Güç

Star Wars Force Yoda
Büyük bir Güç kullanıcısı olan Yoda, varlıkların yaratıımında ”Güç” ün etkisinin olduğuna inanmaktadır.

 

“Güç tam olarak açıklanamadığı halde, bilim insanları canlılar tarafından üretilen bir enerji alanı olduğu fikrinde birleştiler. İlk insanlar yalnızca varlığını tespit edebilmişlerdi, bu yüzden gizli gücü bin yıl karanlıkta kaldı.”

“Sadece bazı insanlar Güç’ün ne olduğunu anlayabildiler. Onlar da acımasızca şarlatan, sahtekar, mistik ve daha kötü isimlerle damgalandılar. Çok azı onu kullanabildi. Güç genellikle onların ilkel denetimlerinden daha gelişmiş olduğu için kontrol edilemeyecek kadar güçlüydü.”

“Güç, her birimizi ve hepimizi birden kuşatır. Güç hem kontrol eden hem de itaat eden bir auradır. Mucizeden başka bir şey değildir. Jedi’ların en önemli özelliği Güç’ü nasıl kullanacaklarını bilmeleriydi.”

Obi-Wan Kenobi

Güç, Jedi ve Sith sisteminin gerisindeki doğaüstü olan, bağlayıcı ve her an her yerde bulunan, hissedilen kuvvettir. Güç, bakış açısına göre Aydınlık Taraf, Karanlık Taraf, Birleştirici Güç ve Yaşam Güç’ü olarak dörde bölünmüştür. İlk iki açıdan Güç, çeşitli sebeplerden ahlaki alan ile ilgilidir. Aydınlık tarafın Güç’ü yüzeysel olarak iyilik yapmak, iyi olmak ve şifa dağıtmaktır ancak karanlık tarafın Güç’ünün özelliğini sıralarsak korku, kin, saldırı ve kötü niyettir. Sonraki iki açıdan açıklama Jedi felsefesi için önemlidir. Birleştirici Güç, uzay ve zamanın birbirine girerek bütünlük arz ettiğini anlatır. Yaşam Güç’ü ise yaşam ve yaşam enerjisi ile alakalıdır. Genel olarak Güç’ü anlatan bir kural dizisi vardır:

Duygu yoktur, huzur vardır
Cehalet yoktur, bilgi vardır
Hırs yoktur, sükunet vardır
Ölüm yoktur, güç vardır

Midi-Kloryan: Bütün canlıların hücrelerinde bulunan ve Güç ile bağlantı kurmalarını sağlayan gizemli, mikroskobik yaşam formlarıdır. Ortak bilinç ile zekaya sahiptirler ve yaşayan her şeyle Güç arasında bir bağlantı kurarlar. Yaşayan canlılarla simbiyozdurlar, dolayısıyla onlar olmadan hayatlarını sürdüremezler. Jedi’lar midi-kloryanları nasıl dinleyeceklerini ve onlarla nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenmişlerdir. Eğer zihinlerini boşaltırlarsa, midi-kloryanların onlarla konuştuğunu ve Güç’ün isteklerini söylediğini duyabilirler. Jedi ya da Sith’lerin midi-kloryan sayısı diğer canlılara oranla daha fazladır.

 

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir