Hobbit Guillermo del Toro’nun Elinden Çıksaydı İnanılmaz Olacağının Kanıtları

Guillermo Del Toro’nun Hobbit’i İnanılmaz Olabilirdi

498604_v1

Hobbit’in yönetmen koltuğunun yaptığı ani değişimi ve Peter Jackson’ın düştüğü çukurdan tırnaklarını kazıyarak kurtulma çabasının bıraktığı derin izleri hepimiz biliyoruz. Yüzüklerin Efendisi üçlemesine 7 yılını harcadıktan sonra, Jackson’ın Orta-Dünya’ya ara verme isteği ve Hobbit çekimlerine yalnızca başka bir yönetmen bulunursa yardım edeceği şartı gayet mantıklıydı.  O yönetmen de Guillermo del Toro olacaktı, ancak kendisi New Line Cinema’nın işlerine burnunu ne kadar sokacağını öğrendikten sonra filmi aniden bıraktı. Sonrasında del Toro’nun prodüksiyon öncesi çizimleri ortaya çıkınca, aslında filmin çok daha iyi olabileceği gün yüzüne çıktı.

Yüzüklerin Efendisinin izlerini takip eden del Toro, olabildiğince pratik efekt kullanmak istedi ve orkların zırhları gibi küçük detaylara bile arka plan oluşturmaya çalıştı. Çünkü bu tarz detaylar her zaman eninde sonunda meyve verirdi. Ha bir de, del Toro tam bir çılgındı:

498446_v2
Del Toro’nun çizimleri

Bununla kalmayıp, ne kadar ilerleyeceğini bilmemesine rağmen kostümleri bile tasarladı:

498444_v2

Örnek vermek gerekirse; bu, karakterin film bittikten sonra elde edilen görüntüsü. Farkı siz söyleyin:

498442_v2

Yani, del Toro’nun kemikli, kanlı ve iç organlı canavarlarının yerine; fantastik bir çizgi filmden çıkmış ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki en kötü orktan bile daha kötü görünen bu antiseptik versiyonlu orklarla karşılaştık.

Del Toro, film bir cüce savaşına dönüşmeden önce filmin doruk noktası olan hain ejderha Smaug için çıtayı oldukça yükseklerde belirlemişti. Belirttiğine göre; Smaug tasarladıkları ilk karakter ve noktayı koydukları son karakter olacaktı. Del Toro ejderhanın tasarımını konuşma yeteneğini yansıtan bir şekilde yapmaya kendini adamıştı; ejderhanın ağzı tıpkı insan ağzı gibi sesleri çıkarmaya uygun gözükmeliydi. Bu şekilde tasarlanan Smaug, şimdiye kadar filmlerde gördüğümüz hiçbir ejderhaya benzemeyecekti:

498448_v1

Ve yine, del Toro’nun tasarımıyla karşılaştırdığımızda, Benedict Cumberbatch’in seslendirdiği ve o seslerin o ağızdan nasıl çıktığını anlamadığımız, oldukça geleneksel bir ejderha ile karşılaştık. Bu da, del Toro’nun seyirciyi inandırabilirlik koşulunun tam tersiydi:

498450_v1
“Ağzı çok yanlış! Kimse bu ejderhanın konuşacağına inanmayacak” -Guillermo del Toro

Dahası, Guillermo filme başladığında yanında Hellboy oyuncu kadrosundan bazılarını getirmişti; Dough Jones ve Ron Perlman. Del Toro Jones’ın karakterini hiç resmi olarak yayınlamadı ancak Perlman kesinlikle deri değiştiren Beorn’u oynaması için getirilmişti.

Kısacası Hobbit, del Toro projeyi bırakmadan ve Peter Jackson projenin üstüne atlamadan önce; dokuz saatlik bir çizgi film değil de, garip, tuhaf, 1980ler tarzı bir fantastik film olacaktı.

Hobbit üçlemesi sona geldiğinde, aldığı kötü eleştirilerin iyi eleştirilerden fazla olduğu bir gerçek. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce de del Toro bu filmin hakkını verir miydi? Yoksa Peter Jackson’dan çok da farklı bir başarı elde etmez miydi? Ya da belki siz de Peter Jackson’ın hazırlıksız yakalandığını ve yalnızca ‘şanssız’ olduğunu düşünenlerdensiniz.

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: cracked.com

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

4 yorum

  1. Aslına bakarsanız jackson’ın hayal dünyasında görseller del toronunkiyle yarışamaz bile. Kaldı ki, şu bir gerçek, del toronun çekeceği bir fantastik filmde o büyüyü fazlasıyla hissederdik, istediği kadar hazırlıksız olsun. Ama onum yerine sadece gorsel efekt ve çok saçma bir uçleme stratejisi seyrettik.

    Yazık oldu.

    Ben keşke hiç çekilmeseydi diyorum.
    Ayrıca smauga bayıldım. Nedense Pan’ı hatırlattı :’)

  2. Hobbit adına yapacağın kötü yorum senaryonun kitapla bağdaşmamasıdır. Genel olarak kötü bir film olduğunu düşün ama kitaba daha fazla bağlı kalınsaydı çok daha güzel ve orta Dünya ruhunu yansıtan bir film olabilirdi. Sonuç olarak PJ bize LOTR gibi bir başyapıtı verebilmiş ve verebilecek sayılı yönetmenlerden. Hobbitle aldığı kötü yorumların çoğu ile ona haksızlık edildiğini düşünüyorum [ Tolkien hayranları için instagram @TheWhiteRider_ ]

  3. Adam milyon kez yönetmen olmak istemediğini ve filmi çekmek için istedigi yeterli vakti olmadığını söyledi durdu,hala yok projenin üstüne atladı diyip duruyorsunuz.. hobbit üçlemesinin daha da kötü olmasını engelleyen P. Jackson dır belki de.

  4. Guillermo del Toro başarılı birisi ancak Lotr u çeken kişi olarak hobbit i de Peter Jackson Un çekmesine çok mutlu olmuş kişilerden biriyim. Del toro sadece farklı bir film çekmiş olurdu aynı eleştirileri alırdı. Kurguyu beceremez ama karakterleri mükemmel yapardı herkesin yeteneği farklıdır bu dünyada.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir