Leia Organa

Leia Organa

Alderaan Prensesi Leia, Luke Skywalker’ın ikiz kardeşi, Alderaan’lı Bail Organa ve Kraliçe Breha’nın evlatlık kızıdır.

Padme Amidala ile Anakin Skywalker’ın çocuğu olarak Polis Massa’da doğmuştur. Doğumlarından önce babaları Karanlık Taraf’a geçerek bir Sith olduğu ve anneleri de doğum sırasında öldüğü için, ikizi Luke Tatooine’ye amcaları Owen Lars’a verilirken Leia, Bail Organa ve eşi Kraliçe Breha tarafından evlatlık edinilir. Böylece Alderaan’da yaşamaya başlar.

İmparatorluk saldırıları olurken İmparatorluk Senatosu üyesi Leia Organa, Darth Vader tarafından yakalanmadan önce elindeki gizli bilgileri R2-D2’ya yüklemeyi başarmıştı. Ölüm Yıldızı’nın teknik planlarını gösteren bu bilgiler Asi Birliği’nin zaferi için oldukça önemliydi. Planların yerini söylemesi için Darth Vader tarafından işkencelere maruz kalsa da tek kelime söylememiştir.

Asilerin gizli üssünün yerini öğrenmek isteyen General Tarkin, Leia’yı Alderaan’ı yok etmekle tehdit edince Leia eski ve boşaltılmış bir üssün adını vermiş ancak Tarkin yine de Alderaan’ı gözlerinin önünde yok etmiştir. Ardından Ölüm Yıldızı’na sızmayı başaran Luke Skywalker ve Han Solo tarafından kurtarılmıştır. Luke ve Han’a Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesi ile ilgili yaptıklarla alakalı aldıkları madalyaları o verir.

Leia R2 D2

Darth Vader Leia

Luke Leia Han runs

Luke Han Leia

Beni öldürebilirsin ama uğruna direndiğim şeyi öldüremezsin… ve adaleti durduramayacaksın.

Leia Organa (Darth Vader’a)

Yavin Savaşı ile beraber tamamiyle Ayrılıkçılar grubuna katılır. Leia, Han Solo ile hem kendisinin hem de Han’ın inatçı yapısından dolayı sürekli atışmalar, kavgalar yaşar. Ondan hoşlandığını kendine itiraf etmekte direnir. Hoth Savaşı’ndan sonra Millenium Falcon’un tamiri için Bulut Şehri’ne geldiklerinde Han’ın arkadaşı bir kumarbaz olan Lando Calrissian tarafından ihanete uğrarlar. Böylece Darth Vader’ın eline düşerler. Han’ın Darth Vader tarafından karbonitle dondurulmasından hemen önce Leia onu sevdiğini itiraf eder.

Chebucca Leia Han Solo Lando

Han Leia

Daha sonra Leia ve Chewbacca’ya karşı ihanetine son veren Lando ve takımıyla İmparatorluk görevlilerine karşı savaşmaya başlarlar. Bu sırada Darth Vader, Luke Skywalker çatışmasında Luke bir elini ve ışınkılıcını kaybetmiş ve Darth Vader’ın ona babasını olduğunu söylemesinin ardından kendisini yüksek bir platformdan bırakarak bir yerde asılı kalmıştır. Leia Millenium Falcon ile oradan ayrılırken onu kurtarır. Böylece Leia, Luke, Chewbacca, RD-D2, C-3Po karbonit ile dondurularak Jabba the Hutt’a gönderilen Han’ı kurtarmaya giderler. Jabba’nın sarayında bir dekor haline gelen Han’ı kurtarmak için plan yapan Luke ve Leia Tatooine gezegenine gelirler.

Boushh adında bir ödül avcısı kılığına giren Leia saraya sızıp Han Solo’yu karbonitten kurtarmayı başarsa da Jabba’ya yakalanmaktan kaçamaz. Metal bikinisiyle Jabba’nın bir kölesi olsa da Luke ve Lando’nun kaçış planı sırasında Jabba’yı zincirle boğarak öldürür. Endor’da Ewok ırkından Wicket isimli karakterle tanışınca Ewok köyünü keşfeden Leia, Luke ile ikiz kardeş olduğunu Darth Vader’ın da gerçek babası olduğunu burada öğrenmiştir. Daha sonra C-3Po ile Ewoklar’ı Endor Savaşı’nda Asilerle birleştirerek savaş kazanımında önemli rol oynamıştır.

Luke Leia

Savaş kazanımından sonra ikizi Luke ile Obi-Wan, Yoda ve babaları Anakin’in Güç ile bir olamlarıyla oluşan görüntülerine bakarlar. İlerleyen zamanlarda Leia ile Han evlenirler. Fakat çocukları Ben Solo (Kylo Ren) ilerleyen zamanlarda dayısı Luke’dan eğitim alsa da dayısı, annesi, babası yerine büyükbabası Darth Vader’ı kendisine örnek alır. Yıllar sonra İmparatorluk ve Karanlık Taraf’ın İlk Düzen adı altında kurduğu birliğin başı olur. Leia ve diğerleri Cumhuriyetçi tarafta yer almaktadır.

Leia Han

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir