The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) Kurulumu

Yüzüklerin Efendisi’nin sevilen strateji oyunu The Lord of the Rings, The Battle for Middle-earth 2 oyununun ek paketi The Rise of the Witch-king (BFME2: RotWK) nasıl kurulur? Windows 10’da nasıl çalıştırılır? En güncel 2.01 ve 2.02 patch’leri nasıl yüklenir? Sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri nelerdir?

YouTube BFME Kanalı (youtube.com/@BFME)

rise of the witch-king

ÖNEMLİ NOT: Beraber BFME 2 oynayabileceğiniz oyuncular bulmak için Orta Dünya Discord Kanalımıza katılmayı unutmayın. Turnuvalar ve BFME 2 yayınları için Orta Dünya Twitch Kanalımıza, BFME 2 videoları için Orta Dünya Oyunları YouTube kanalımıza bekleriz.

The Rise of the Witch-king (BFME 2: RotWK) Kurulumu

Adım 1: BFME 2 Kurulumu

BFME 2: The Rise of the Witch-king bir ek paket olduğu için öncelikle, The Battle for Middle-earth 2’yi kurmanız gerekmektedir. Şu rehberimizden faydalanarak BFME 2’yi kurabilirsiniz.

Adım 2: BFME 2: RotWK Dosyalarını İndirmek

Eğer The Battle for Middle Earth 2: The Rise of the Witch-king’e zaten sahipseniz direkt CD ile kurulum yapabilirsiniz. Ya da (Mega) / (MediaFire) linklerinden birini kullanabilirsiniz. Eğer indirme hızı yavaşsa ya da indirme başlamıyorsa gizli sekmede açmayı, farklı tarayıcı veya farklı bağlantı ile indirmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 3: Sanal BFME 2: RotWK CD Kurulumu

İndirdiğiniz .iso dosyasını açarak, Sanal CD yi bağlayın. (Mount etmek)

bfme 2 rotwk kurulumu

Bağladıktan sonra DVD Sürücüsü’ne sanal bir şekilde disk takılmış olacak.

Adım 4: BFME 2: RotWK Kurulumu

 1. Diski açın.
 2. AutoRun.exe’yi çalıştırın.
 3. Dil olarak İngilizce (English) seçin.
 4. Install tuşuna basıp CD Key girin. Bunu CD Key videosundan rastgele bir saniyede durdurarak en üstteki Battle for Middle-Earth 2: The Rise of the Witch-king için olan CD Key’i seçin.
 5. Oyunu kurmak istediğiniz yeri seçin.
 6. EA Kayıt ekranı gelecek, “Register Later” seçeneğine tıklayın. Bu adımda Windows sürümlerinde artık Flash Player desteği olmadığı için boş ekran gözükebilir. Kapatıp devam edin.
 7. Kurulum bittikten sonra, “Quit” seçeneğini seçip, “Finish” butonuna tıklayın.

Adım 5: 2.01 Patch Kurulumu

Oyun kurulduktan sonra BFME II RotWK 2.01 son resmi patch dosyasını indirin ve inen dosyayı oyunu kurduğunuz klasörün içine atıp çift tıklayın, gerisini kendisi otomatik halledecek.

Adım 6: 2.02 v9.0 Patch Kurulumu

Çok daha dengeli olan ve off-host lag sorununu çözen 2.02 v9.0 patch’ini kurmanızı kesinlikle öneriyoruz. Ayrıca mevcut olan Patch switcher sayesinde diğer patch’ler arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

The Rise of the Witch-king 2.02 v9.0 Patch‘ini linkten indirdikten sonra kurun. Bazı antivirüs programlarında dosya “false positive” olarak zararlı yazılım olarak gözüküyormuş, ancak dosyalar ModDB üzerinde yüklü ve güvenli dosyalardır. Sorun alırsanız geçici olarak antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın ya da whitelist’e patch’i ekleyin ki kurulum tamamlanabilsin. “False Positive” almasının sebebi off-host lag’i gibi BFME’ye çıktığı günden beri bela olan bir sorunu çözüyor olması. Darısı BFME 1 ve 2’nin de başına.

Windows Defender’da dosyalar nasıl whitelist’e alınır?

 • Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve Tehdit Koruması’na gidin
  Virüs ve tehdit koruması ayarları altında Ayarları Yönet’i seçin ve ardından Dışlamalar altında dışlama ekle veya kaldır’ı seçin.
 • Bir dışlama ekle’yi seçin ve ardından RotWK dizinini (klasörünü) seçin. Genellikle RotWK şu dizinde kurulur olur: “C:\Program Files (x86)\Electronic Arts\The Lord of the Rings, The Rise of the Witch-king”
 • RotWK dizinini whitelist’e başarıyla ekledikten sonra, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Dışlamalar listesinde gözükür.

 

2.02 versiyonunu kurduktan sonra masaüstünüze bir kısayol gelecek. Kısayol gelmezse patch’i yüklediğiniz klasörü açıp orada bulunan “202_launcher.exe” için bir kısayol oluşturabilirsiniz. Oyuna girmeden önce bu kısayola tıklayıp 2.01 ve 2.02 versiyonları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Patch Switcher ile istediğiniz versiyonu seçtikten sonra oyuna rahatça girebilirsiniz.

BFME 2 RotWK Kurulumu

Adım 6: Options.ini Dosyasını Eklemek

Windows yeni sürümlerinde options.ini dosyasını manuel eklemek gerekebiliyor. Bunun için arama çubuğuna %appdata% yazarak direkt “C:\Users\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Roaming” konumuna gidin. Eğer manuel gitmek istiyorsanız, “Görünüm” ayarlarından “Gizli öğeler”i açmayı unutmayın.

RAR’dan çıkardığınız Maps ve options.ini buradaki My The Lord of the Rings, The Rise of the Witch-king Files isimli klasörüne atın. Eğer yoksa aynı isimli bir tane yaratabilirsiniz. Ya da bir defa oyunu açmaya çalışıp klasörü kendi yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca options.ini dosyasını düzenleyerek ekran çözünürlüğünü ayarlayabilirsiniz.

The Rise of the Witch-king’i Online Oynamak

Radmin VPN

Bence seçenekler içinde en rahat ve en lag’siz olanı Radmin VPN. Ayrıca güvenli ve ücretsiz. Performansı da en iyi. Radmin VPN’i kendi sitesinde indirip kurun. Radmin VPN bir local area network’tür (LAN), eskinin Hamachi’si gibi düşünün ama çok daha iyisi.

Herhangi bir server’a katılıp ya da kendiniz bir server kurup arkadaşlarınızla The Rise of the Witch-king’i online olarak oynayabilirsiniz. İsteseniz Orta Dünya Discord server’ına katılıp, Orta Dünya Radmin server’ından da oynayabilirsiniz.

Radmin VPN’de bir server’a girdikten sonra, oyunu açıp Multiplayer > Network kısmına gelin. Oyunu bu lobide kurarak The Rise of the Witch-king’i online oynayabilirsiniz.

Gameranger

Bir diğer seçenek Gameranger. Bu uygulamanın açık ara artısı kullanım kolaylığı. Performansı Radmin VPN’e kıyasla daha zayıf olsa da Gameranger rakip bulmak ve hızlıca oyuna girme konusunda en üstünü. Gameranger‘ın kendi sitesinden uygulamayı indirip kurabilirsiniz.

Ayrıca modeminizde port-forwarding ile UDP port 16000’i açarsanız, bağlantı ve lag sorunlarınız azalır.

T3A: Online

Seçenekler arasında en zayıf performanslısı ve oyuncu sayısı en az olanı olsa da listede yer vermek istedim. BFME 2: RotWK’un online server’larının bağlandığı adresi değiştirerek, private server olan T3A: Online‘a yönlendiriyor.

Sitelerinden kullanıcı adı ve şifre alıyorsunuz. Bu şekilde online server’lara bağlanabiliyorsunuz.

Olabilecek Kurulum Hataları

Kurulum sırasında herhangi bir adım atlandığı için sıkça karşılaşılan hatalar ve çözümleri

CD Bulunamadı Hatası Çözümü

Üçüncü adımda yükleme işlemi bittikten sonra, varsayılan “Launch the Battle for Middle-earth” seçeneği ile “Finish”e tıkladıysanız. (“Quit”i seçip çıkmalısınız). Ya da diğer adımları yapmadan BFME 2 RotWK’u açmaya çalışıyorsanız

“Cannot locate the DVD-ROM”, “Please insert the correct DVD-ROM, select OK and restart application” tarzı hatalar alırsınız.

Bunun için diğer adımları da tamamlayarak oyunu 2.02 v9.0 patchine güncelleyin.

Exception Acces Violation Hatası Çözümü

BFME 2: RotWK’u çalıştırırken başlangıçta açılması çok uzun sürüyor, ve bekledikten sonra bir şey olmuyorsa ya da açılma ekranı gözüktükten sonra hata alıyorsanız beşinci adımı atlamışsınız demektir. Windows 10 gibi güncel Windows işletim sistemlerinde BFME 2: RotWK, options.ini dosyasını kendi yaratamıyor. Bu yüzden manuel olarak bu işlemi kendiniz yapmalısınız.

Flash Player Hatası Çözümü

BFME 2 yüklerken, CD Key girip, yükleme konumunu seçtikten sonra EA Games’in kayıt ekranı geliyor. Normalde “Register Later” butonuna tıkladığımız bu aşamada, Windows 10 son güncellemeri ile beraber Flash Player’ın desteği kaldırıldığı için bir hata varmış gibi gözüküyor fakat çıkan o ekranı kapatarak devam edebilirsiniz.

Eğer bir BFME ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, Orta Dünya sohbetleri için sizi Discord kanalımıza davet ediyoruz: https://discord.gg/ortadunya

Ayrıca, BFME YouTube kanalına (youtube.com/@BFME) ve Orta Dünya Twitch kanalına da davetlisiniz.

Mutlaka Okuyun!

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME Serisi 2023 Turnuvaları

BFME serisi 2023 turnuvaları geliyor! The Battle for Middle-earth serisi oyunları The Battle for Middle-earth …