Çizgi Roman Özeti: Star Wars: Dark Empire #3 (6)

Sayı 3: Calamari İçin Savaş

a

Yazar: Tom Veitch
Çizer: Cam Kennedy
Çinileyici: Cam Kennedy
Renklendirici: Cam Kennedy
Kapak: Dave Dorman
Yayımcı: Dark Horse Comic
Yayın tarihi: 21 Nisan 1992

Geçen Hafta Ne Oldu?
Leia ve Han Solo Pinnacle üstüne ulaşmışlardır. Yaşadıkları olayları asi lideri Mon Mothmaya anlattıktan sonra asi lideri bir kurultay toplantısı yapmış ve edindikleri bilgileri paylaşmıştır. İmparatorluğun içindeki iç savaş sadece bir göz yanıltmasıdır gerçek imparatorluk donanması galaksinin çekirdeğinden yeni yıkım silahları ile çoktan yola koyulmuştur ve asi destekçisi olan gezegenleri yok etmektedir. Bu sırada Luke Skywalker İmparator’un yaşadığını, aslında hiçbir zaman ölmediğini, sadece ruhunun vücudundan çıkıp kendisinin klonu olan başka bir vücuda geçtiğini öğrenmiştir. Luke İmparatorun önünde diz çökmüş, onun yeni çırağı ve dünya yokedicilerin yeni kumandanı olmuştur.

Tamamı için böyle buyrun: http://www.thewhitetree.org/starwars/dark-empire-2/

Çizgi Roman Özeti;
Luke İmparatorun gücü olarak Mon Calamari’ye doğru yola koyulmuştur. Amiral Ackbar’ın komutasında ki donanmada gezegenini kurtarmak için hiperuzay yolcuğuna başlamıştır. İmparatorun dünya yokedicileri ile karşılaşmaya hazırlardır.

Wedge Antilles ve Lando Calrissian Emancipator’ın güvertesinde hiperuzaydadırlar. İletişim subayı Mon Calamari yörüngesi ile galaksinin çekirdeğindeki arasında bir iletişim kanalı yakalamıştır. Calamarideki yıkım görüntüleri galaksinin çekirdeğine yayınlanıyordur. Dünya yokedicileri Calamariyi yıkıyorlardır. Lando rotacıya hiperuzaydan çıkışları için sinyali koordinat almalarını ve iki derecesine çıkmalarını söylemiştir. Wedge Antilles sinyalin kaynağına çarpacaklarını söylemiştir. 45 saniye sonra hiperuzaydan çıkacaklardır. Ardından Lando etrafa emir yağdırmaya başlamıştır. Alt-ışık motorlarına geçmelerine, tüm ön turba-lazer bataryalarını ve iyon toplarını ateşlemeye hazırlanmaları söylemiştir.

asd

İsyancıların Destroyerı Emancipator hiperuzaydan çıkar çıkmaz silahlarını tüm güçleri ile ateşlemeye başlamıştır. Sinyallerin kaynağı olan Destroyer saptırıcı kalkanları inikken yakalanmıştır. Bu kadar yakından bir saldırıyı tahmin edememişlerdir. Lando’nun peşinden tüm asi donanması imparatorluk donanmasına ateş açmıştır. Torpidolar uzayın boşluğunda yolunu bulmuş ve imparatorluğun donanmasını yok etmiştir. Ateş açtıkları Destroyer yok olduğu zaman Lando saptırıcı kalkanı yukarı kaldırmıştır. Emancipator ofansif bir saldırı için hazırlanırken Pinnacle üstüne savaş raporu gönderilmiş ve X-Wingler ile insan nakil araçları gezegen yüzeyine inişe geçmişlerdir. X-Wingler özellikle dünya yokediciler ile savaşmak için Emancipator hangarından ayrılmışlardır.

X-Wingler alçak yörüngedeki dünya yokedicilere tüm güçleri ile saldırmaya başlamışlardır. Dünya yokediciler bu saldırıdan etkilenmemiştir. İmparatorluğun subayları, İmparatorluğun yüce kumandanı olan Luke Skywalker’a asilerin geldiğini bildirmiştir.

İsyanın X-Wing filosu dünya yokedicilere bir etki yapamadıklarını fark etmiştir. Biri hariç hepsi yoluna devam etmektedir. Yoluna devam etmeyen hatta geri çekiliyor gibi gözüken dünya yokedici aslında yeni model Tie Fighterların saldırısı için hazırlanmaktadır. Yeni Tie Fighterlar Dünya Yokedicisinin içinden çıkıp X-Winglere saldırmaya başlamışlardır. Tamamen robotik olan bu Tie Fighterlar X-Wingleri avlamaktadır. X-Wingler büyük kayıp vermiştir ve geri çekilme kararı alırken birden bire dünya yokedicisi atmosfere doğru yükselmeye başlamıştır, Emancipator’a doğru yükselmeye. Dünya yokedicisi Emancipator yok edici yuvasına almıştır. Mürettebat, gemi parçalanırken kaçış podlarına binmek dışında hiçbir şey yapamamıştır.

258

Bu sırada…

Leia’nın odasında bir silüet belirir. Geçmişten bir görüntüdür bu. Darth Vader’ın yani babasının görüntüsü odasında durmuş Leia’a bakmaktadır. Leia ufak bir şaşkınlıktan sonra babasına onun olup olmadığını sormuştur. Lakin Vader’ın suratı değişerek Luke Skywalker’a dönmüştür. Vader’ın artık yaşamadığını, kendisinin yazgısının babasının yolunu takip etmek olduğunu, karanlığın elinden her şeyi kurtarmanın tek yolunun bu olduğunu ve kendisini bulmaya kalkışmamasını söylemiştir. Leia bunu kabullenmekte zorlanmıştır. Luke’a kendilerini de onunla beraber yok edeceğini söylemiştir. Aniden başka bir silüet Luke Skywalker’ı gölgelemiştir. Tüm odaya gölgeler arasından ışık demetleri saçmaktadır. Silüetten Evet küçük jedi kardeşin her şeyi riske etti ve kaybetti ! sözü duyulur. Bayılan Leia’nın yardımına C-P3O koşmuştur.

nfıs

Bu arada Han Solo asi üssünün hangarında karısının durumundan habersiz bir şekilde yeni pilotları eğitmektedir. Büyük bir silah fabrikasında isyan çıkmış ve patronlarını alt eden silah fabrikası asilere katılmıştır. Yeni ele geçirdikleri bir uzay gemisini uçurmaya çalışacaklardır, yarın uçmaları gerekmektedir. Bu gemi E-Wingdir. Birliğin en son model avcı gemisidir.

Mon Mothma’nın hangara geldiğini gören Han şaşırmıştır çünkü asi liderinin yüzünde çok garip bir ifade vardır. Leia’nın bir tür baygınlık geçirdiğini anlatmıştır. Leia baygınlık sürecince Luke hakkında sayıklamıştır. Han karısı Leia’nın yanına koşmuş ve onu revirde, hasta yatağında sarsılmış bir halde bulmuştur. Leia kardeşinin yazgısını öğrendiğinde yıkılmıştır. Leia Luke’un başına gelenlerden bahsetmiş ve gücü kullanarak onu bulabileceğinden anlatmıştır. Luke’u kurtarmaya gideceklerdir. Leia, Luke’un galaksinin çekirdeğinde İmparator tarafından uzun zamandır kapalı olan sistemlerde olduğunu söylemiştir. Zor bir yolculuk olacaktır. Millennium Falcon, Ixlls sürüleri eşliğinde Pinnacle üstünden çıkmış ve uzayın derinliklerinde Nal Hutta sistemine doğru yola koyulmuştur. Han galaksinin çekirdeğine gitmek için orada Han’a yardımcı olabilecek kişiler Nal Huttada bulabilirdi. Hutt’un, Han’ın başına koyduğu ödüllere rağmen karısının kardeşini ve çok arkadaşını kurtarmak için Nal Huttaya gitmesi gerekmektedir.

baaatu

Nal Hutta’nın dış atmosferi kaçakçı ve ödül avcılarının gemileri ile doludur. Millennium Falcon ışık altı motorlarına geçmiş ve gezegenin yüzeyinde ilerlemektedir. Birden bire Millennium Falcon’un ekranın bir adam belirmiştir. Bu Han’ın eski dostu Mako’dur. Han Solo’nun başına konan ödülün dört katına çıktığını ve tüm ödül avcıları Millennium Falcon’u aradığını söylemiştir. Mako ve Han Solo’nun konuşması bitmeden Millennium Falcon saldırıya uğramıştır.

Ödül avcıları Millennium Falcon’a saldırmaktadırlar. Han Solo takipçilerini atlatmaya çalışırken Chewbacca’da Millennium Falcon’un silahlarını kullanarak onlara karşılık vermektedir. Han tüm saptırıcı kalkanları arka tarafa yönlendirmiş ve ona borcu olan bir başka dostu aramıştır. Millennium Falcon’nun ekranın bir yüz daha belirmiştir. Han’ın arkadaşı Nınx önce yardım etmeyi kabul etmese de Han Millennium Falcon’u holografik reklam tabelasına doğru sürmeye başlamıştır. Oldukça parlak ve kızıl olan bir holografik reklam panosu Nınx’ın tamir dükkanına girişi gizlemektedir. Nınx son anda yolu açmıştır, Han’a bunun ona pahalıya mal olacağını söylemeyi de unutmamıştır. Millennium Falcon uzun düz bir koridordan hızlıca gitmektedir. Takipçisi hala arkasındadır. Han’ın kalkan gücü yüzde 60’a düşmüştür ki son anda Nınx gizli geçişindeki güvenlik sistemini harekete geçirmiştir. Millennium Falcon’u takip eden ödül avcısı param parça olmuştur.

Biraz zaman sonra Millennium Falcon Nınx’ın hangarında harap olmuş gemilerin arasına inmiştir. Han ve Nınx biraz muhabbet etmiştir. Han’ın eski sevgilisi olan Nerd-Hard da oradadır. İmparatorun yeni ihtiyaçları için kocaman bir gemi yapmaktadırlar. Han direk konuya girmiştir. Galaksinin çekirdeğinin en derinine gidebilecek yasal giriş izni bulunan bir gemi istemektedir. Asi birliği geminin fiyatını nakit olarak ödeyecektir. Tam tamına 100.000 kredi. Galaksinin derinliklerine gidebilecek tek geminin şuan Nerd-Hard’ın tamiriyle meşgul olduğu gemidir. Yapımı uzun süreceğinden Chewbacca da onlara yardım edecektir. Leia’nın acelesi vardır. Nınx Gemide Han’ın sakladığı bazı şeylere ihtiyaç duyduklarını söylemiştir. Han ve Leia bir an önce işe koyulmuştur.

Bulundukları yerin iki kat aşağısında şehrin çürümüşlüğünün ortasında Han ve Leia, Han’ın eskiden yaşadığı yere gitmektedirler. Dilenciler ve pisliklerin yanından yürümektedirler. Şehir oldukça zor durumdadır. Birden bire bir dilenci Leia’ya bakarak JEDİ demiştir. Şaşıran çift bir an durmuştur. Dilenci bağırmaktadır. Vima biliyor! Vima gücü görebilir! Leia dilenciyle konuşma kararı almıştır. Çökmüş ve cüzzamlı bir kadına benzeyen dilenci Leia’nın ayaklarına kapanmıştır. Leia Vima’nın içindeki gücü hissetmiştir. Güç, büyük bir gölge ile kaplı da olsa onu hissetmektedir. Vima iki yüzyıl boyunca bir jedi olmuş fakat sonunda kendine ihanet etmiştir. Vima emir 66 uygulandığı zaman kendini kayboluşun çemberine bırakmıştır. Vima gücü unutmuştur. Tüm jediler avlanıp ölürken o yaşamıştır. Vima çıkınından dikdörtgen üzeri pas ve yağ lekesi tutmuş bir metal kutu çıkarıp onu Leia’a vermiştir. Vima kendi olanı ona vermiştir, Leia’nın onun ne olduğunu bildiğini söylemiş ve onda ateşi yeniden yakacak güç olduğunu söylemiştir. Leia sadece bir anlığına arkasını dönmüştür fakat jedi kadın kaybolmuştur.

nuh

Han ve Leia yoluna devam edip Han’ın eskiden bir sabacc (Star Wars evrenindeki bir kağıt oyunu, 21) oyununda kazandığı ufak bir odaya gitmişlerdir. Han yokken yıllar boyunca kimse odasını gasp etmemiştir. Han’ın robotu Zeezee bile içeride durmaktadır. Robot Han’ı karşılamış ve aynı kelimeleri tekrar etmeye başlamıştır.

“ fızzt.. Bay Fett burada efendim…”
“ fzt. Bay Fett sizi görmek istiyor efendim…”

Gelecek Sayı: Kaçakçıların Ayındaki Karşılaşma

Mutlaka Okuyun!

Star Wars Episode IX ile Skywalker hikayesi bitiyor

Star Wars Episode IX Stars Wars serisi her zaman Skywalker ailesi ile ilgili olmuştu. Geçtiğimiz …

2 yorum

  1. Arkadaş ortamında Luke, karanlık tarafa geçseydi diye muhabbetler döndürdükten kısa süre sonra bu çizgi roman özetine rastlamam oldukça hoş bir tesadüf. Tüm özetler için teşekkürler :)

    • Batuhan Kaluç

      Rica ederiz efendim ne demek :) İş yüzünden ilgilenemiyorum pek yakında dördüncü sayıyı koymayı planlıyorum :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir