Mace Windu

mace-windu

KÜNYE
Türü: Korun
Cinsiyeti: Erkek
Gezegeni: Haruun Kal
Üyeliği: Jedi Düzeni, Galaktik Cumhuriyet
Unvanları: Jedi Üstadı, Jedi Konseyi Üyesi, Yüksek Jedi Generali

Mace Windu 72 BBY’de Haruun Kal gezegeninde doğmuştur. Windu küçükken gücün onda yoğun olduğu Usta T’ra Saa tarafından fark edilir ve Jedi eğitimi alması için tapınağa getirilir. Yoda tarafından eğitilen Windu, tıpkı hocası gibi büyük bir Jedi Ustası olur.

Jedi Konsey’inde bulunan 10 Jedi ustasından biri olan Windu sıradışı bir Jedi’dır. Alışılmışın dışında mor renkli bir ışın kılıcı kullanan Windu, ışın kılıcı formu olarak ise Vapaad’i kullanır. Bu teknik Karanlık Taraf’a yaklaştıran bir tekniktir bu yüzden nadir kullanılır, ancak Windu bu zor teknikte çok büyük bir başarı sağlar. Odaklanma ve yeteneğin en
yoğun olduğu Vapaad’i geliştirir ve sayılı ustalarından biri olur.

Konsey

Depa Billaba, Echuu Shen-Jon ve Devan For’deschel gibi Jedilar’ı eğiten Windu, Konsey’de Yoda ile birlikte en saygın Jedi’dır. “Güç’e dengeyi getirecek olan seçilmiş kişi” kehanetine de çok hakimdir.

Qui Gon Jinn konseye Anakin Skywalker’ı getirdiğinde çocuğun eğitimi konusunda kararsız kalır ve daha sonrasında Anakin’in Jedi eğitimi almasını kabul eder. Çocuk her ne kadar kehanette bahsedilen seçilmiş kişiye benzese dahi, Windu Anakin’in eğitilmesini doğru bulmaz, çünkü Anakin Jedi eğitimi alabilmek için çok büyüktür. Ayrıca midi-kloryan sayısının fazlalığı ve yaşına göre sahip olduğu güç Windu’yu endişelendirir.

Qui-Gon Jinn’in Darth Maul tarafından öldürülmesi ve Qui-Gon’un çırağı Obi-Wan Kenobi’nin ustasını öldüren bu Sith’i öldürmesiyle birlikte, uzun zamandır Güç’teki rahatsızlığı hisseden Yoda ve Windu artık galaksideki Sith Lordu’nun varlığından emindir. Ama öldürülen Sith’in usta mı çırak mı olduğu belli değildir.

“Hep iki tane vardır. Ne fazlası ne azı. Bir usta bir çırak.”

“Fakat hangisi yok edildi, usta mı yoksa çırak mı?”

Yoda ve Windu

Windu, ayrılıkçıların lideri olan Kont Dooku’nun tek başına, galakside yaşanan savaşa sebep olabileceğini düşünmüyordur. Dooku’nun eski bir Jedi olmasından dolayı onun içinde bu kadar vahşetin olmayacağını biliyordur.
Diplomasi yoluyla savaşın sona ermeyeceğini anlayan Windu, Jediların savaşın tam içinde olmasından endişelidir. Durumdan büyük rahatsızlık duyduğu halde savaş gerçeceğini kabullenen Windu, daha sonra Jedilar’ı alarak Geonosis’de rehin alınmış olan Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker ve Padme Amidala’nın kurtarılması için yardıma gider.

Dooku ve Windu

“Parti bitti.”

Geonosis Savaşı

Klon birliklerinden önce Geonosis’e giden Windu ve diğer Jedilar, arenada droid ordusuyla çetin bir savaşa girerler. Windu, savaşın ortasında kelle avcısı Jango Fett’e rastlar ve onu zorlanmadan öldürür. Zaman geçtikçe Jedi kayıpları artar, savaşan çok az Jedi kalır.

Jedilar teslim olmaz

Dooku arenanın ortasına sıkıştırılmış Jedilar’a kahramanca dövüştüklerini, eğer teslim olurlarsa canlarının bağışlanacağını söyler. Mace Windu bu teklifi geri çevirir.

“Canımızı kurtarmak için asla teslim olmayız Dooku!”

Bu sırada Yoda ile birlikte klon orduları Jedilar’ı kurtarmaya gelir. Az sayıda Jedi ve esir olan Padme, Anakin ve Obi-Wan savaştan kurtarılır.

Klonlar yardıma gelir

Klon savaşları yılları sürer. Bu sürede çok şey değişir. Barış savunucuları Jedilar artık klon birlikleriyle birlikte droidlere karşı savaşmaktadır. Bunlarla birlikte Şansölye’nin de yetkilerini artırmasını Jedilar’ın geleceği için bir tehlike olarak görüyordur. Anakin’in Şansölye ile olan yakınlaşması ve konseyin Anakin’i Şansölye’nin yaptıklarını öğrenmek için kullanması Windu’nun rahatsızlığını artırır.

Windu, Yoda ve Obi-Wan

“Onları bir araya getirmek çok tehlikeli. Bence çocuk başa çıkamayacak. Ona güvenmiyorum.”

Utapau’dan Grievous’un öldüğü haberi gelir, artık savaşın son anlarıdır. Tam bu sırada Anakin, Mace Windu ile çok önemli bir bilgi paylaşır. Anakin’e göre Şansölye Palpatine aslında bir Sith Lordu’dur.

“Jediların geleceği çabuk davranmamıza bağlı.”

Anakin ve Windu

Windu; Saesee Tiin, Agen Kolar ve Kit Fisto’yu yanına alarak Palpatine’i tutuklamaya gider. Anakin de onlarla birlikte gitmek ister ancak Windu bunu reddeder.

“Kendi iyiliğin için bu meseleye karışma. Sende büyük karmaşa seziyorum genç Skywalker. Korku bulutları yargını karartıyor. Eğer söylediklerin doğruysa güvenimi kazanmış olacaksın. Ama şimdilik burada kal. Biz dönünceye kadar konsey salonunda bekle.”

Jedilar Palpatine'i tutuklamaya gelir

“Cumhuriyet Galaktik Senatosu adına, sizi tutukluyorum şansölye.”

Şansölye Palpatine’in ofisine giren Jedilar, Anakin’in haklı olduğunu anlarlar. Palpatine yıllardır aradıkları Sith Lordu Darth Sidious’tur. Sidious Jedilar’a aniden saldırır ve Windu dışındaki Jedi Ustalarını kolaylıkla öldürür.

Palpatine ve Windu
Sidious ile zorlu bir düelloya giren Windu, sonunda Sith Lordu’nu savunmasız bırakır. Sidious’u öldüreceği sırada Anakin ofise gelir.

“Size tutuklusunuz dedim, sayın lordum!”

Windu ve Palpatine
“Sithler’in baskısı asla geri gelmeyecek! Sen artık kaybettin!”

“Artık bu işe bir son vereceğim! Hepimiz adına!”

Anakin’in Padme’yi kurtarabilmesi için tek umudu olan Sidious, Anakin’i ikna etmeye çalışır. Duygularının önüne geçemeyip mantıklı düşünememeye başlayan Anakin, Windu’ya Sidious’u öldürmemesi gerektiğini, ona muhtaç olduğunu söyler. Windu, Anakin’in dediklerini dikkate almaz, tamamen Sith Lordu’na odaklanır.

“Senato ve mahkemeler onun elinde! Hayatta bırakılamayacak kadar tehlikeli!”

Windu ihanete uğrar.

Windu Sidious’a öldürücü darbeye indireceği anda Anakin Windu’nun kılıcı kullandığı kolunu keser. Anakin tarafından ihanete uğrayan Mace Windu, Sidious’un yıldırımlarına mağruz kalır. Sith Lordu’nun acı kuvvetiyle öldürülen Mace Windu’nun cesedi Coruscant’ın bilinmeyen bir yerine doğru düşer.

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir