Age of the Ring Kurulumu (BFME 3 Gibi Mod)

Age of the Ring mod’unun son versiyonu 8.3.1 çıktı. Yeni sürümle beraber oyunda o kadar çok değişiklik var ki, adeta BFME 3 gibi bir mod yapılmış. Edain Mod ile beraber BFME için yapılmış en iyi mod olan Age of the Ring nedir ve nasıl kurulur?

Age of the Ring

BFME YouTube Kanalı (youtube.com/@BFME)

Age of the Ring Nedir?

Age of the Ring, The Battle for Middle-earth II: The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) oyununa yeni ırklar, hero’lar, haritalar, büyüler, Yüzük Kardeşliği’nin yolculuğunu takip eden yepyeni bir hikaye modu ve genişletilmiş War of the Ring tecrübesi ekleyen bir mod’tur.

Mod’un amacı Tolkien evreni Orta Dünya ruhuna sadık, çeşitli alternatifler içeren, ilgi çekici ve dengeli bir oynanışa sahip bir RTS deneyimi sunmak.

Oyunda Yer Alan Irklar

Oyunda tam 11 ırk/grup yer alıyor. Bunların 6’sı iyi, 5’i kötü tarafta. Toplamda 3 Elf ülkesi var. Cücelerde ise Erebor oyuncunun seçeceği LOTR ya da Hobbit zaman dilimine göre ikiye ayrılıyor (Thorin ya da Dain II Ironfoot seçilebiliyor). Her bir ırkın oynanışı birbirinden büyük ölçüde farklı ve son derece işlevsel hero’ları, power’ları, üniteleri, kuşatma silahları ve elit birlikleri var.

 • Gondor
 • Rohan
 • Erebor
 • Lothlórien
 • Rivendell
 • Woodland Realm
 • Mordor
 • Isengard
 • Misty Mountains
 • Dol Guldur
 • Haradwaith

Age of the Ring’ten Görseller

Sonraki Önceki
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Age of the Ring
Sonraki Önceki

Age of the Ring Kurulumu

Adım 1: BFME 2 Kurmak

Age of the Ring modu The Rise of the Witch-king ek paketi üzerine kurulan bir mod olduğu için, ilk yapmanız gereken şey linkte yer alan rehberimize göre The Battle for Middle-earth II’yi ve 1.06 patch’ini kurmak.

Not: 1.09v2 kurarsanız, modu ve RotWK’u oynamak istediğinizde patch switcher’dan 1.06’ya geçin.

Adım 2: The Rise of the Witch-king Kurmak

Age of the Ring modunu oynayabilmeniz için BFME 2’yi kurduktan sonra The Rise of the Witch-king ek paketini ve patch’ini de kurmanız gerekmektedir. Linkte yer alan rehberimize göre bu kurulumu yapabilirsiniz.

Adım 3: RotWK 2.02 v9.0 Patch’ini Kurmak

The Rise of the Witch-king kurulumu tamamlandıktan sonra üstteki rehberde de yer alan ama özellikle vurgulamam gerektiği için ayrı madde olarak yer verdiğim 2.02 v9.0 patch’ini rehberde verilen talimatlara göre kurun.

Not: Age of the Ring 2.02’nin önceki sürümlerinde çalışmamaktadır. Sadece v9.0’da çalışmaktadır.

Adım 4: Age of the Ring 8.3.1 Kurulumu

Kurulum Öncesi Not: Eğer yüklüyse Edain Mod‘u deaktive edin veya kaldırın.

 1. Age of the Ring 8.0’ı indirin. (Age of the Ring’in eski bir sürümüne sahip olmanıza gerek yok, bu 8.00 versiyonu ve tam sürüm.)
 2. AgeOfTheRingInstaller8.0.zip dosyasının tüm içeriğini bir klasöre çıkarın.
 3. AgeOfTheRingInstaller8.0.exe dosyasını Yönetici olarak çalıştırın. (Kurulumu BFME 2 veya RotWK klasörüne yapamazsınız, program buna izin vermez.)

Installer masaüstünüzde Age of the Ring 8.0 için 2 kısayol oluşturur. Bunlardan biri mod’a girebilmeniz için, diğeri ise modla ilgili bazı ayarlar için (ana menü görünümü vs.).

8.1 Güncellemesi için: Age of the Ring 8.0’ı kurduktan sonra 8.3.1 güncellemesini üzerine yükleyebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şeyler

 • BFME 2 1.06 patch’inde olmalı.
 • RotWK 2.02 v9.0 patch’inde olmalı.
 • 2.02 v9.0 patch’inden “Delay Fix”i kapatın.
 • RotWK Maps klasöründe çok fazla custom made harita olunca mod açılmayabiliyor, onları çıkarır ya da silerseniz açılır. Bu sorun çok nadir olsa da belirteyim dedim, benim başıma geldi çünkü.

Age of the Ring’i Online Oynamak

Radmin VPN

Bence seçenekler içinde en rahat ve en lag’siz olanı Radmin VPN. Ayrıca güvenli ve ücretsiz. Performansı da en iyi. Radmin VPN’i kendi sitesinde indirip kurun. Radmin VPN bir local area network’tür (LAN), eskinin Hamachi’si gibi düşünün ama çok daha iyisi.

Herhangi bir server’a katılıp ya da kendiniz bir server kurup arkadaşlarınızla Age of the Ring’i online olarak oynayabilirsiniz. İsteseniz Orta Dünya Discord server’ına katılıp, Orta Dünya Radmin server’ından da oynayabilirsiniz.

Radmin VPN’de bir server’a girdikten sonra, oyunu açıp Multiplayer > Network kısmına gelin. Oyunu bu lobide kurarak Age of the Ring’i online oynayabilirsiniz.

Diğer seçenekler T3A: Online ve Gameranger ama her ikisi de zahmetli ve düşük performanslı. Yine de isteyenler için bir seçenek olarak dursun.

Eğer bir BFME ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Ayrıca, BFME YouTube kanalına (youtube.com/@BFME) ve Orta Dünya Twitch kanalına da davetlisiniz.

Mutlaka Okuyun!

rise of the witch-king

The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) Kurulumu

Yüzüklerin Efendisi’nin sevilen strateji oyunu The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth 2 …