Gezegen Patlatmak İçin Ne Kadar Enerji Gerekir?

Gezegen patlatmak, tıpkı Ölüm Yıldızı gibi!

Gezegen Patlatmak

Evet, ciddi ciddi gezegen patlatmak. Tıpkı Star Wars’ta olduğu gibi. Hani Ölüm Yıldızı’yla patlattıkları var ya. Aldeeran’ı hatta, Leia Organa’nın prensesi olduğu yer. Hatırladınız sanırsam, peki sizce o patlama için ne kadar  enerji kullanmışlardır? Ölüm Yıldızı’ndan kaç Joule’lük enerji çıkmıştır? Hep birlikte öğrenenelim.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, evet çok enerji. Bayağı fazla enerji. Scott Manley, Star Wars’taki Ölüm Yıldızı’nın yaptığı gibi bir gezegen patlamanın ne kadar enerji gerektireceğini merak etmiş ve bu işi araştırmaya koyulmuş. Araştırmasını tamamlamış ve elde ettiği sonuçları rakamlarla birlikte ortaya koymuş. Aldeeran gibi Dünya benzeri bir gezegeni patlatmak için 3 andesilyon Joule enerjiye ihtiyaç var. (1 andesilyon =1036 = trilyon3) Bir şimşeğin 5 milyar Joule enerjiye sahip olduğunu düşünürsek 600 septilyon şimşeğin enerjisine (1 septilyon = 1024 = trilyon2) ihtiyacınız olacak. Kısaca, fazla. Aşırı fazla.

Alttaki video ise Scott Manley’nin kendi YouTube kanalında yayınladığı video. Eğer bilime biraz merakınız varsa, izlemenizi tavsiye ederim. Kolay kolay sıkılmayacağınız bir video.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler Geliyor!

Güç Yüzükleri  dizisinin 2. Sezonunda Höyüklü Kişiler geliyor! Orta Dünya’da her zaman hepsine hükmedecek bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir