Sirius Black

Patiayak olarak da bilinen Sirius Black, James Potter’ın en iyi dostu, Çapulcular’ın züppe bir üyesi ve Harry Potter’ın vaftiz babasıdır.

Künye

Doğum Tarihi / Doğum Yeri : 1959 Sonbaharı/Büyük Britanya
Ölüm Tarihi Ve Yeri: 18 Haziran 1996/Esrar Dairesi’nde
Medeni Hali: Bekar
Hane: Gryffindor
Kan Statüsü: Safkan
Animagus: Büyük siyah köpek
Irk: İnsan
Takma İsimleri: Patiayak
Bağlılıkları: Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okulu,Gryffindor,Çapulcular Grubu,Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Doğumu ve Ailesi

Sirius Black 1959 yılında Black ailesinin son iki çocuğundan biri olarak doğmuştur. Annesi Walburga Black ve babası Orion Black’tir. Black Ailesi safkan durumuna ileri derecede önem verdiği için annesi ve babası ikinci dereceden kuzendi. Black ailesinin bir başka özelliği de Karanlık Sanatlar’a karşı ilgi duymaları ve isimlerini yıldızlardan, takımyıldızlarından, galaksilerden almalarıdır. Sirius da klasik bir Black ismidir.

Ailesinin geleneklerinden farklı olarak davranan Sirius hiçbir zaman aile üyeleriyle pek anlaşamamıştır. İleriki yıllarda James Potter’la yakın olan Sirius, 16 yaşında onun yanına taşındığı için, evlerinin duvarında yer alan aile soy ağaçlarından yüzü silinmiştir. Ailesinden sadece kuzeni Andromeda Tonks ile anlaşabilir. Andromeda kardeşleri Bellatrix Lestrange ve Narcissa Malfoy aksine bir muggle doğumlu olan Ted Tonks ile evlenmiştir. İleride onun kızı Nymphadora Tonks da yeniden kurulan Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi olmuş ve Hogwarts Savaşı’na katılmıştır. Dayısı Alphards ise ona yakın olan bir başka akrabasıdır, ölümünün ardından Sirius’a bir miras bırakmıştır. Ayrıca, Sirius’un hortkulukları ararken ölmüş olan, Regulas adında bir kardeşi vardır. Regulas Arcturus Black bir hortkuluk olan Salazar Slytherin’in madalyonunu bulduktan sonra, 1979 yılında ölmüştür. Aynı yıl babası Orion’da hayatını kaybetmiştir.

Hogwarts Yılları (1971-1978)

1971 yılında Hogwarts Cadılık Ve Büyücülük Okuluna başlayan Sirius diğer aile fertlerinin aksine, Slytherin Binası’na değil Grffindor Binası’na gitmiştir.Burada Remus Lupin,Peter Pettigrew ve James Potter ile çok yakın dost olur.Hep beraber dolaşan ve kendilerine Çapulcu ismini veren grup oldukça ünlüdür.Ve okuldaki herkesin nerede dolaştığını bilebilmek için Çapulcu Haritasını yapmışlardır.Hepsinin de Animagus formu vardır: James Potter erkek bir geyik, Sirius Black bir büyük siyah köpek, Remus Lupin bir kurt ve Peter Pettigrew bir fare olabilir.Bu dönemde arkadaşlıkları oldukça sıkı olan dörtlü, Remus Lupin’in kurtadam olduğunu öğrendiklerinde ondan ayrılmazlar.Hatta bu Animagus formlarını kullanarak onu idare ederler.

Fakat ilerleyen zamanlarda James ile Severus Snape’in arasının kötü olması, Severus ile Sirius arasında oldukça kötü bir durum bırakır.Bir gün okuldalarken Sirius’un, Snape’i Şamarcı Söğüt’ten nasıl ünlü Bağıran Baraka’ya girilebileceğini bildiğini söyler.Snape’i böylece Bağıran Baraka’ya götüren Sirius,Remus’un kurtadama dönüşmesi ile şaka yapmayı düşünmektedir.Fakat Remus’un kurtadam olduğu diğer insanlar tarafından pek bilinmediği için oldukça zor durumda kalan Snape’e, bir şekilde James yardımcı olmuştur.İlerleyen zamanlarda eskiden yaptıklarının aptalca olduğunu düşünerek pişman olsa da Severus ile aralarında hep bir gerginlik kalmıştır.Kendisine her zaman güvenen Dumbledore bile ona eskiden yaptığı bu tür hatalarından dolayı kızmıştır.

İlk Büyücülük Savaşı

Lord Voldemort’un 1970 ve 1980 yıllarında saldırılar yapması üzerine çok zor dönemler olmuştu. Albus Dumbledore bu sebeple Zümrüdüanka Yoldaşlığını kurmuştur. Bu grupta bulunanlar Voldemort ve Ölüm Yiyenleri’ne karşı savaşmışlardır. Pek çoğu bu sebeple ölmüşlerdir. Bunların arasında James ve Lily Potter’da vardı. Okullarının bitiminden sonra hala Potter ailesi ile çok yakın dost olan Sirius, oğulları Harry’nin vaftiz babası olmuş ve ona bir yaşına bastığında doğum günü hediyesi olarak ilk süpürgesini vermiştir. Potter ailesi ile birlikte Zümrüdüanka Yoldaşlığında olan Sirius, Voldemort yeni çocukları Neville doğan Alice ve Frank Longbottom çifti ile Harry’nin ailesinin peşine düşmesinin ardından, Potter ailesinin nerede yaşadığını bilen çok az sayılı kişilerdendir. Bu dönemde diğer insanlara oranla Peter Pettigrew’a güvenilir.

İleride buna pişman olmuştur çünkü Peter Pettigrew, Potter’ların saklandıkları yeri Voldemort’a söylemiş, onun tarafına geçmiştir. Böylece Alice ve Frank Longbottom’un işkenceyle delirtilmesinin ardından Potter ailesi öldürülmüştür. Sirius, Potter ailesinin ölümünden sonra Hagrid’e, Harry’i teyzesi Petunia’nın yanına götürebilmesi için uçan motorunu verir. Fakat Peter Pettigrew’dan Potter’lara ihanet ederek ölümlerine sebep olduğu için ondan intikam almak isteyen Sirius bunda başarısız olur. Üstelik oldukça korkak birisi olan Peter, parmağını keserek kendisinden geriye sadece bir parmak kaldığı izlenimi yaratarak kendisini ölmüş gibi gösterir ve ortadan yok olur. Ayrıca 12 muggle öldürmüştür. Böylece Sirius, Potter’ların yerini Voldemort’a söyleyerek ölümlerine sebebiyet vermekten,12 muggle’ı ve Peter Pettigrew’ı öldürmekten Azkaban’a kapatılır.

Azkaban Tutsaklığından Sonra

Azkaban hücrelerinde, Ölümyiyenler ile 12 yıl geçiren Sirius Black bu dönemde dışarıda hep katil olarak bilinmiştir.Ve en sonunda buradan kaçmayı başaran Sirius Azkaban’dan kaçmayı başaran tek suçlu olarak bilinir.Harry Potter’ı Animagus şeklinde takip eder.Ve Harry Hogwarts’da eğitim görürken buraya gelir.Bir gün Gryffindor Binası girişindeki tabloda bulunan Şişman Kadın onu gördüğünü söyler.Fakat o sırada Animagus şekliyle dolaşan Sirius, Peter Pettigrew’ın Ron Weasley’in faresi Scabbers olduğunu anlar.

Daha sonra arkadaşları Rubeus Hagrid ile beraber çok sevdikleri Şahgaga isimli masum bir Hippogriff’in hayatını kurtarmaya çalışırlarken Ron, Harry ve Hermione’yi Bağıran Baraka’ya çeken Sirius burada Peter’i normal haline dönüştürerek onu öldürmeyi planlar.Gerçeği öğrenmiş olan Remus Lupin’in gelmesi ile Harry’e gerçeği söyler.Oraya sonradan gelen Severus Snape’e gerçeği öğrenmek isteyen Harry’nin büyü yapması ile bunda başarılı olur.Fakat onu normal haline dönüştürdükten sonra Ruh Emicilere teslim etmek için götürürlerken Peter’i asası ile tutan Lupin dolunayın çıkması ile kurtadama dönüşür.Böylece Peter Pettigrew kaçar.Daha sonra yine, hücreye kapatılan Sirius Black’i Harry ve Hermione bir zaman döndürücü kullanarak hücreden çıkarırlar.Ve Sirius adını dostlarına karşı temize çıkarmış bir şekilde özgür olmuş olur.Şahgaga ile beraber Hogwarts’dan uzaklaşır.

 

Yeniden Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Annesinin 1985 yılındaki ölümünden sonra kendisine Grimmauld Meydanı’ndaki 12 Numaralı ev ve ev cini Kreacher kalan Sirius buraya gider ve daha sonraki dönemlerde okuldaki, bakanlık çalışanı Dolores Umbridge’e rağmen Harry’e yardımcı olmaya çalışır.

Bunlardan birisi de Ölüm Yiyen Bartemius Crouch Jr.’nin o sırada aslında Hogwarts’da Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olması gereken Alastor Moody’i esir alması ve çok özlü iksir yoluyla onun kılığına girmesiyle, Harry kendisini tehlikeli Üç Büyücü Turnuvası için dördüncü şampiyon olarak bulduğundadır. Bu yüzünden başı dertte olan Harry’le değişik yollarla iletişim kurarak ona yardımcı olmaya çalışır.

Fakat Voldemort’un dönüşüyle ciddi bir şekilde yeniden Zümrüdüanka Yoldaşlığı kurulur. Burada diğer üyelerle birlikte geri dönen Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı birlik olur. Ailesinin son torunu olan Sirius, kimsesi olmadığı için Grimmauld Meydanı’ndaki 12 Numaralı evinin Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın buluşma noktası olarak kullanılmasına izin verir.Ayrıca Harry okulda Voldemort tarafından gelebilecek bir saldırıya karşılık Dumbledore’nun Ordusu adında öğrencilerin bir kısmını eğitir.Fakat bu sırada geri dönen Voldemort ve Ölümyiyenler özellikle Gizem Dairesi’nde sorun oluşturmaktadır.Arthur Weasley orada saldırıya uğrar.Arthur’un bu saldırıdan Harry’nin o anı görmesi ile kurtulması ve ileride Harry’nin Sirius’u da ona benzer şekilde görmesi ile Harry oraya gitmeye daha çok karar verir.

Ölümü

Harry Potter ve Ginny Weasley, Neville Lungbottom, Luna Lovegood, Ron Weasley, Hermione Granger bu olaylardan sonra Harry’nin kehanetini öğrenebilmek için Esrar Daire’sine giderler.Ve burada Ölüm Yiyenler’in saldırısına uğrarlar.Tam Ölümyiyenler istedikleri o kehaneti Harry’den almaya çalışırlarken Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri Sirius Black, Kingsley Shacklebolt , Nymphadora Tonks, Remus Lupin ve Alastar Moody Esrar Dairesi’ne yardımlarına gelirler.Bu çarpışmada daha sonra Voldemort ve Dumbledore’nun gelmesiyle olaylar daha da büyümüş ama Cornelius Fudge’de Voldemort’un geri döndüğüne onu görünce inanmıştır.Fakat Sirius burada Lucius Malfoy ile savaşırken kuzeni Bellatrix Lestrange’nin ona saldırması sonucu Yaşayanların ile Ölülerin yeri arasında bir geçit görevi gören ve Ölüm ile Yaşam arasına kapı açan bir kuyuya düşerek ölür.

Sirius ölümünün ardından yakın olduğu Harry’e evini ve ev cini Kreacher’ı bırakmıştır.Harry’de evin yeniden Yoldaşlığın kullanımında olmasını istemiştir. Ayrıca Harry, Hogwarts Savaşı sırasındayken, 2 Mayıs 1998 tarihinde, Diriltme Taşını bulduğu zaman babası, annesi ve Remus Lupin ile birlikte onu da çok kısa bir süre için görmüştür.Sirius ölümünden sonra sahte suçlarından kurtulmuş, adı temize çıkmıştır. Harry ilk çocuğuna babası ile onun adını vermiştir.

Mutlaka Okuyun!

Yapay Zekadan Yeni Bir Harry Potter Öyküsü

Harry Potter Gün geçmiyor ki Yapay Zekalar(AI) insanlığın yerine geçmek için bir adım daha atmasın. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir