Elrond

Elrond

Elrond Künye

Irk: Yarıelf
Dil: Sindarin, Westron
Cinsiyeti: Erkek
Kültür: Sindar-Edain
Doğum Tarihi: 1.Çağ 532
Orta Dünya’dan Ayrılış Tarihi: 3.Çağ’ın 3021. yılında Batı’ya yelken açmıştır.
İkamet Ettiği Yerler: Sirion Limanları, Lindon, Ayrıkvadi
Ebeveynleri: Eärendil ve Elwing
Kardeşi: Elros
Eşi ve Çocukları: Celebrian; Elladan, Elrohir, Arwen
Diğer İsimler: Peredhil
Ünvanı: Ayrıkvadi Lordu, Vilya’nın Taşıyıcı’sı

Elrond’un Çocukluğu

Elrond ve kardeşi Elros Birinci Çağ’ın bitişinden 55 yıl önce, 532 yılında Sirion Limanlarında doğmuşlardı. İki kardeşin babası denizci Earendil ve anneleri Elwing’ti. Eärendil yarı elfti. Annesi Idril bir elf, babası Tuor bir insandı. Elwing’in annesi Nimloth bir elf babası Dior ise Beren ile Luthien’in oğluydu. Daha bir yaşını doldurmamışken Feanor’un oğullarından Maedhros ve Maglor Silmaril’i almak için kardeşlerin yaşadığı Arvernien’e saldırdılar. Henüz çocuk olan kardeşler esir alındılar ancak onlara acıyan Maglor hayatlarını bağışladı.

Eärendil o esnada açık denizlerdeydi, saldırı sırasında Elwing de Silmaril’i alıp denize kaçmış ve Eärendil’in gemisi bulmuştu. Çocuklarının kaybı yüzünden ümitsizliğe kapıldılar ve bir daha Orta Dünya’ya dönmediler. Böylece birlikte Ölümsüz Diyar’a doğru yelken açtılar. Earendil Morgoth’a karşı Valar’dan yardım istedi. Bunun üzerine Birinci Çağ’ın sonunda Valar’ın ordusu Morgoth’u Gazap Savaşı’nda alt etti. Savaştan sonra o zamana kadar kendilerini yetiştirmiş olan Maglor’dan ayrılan Yarı elf kardeşler Lindon’a gitmişlerdi. Vala Manwe tarafından yarı elflere seçim hakkı verilmesi üzerine Elros insanların yazgısını seçti ve Numenor’un ilk kralı oldu. Elrond ise elflerin kaderini seçti, ölümsüzdü ve isterse Valinor’a yelken açabilirdi ama Orta Dünya’da kalmayı tercih etti.

İkinci Çağda Elrond

Elrond

Orta Dünya’da kral Gil-galad ile birlikte Mavi Dağların batısında kalan Lindon’da ikamet etti. Burası Gazap Savaşında harap olmadan önce Beleriand’ın bir parçasıydı. İkinci Çağın 1500. yılında kendisini Valar’ın elflere yardıma gönderdiği bir elçi olarak tanıtan Annatar ortaya çıkmıştı. Galadriel ve Gil-galad gibi onun da gözü Annatar’ı tutmamıştı ve diğer elfleri onun hakkında uyardılar. Fakat başta Celembrimbor olmak üzere Eregion’lu demirci elfler onunla dostluk kurdular ve bilgilerini paylaştılar.

Kendisini Annatar olarak tanıtan kişi aslen Morgoth’un hizmetkarı Sauron’du, ve elfleri kontrol edebilmek için gizlice Tek Yüzük’ü dövmüştü. Fakat Yüzüğünü taktığı an elfler kandırıldıklarını anladılar ve Üçleri sakladılar. Vilya yani Hava Yüzüğü Gil-galad’a verildi. 1695 yılında Sauron Eregion’a saldırdı ve Elrond’un yolladığı destek kuvvetlere rağmen burayı yok etti. Böylece Eregion’un yıkılmasıyla birlikte hayatta kalanları topladı ve kuzeye ricat etti. 1697 yılında Dumanlı Dağların eteklerinde Ayrıkvadi’yi kurdu.

1701 yılında elfler Tar Minastir’in komutasındaki Numenorlu insanların yardımıyla Sauron’u yendiler. Aynı yıl Ak Divan ilk kez Ayrıkvadi’de toplandı. Gil-galad’tan Vilya’yı orada aldığı düşünülür. Aynı zamanda Celeborn ve Galadriel’in kızı Celebrian’ı ilk kez burada gördü.

İkinci Çağın sonlarında Elrond Son İttifak ordusuna Gil-galad’ın emir subayı olarak katıldı. Dagorlad’da, Gorgoroth düzlüklerinde ve Barad-dur kuşatmasında savaştı. Kuşatmanın iyice daralmasıyla Sauron savaş alanına indi, Elendil ve Gil-galad’ı düşürmeyi başardı ancak İsildur parmağını kesti ve Yüzük’ü Saurondan aldı. Elrond ona Yüzük’ü ateşe atmasını tavsiye attı. Fakat İsildur Yüzük’ü kardeşi ve babasının ölümlerinin tazminatı olarak aldığını söyleyerek yok etmeyi reddetti. Savaştan sonra Elrond Ayrıkvadi’ye döndü.

Üçüncü Çağda Elrond

Elrond

Üçüncü Çağın ikinci yılında İsildur orklar tarafından pusuya düşürülüp ölmüştü. Silahtarı Ohtar kaçmayı başarmış ve Narsil’in parçalarını Ayrıkvadi’ye getirmişti. Böylece Kırılan Kılıç zaten Ayrıkvadi’de kalmış olan Valandil’in eline geçmişti. Üçüncü Çağ boyunca Elrond İsildur’un varislerine yardım etmeyi sürdürdü. Bir gün İsildur’un soyundan gelen birinin Orta Dünya’nın kaderinde çok önemli rol oynayacağını biliyordu.

Üçüncü Çağ’ın 109’uncu yılında Elrond, Galadriel ve Celeborn’un kızı Celebrian ile evlendi. Oğulları Elladan ve Elrohir 130 yılında, Kızları Arwen ise 241 yılında doğdu.

1409 yılında Angmar güçleri Üç Dunedain Krallığı’na saldırılarına başladı. Elflere ve Gondor ordularının yardımıyla 1975 yılında Fornost savaşı kazanıldı ve Angmar orduları mağlup oldular. Nazgul Efendisi de Eriador’dan sürüldü ama Arnor krallığını yıkmayı başarmıştı. Arnor’un yıkılmasının ardından Elrond Ayrıkvadi’de Dunedain reislerinin oğullarını yetiştirdi.

2509 yılında Celebrian Kızılboynuz geçidinden Lothlorien’e giderken orklar tarafından saldırıya uğradı. Esir alınan ve işkenceye uğrayan Celebrian’ı oğulları Elladan ve Elrohir kurtardılar. Ama yaşadığı korkunç olayların hatırası yüzünden Celebrian 2510 yılında denizin ötesine geçmek zorunda kaldı.

Ak Divan

2851 yılında Ak Divan bu kez Saruman’ın başkanlığında tekrar bir araya geldi. Gandalf Dol Guldur’da Sauron’un yeniden güçlendiğini söyledi. Saruman tek yüzüğün sular altında kaldığının ve tekrar bulunamayacağını söyleyerek Divan’a beklemeye ikna etti. Ama Elrond kuşkuluydu. Nitekim 2941 yılında Dol Guldur’da yükselen gücün Sauron olduğu ortaya çıktı. Bu kez Saruman’ın da kabul etmesiyle Dol Guldur’a bir saldırı düzenlediler ve Sauron’u buradan sürdüler. Aslında Sauron kaçışını çoktan planlamıştı ama henüz bunu bilmiyorlardı.

Aynı yıl Elrond Erebor’u geri almak üzere yola çıkmış olan Thorin ve Kafilesini ağırladı. Ay rünleri ile yazılmış Erebor’un gizli kapısının nasıl açılacağını anlatan bir yazıyı onlar için çözdü. Böylece Erebor’un geri alınışına büyük katkı yapmıştı.

Elrond ve Yüzük Savaşı

Aragorn’un Ayrıkvadi’ye Gelişi

2933 yılında Elrond babası orklar tarafından öldürülen iki yaşındaki Aragorn’u evine getirdi. Çocuğun önünde yatan zorlu hayatı gördü ve ona “Estel” ismini verip gerçek kimliğini saklı tuttu. 2951 yılında gerçek kimliğini açıkladı, Barahir’in Yüzüğü ile Narsil’in parçalarını verdi. Ertesi gün Aragorn Arwen’i gördü ve ona aşık oldu. Bunu fark eden Elrond Aragorn’la bir konuşma yaptı. Bu konuşmanın ardından Aragorn onlara veda etti ve yıllarca Sauron’a karşı mücadele edeceği Yaban’a atıldı.

2980 yılında Lothlorien’de bir araya gelen Aragorn ve Arwen evlenmeye karar verdiler. Haberi alan Elrond hüzünlendi çünkü bu Arwen’in insanların yazgısını seçeceği ve yollarının ayrılacağı anlamına geliyordu. Aragorn Ayrıkvadi’ye geldiğinde onunla konuştu ve kızının sadece Arnor ve Gondor’un kralıyla evlenebileceğini söyledi.

Elrond’un Divanı

Ekimin 9. gününde Frodo’nun Dokuzlar tarafından izlendiği haberi Elrond’a ulaştı. Dört bir yöne onu bulup Ayrıkvadi’ye getirmeleri için atlılar gönderildi. Batı yönüne giden Glorfindel Frodo’yu bulup atına bindirdi. Nehir geçidinde Frodo Nazgullara yakalanmak üzereydi, Yarı elf, onu kurtarmak için nehirdeki suları yükseltti, böylece Nazgullar def edildi. Ayrıkvadi’ye ulaştırılan Frodo’yu Cadı-kral Morgul bıçağı ile ciddi bir şekilde yaralamıştı, ama Ayrıkvadi lordu onu iyileştirdi.

25 Ekim’de Elrond’un divanını topladılar. Bütün ırklardan temsilciler divana katılmışlardı. Sonunda Tek Yüzük’ün hobbit Frodo tarafından yok edilmek üzere taşınmasına karar verildi. Bu görevde Frodo’ya yardımcı olmaları için dokuz kişilik Yüzük Kardeşliği oluşturuldu. Yüzük Kardeşliği 25 Aralıkta Ayrıkvadi’yi terk etti.

Minas Tirith savaşından önce Elrond oğullarını ve Kuzeyli Kolcuları Rohan’a, Aragorn’un yanına yolladı. Oğulları aracılığı ile Aragorn’a Ölülerin Yolundan gitmesini tavsiye etti.

Elrond Orta Dünya’ya Veda Ediyor

Sauron’un yok edilişine kadar Ayrıkvadi’de kalan Elrond Aragorn’un taç giyme törenine Minas Tirith’e gitti. Burada Annúminas Asasını Aragorn’a teslim etti. Yılortası günü Arwen ve Aragorn evlendiler. Arwen ve Elrond’un vedasını hiç kimse görmedi, bir tepeye çıkıp uzun süre konuştular. Çünkü dünyanın sonunun ötesine dek dayanmaları gereken ayrılıkları acıydı.

29 Ekim 3021 tarihinde 6520 senedir Orta Dünya’da yaşayan Elrond Yüzük Taşıyıcıları ile beraber eşine kavuşacağı Ölmeyen Diyar’a yelken açtı.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

güç yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek?

Güç Yüzükleri dizisi hangi konuları işleyecek? Haritalı geniş özet

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisine sayılı gün kaldı. Güç Yüzükleri dizisinden haberleri, söylentileri ya da …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir