Kontrabas

Kontrabas Poster

Bir tiyatro oyununu ilk kez izlediğinizde gelecek her sahne sizin için bir gizemdir. Her an gelişmelerin oyunun seyrini nasıl değiştireceğini beklersiniz, ama bir oyunu izlemenizin üzerinden biraz zaman geçtikten sonra tekrar gidip izlerseniz, bu sefer oyunun sonunu biliyorsunuzdur. Sizi şaşırtacak az sahne vardır ve beklentiniz ister istemez alacağınızı düşündüğünüz keyifle orantılı olarak düşer. Ancak bu duruma tek kişilik oyunlarda biraz daha az rastlanır, elbette gittiğiniz oyun mesleğini hakkıyla yapan yetenekli bir tiyatro sanatçısına emanet edilmişse… İşte Kontrabas tam da öyle bir oyun. 1984 yılında gösterildiği ilk sahnede bu uzun tekstin ağırlığı altında yükü sırtlamak için seçilmiş oyuncu oyunu nasıl sergiledi bilemem elbette, ama Ankara Devlet Tiyatroları oyuncusu sayın Olcay Kavuzlu bizim izlediğimiz oyunda harika bir performans çıkarttı.

“Koku” romanının yazarı Patrick Süskind’in pek çok dilde oynanan oyunu Kontrabas…
Bir müzisyen üzerinden toplumun, bireyin, müziğin cinselliğin, hiyerarşinin ve pek çok şeyin dedikodusunu yapıyor.

Oyun bir müzik aleti gölgesinden bir müzisyenin, bir erkeğin ergin bir birey olarak tek başına yaşantısını ve güzeller güzeli kontrbası ile yaşadığı ilişkisini konu alıyor. Müzik yapmak müzik yapan kişi için bir tutkudur elbette, müzik aleti de bu tutkunun en önemli simgesidir. Ya koskocaman cüssesi ile kontrbas? Bir keman ya da bir gitara göre daha büyük, daha hantal ama sesi uzaklaştıkça daha da çok duyulan böylesine ağır bir müzik aleti?

Aklınızda beliren birçok soruya bu oyun çok güzel cevaplar verecek, gözlerinizi ve kulaklarınızı hazırlayın, tatmin edici bir oyun sizi bekliyor!

Kontrabas – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 10 dakika

Oyun Ekibi

Yazan

Patrıck Süskınd

Çeviren

Hale Kuntay

Yöneten

Metin Belgin

Dekor – Giysi Tasarımı

Hakan Dündar

Işık Tasarımı

Zeynel Işık

Yönetmen Yardımcısı

Olcay Kavuzlu

Sahne Amiri

Aysel Erdoğan

Kondüvit

Mehmet Uygur

Işık Kumanda

Mahir Köksal

Dekor Sorumlusu

Sedat Devir

Aksesuar Sorumlusu

Okan Altıntaş

Erkek Terzi

Murat Dugan

Oyuncular

Olcay Kavuzlu

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir