Devlet Tiyatroları 2017 – 2018 Sezonuna Perdelerini Açıyor!

Yeni tiyatro sezonunda ilk turda 31 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’inden, Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ına, ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un ‘AnnaKarenina’sından, Turgut Özakman’ın ‘Bir Şehnaz Oyun’una, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ndan, ünlü Amerikalı yazar John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ına birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Perdelerin açılmasına sayılı günler kala prova çalışmalarını hızlandıran sanatçılar ise yeni sezonda düşündüren, düşündürürken eğlendiren renkli oyunlar sunacaklarını söylüyor.

Provalarda kostümsüz ve doğal halleriyle oldukça renkli görüntüler oluşturan sanatçılar, sezonun açılmasını ve seyircilerin sahneleri doldurmasını heyecanla beklediklerini belirtiyor.

Ankara Sahnelerinde 7 Yeni Oyun

Yeni sezonda, yerli ve yabancı yaklaşık 160 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon 100’e yakın yerli eseri tiyatroseverlerle buluşturacak.

Devlet Tiyatrolarının ilk tur repertuvarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.

‘İkinci Katil’, ‘Osmancık’, ‘Şempanzeler’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Muhteşem Diva’, ‘İhanet’ ve ‘Anna Karenina’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.

‘Yedi Kocalı Hürmüz’ Altındağ Tiyatrosunda, ‘Osmancık’ ve ‘Anna Karenina’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde, ‘Muhteşem Diva’ ve ‘İhanet’ Küçük Tiyatroda, ‘Şempanzeler’ Şinasi Sahnesinde ve ‘İkinci Katil’ Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

Devlet Tiyatroları

Yedi Kocalı Hürmüz daha önce Konya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti 

Anna Karenina uzun zaman sonra ilk kez seyirciyle buluşacak, şimdiden oyuncu kadrosu en çok merak edlen tiyatro oyunları arasında yerini aldı bile. 

Sinan Pekinton Yönetiminde Yepyeni Bir Oyun!

Ankara Devlet Tiyatrosunun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan oldukça merak uyandıran Simon Block’un yazdığı ‘Şempanzeler’ isimli oyun Devlet Tiyatrolarının güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Sinan Pekinton’un yönettiği oyun prömiyerini 10 Ekim’de yapacak.

Oyun, sıradan bir cumartesi günü evli bir çiftin evine gelen iki tane pazarlama elemanının, mutlu görünen aile yapısını iş dünyasının acımasızlığıyla nasıl bozduğunu gözler önüne seriyor.

Seyircinin oyunu izlerken empati yapmasını amaçladıklarını belirten Pekinton, bir çift oyunu izlediği zaman bizim evde de böyle olabiliyor duygusunu tattırmak istediklerini ifade etti.

Pekinton, son olarak oyunun ana cümlesini hatırlatarak ‘Hepimiz gerginiz çünkü ne olacağını bilmiyoruz’ dedi.

Ankara’nın Bir Diğer Oyunu ‘Osmancık’

Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim’de yapacak olan ‘Osmancık’ı Adnan Erbaş yönetiyor. Oyun, Osmanlının kuruluş dönemini ve Osman Gazi’nin Osmancık’tan -yani genç bir delikanlıdan- Şeyh Edebali’nin yönlendirmeleriyle cihana hükmeden bir devleti kuran bir düşünce adamına dönüşüm sürecini sahneye taşıyacak.

Yeni sezonun iddialı oyunlarından ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ ise kişilerin ve olayların gülünç ve eğlendirici yönlerini ön plana çıkartacak. Türk mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil tarafından yazılan oyun 19 Ekim’de prömiyer yapacak.

Barış Erdek’in yönettiği ‘İkinci Katil’, Özen Yula’nın yönettiği ‘İhanet’ ile Funda Mete’nin yönettiği ‘Muhteşem Diva’ Ankara Devlet Tiyatrosunun bir diğer iddialı oyunlarından.

‘Muhteşem Diva’ prömiyerini 20 Ekim’de, ‘İhanet’ 10 Ekim’de yaparken ‘İkinci Katil’ oyununun prömiyer tarihi ise 3 Ekim.

Bu yıl tiyatro severleri kötü bir sürpriz bekliyor, bilet fiyatları zamlandı.

Büyük oyunlarında, (Ankara, İstanbul ve İzmir) tam 15 TL indirimli 9 TL,

Müzikal oyunlarda, (Ankara, İstanbul ve İzmir) tam 22.50 TL indirimli 13.50 TL

Çocuk oyunlarında, (Ankara, İstanbul ve İzmir) her yer 6 TL

Kaynak : http://www.devtiyatro.gov.tr

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

7. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

İlki 2010 yılında düzenlenen Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri yedinci ödül törenini gerçekleştirdi. 7. Sadri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir