RotWK 2.01 patch’inde olmalı.
 • RotWK image dosyaları sanal CD sürücüye takılı olmalı (WinCDEmu kullanın).
 • RotWK 2.02 patch’i kuruluysa silin. Age of the Ring yüklüyse silmenize gerek yok.
 • Launcher’daki play tuşu CD yok hatası veriyor, onun yerine Edain mod’u aktive ettikten sonra normal şekilde oyuna girin.

Edain Mod’u Online Oynamak

Radmin VPN

Bence seçenekler içinde en rahat ve en lag’siz olanı Radmin VPN. Ayrıca güvenli ve ücretsiz. Performansı da çok iyi. Radmin VPN’i kendi sitesinde indirip kurun. Radmin VPN bir local area network’tür (LAN), eskinin Hamachi’si gibi düşünün ama çok daha iyisi.

Herhangi bir server’a katılıp ya da kendiniz bir server kurup arkadaşlarınızla Age of the Ring’i online olarak oynayabilirsiniz. İsteseniz Orta Dünya Discord server’ına katılıp, Orta Dünya Radmin server’ından da oynayabilirsiniz.

Radmin VPN’de bir server’a girdikten sonra, oyunu açıp Multiplayer > Network kısmına gelin. Oyunu bu lobide kurarak Age of the Ring’i online oynayabilirsiniz.

Diğer seçenekler T3A: Online ve Gameranger ama her ikisi de zahmetli ve düşük performanslı. Yine de isteyenler için bir seçenek olarak dursun.

Eğer bir BFME ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Ayrıca, BFME YouTube kanalına (youtube.com/@BFME) ve Orta Dünya Twitch kanalına da davetlisiniz.

Mutlaka Okuyun!

rise of the witch-king

The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) Kurulumu

Yüzüklerin Efendisi’nin sevilen strateji oyunu The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth 2 …