Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem

“Sen bensen, ben kimim Hürrem?”

Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, sizi sadece içinizdeki siz ile baş başa bırakabilecek bir gün. Kendinizi tartın, kendinize dönün, hırslarınızı, arzularınızı, hedeflerinizi tartın terazide ve hedefleriniz için neleri riske atabileceğinizi masaya yatırın. Sonra o gün olduğunuz yeri düşünün, oraya nasıl geldiğinizi, oraya gelmek için neler yaptığınızı, hangi kararların sizi o koltuklarda oturttuğunu iyice analiz edin. Kendinize benliğinizi tanımak için zaman verin.

Gayri Resmi Hürrem, Hürrem’in Hürrem olma yolculuğunu anlatıyor. Ancak bunu bizim bildiğimiz yollardan değil de, daha çok kendi dilinin döndüğünce, önünü arkasını sorgulayarak ve bize de o sorgulamayı keyifle izleterek yapıyor. Oyun iki kişilik olmasına karşın İpek Atagün Gezenler ve Gülin Ersoy’un muhteşem oyunculuklarıyla adeta iki sesli dev bir koro oluşturuyor. Elbette bu izlenimi edinmemizde sahnede bolca yararlanılan kuklaların ve seslendirmenin de hakkı büyük. İki başarılı kadın oyuncu sahnede öyle hoş bir uyumla oynuyorlar ki,  sanırsınız bir dans gösterisi izliyorsunuz.

Sahne gizli bir oda gibi şekillendirilmiş, gizli bir geçitten geçilebilen, kimsenin bilmediği gizli bir oda. Bu odada pek fazla eşya olmasa da oyuncuların kostümleri, makyajları, ara sıra kullanılan ağaç dekorları ve aktif bir şekilde kullanılan kuklalar sayesinde o gizli oda koskocaman bir dünyaya dönüşüyor. Zaten hayal etme yeteneğinize oynayan birçok unsur var oyunda, bu konuda fazla da ayrıntı vermek istemiyorum. Gidip görmeniz gerek.

Oyuna gideceklere tavsiyem, Osmanlı’dan bir kesit görmek amacıyla gitmeyin, elbette ki kostümler ve dekor sizi biraz geriye götürecek ancak adına fazla aldanmayın. Her ne kadar adı Gayri Resmi Hürrem olsa da, bu her dönemin oyunu olabilecek bir oyun, mutlaka izleyin.

Gayri Resmi Hürrem – Ankara Devlet Tiyatrosu

2 Perde – 1 Saat 50 Dakika

Oyun Detayı

“Hurrem Sultan hayatının muhasebesini yaptığı bir gün, vaktiyle yaptırdığı gizli bir odaya girer. Odada hafızasını kaybetmiş bir cariye ile karşılaşır. Beraberce Hurrem Sultan’ın hayatından sahneler oynarlar, oyunlarla yaşarlar.Ancak bütün oyunlar en tehlikeli oyunla kesilir. Belki tek çıkar yol vardır. Belki de birden çok yol vardır. Hayat, iki kadına da, bizlere de sürprizler hazırlamaktadı…”

Yazan

ÖZEN YULA

Yöneten

ÖZEN YULA

Dekor Tasarimi

Hakan Dündar

Kostüm Tasarimi

Funda Karasaç

Işik Tasarimi

Yakup Çartik

Koreografi

Banu Demir

Müzik

Turgay Erdener

Yönetmen Yardimcisi

Caner Kadir Gezener

Asistan

Gizem Türker

Sahne Amiri

Turgay Erel

Kondüvit

Tayfun Gültutan

Işik Kumanda

Baki Koca-Alper Öğüt

Suflöz

Kevser Burcu Tezel

Dekor Sorumlusu

Semih Kolaç

Aksesuar Sorumlusu

Mustafa Mert

Kadin Terzi

Mehriye Taşdelen

Makyöz

Kadriye Polat

Oyuncular

İpek Atagün Gezener

Gülin Ersoy

Cariyeler:

Gizem Türker

Handan Kiliç

Pelin Gülten

Ezgi Özer

Melis Kizilaslan

Şükran Dama

Kanun:

Deniz Ertürk

Sesler

Kanuni Sultan Süleyman:

Erdal Küçükkömürcü

Handan Sultan:

Özlem Ersönmez

Muhafiz:

Caner Kadir Gezener

Yeniçeriler:

Esat Tanriverdi

Ergin Özdemir

Serhat Yazici

Burgaç Döğüşçü

Öncü Kamişli

Gökhan Burak Ansen

Müzik Kayit

Kanun:

Ahmet Baran

Viyolonsel:

Onur Şenler

İbrahim Aydoğdu

Köklü Yiğin Tan

Yaz Irmak

Mutlaka Okuyun!

Sacide

Sacide Sacide, Devlet Tiyatroları bünyesinde şimdiye kadar izlediğim bütün oyunlardan daha çok zorladı beni izlerken, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir