Slytherin

UYARI: Bu yazı Harry Potter Serisinin 7. kitabı ve 8. filminin sonundan spoiler içermektedir.

Slytherin

Künye

Kurucu: Salazar Slytherin
Renkleri: Yeşil ve Gümüş
Simgesi: Yılan
Element: Su
Başkan: Okuldan ayrılışına kadar Horace Slughorn iken, emekliye ayrılışından sonra Severus Snape gelmiştir. İlerleyen zamanlarda yine Slughorn Slytherin Başkanı olmuştur.
Hayalet: Kanlı Baron
Ortak Salon: Slytherin Zindanı
Özellikler: Safkan, Beceriklilik, Kurnazlık, Hırs

Düşersin belki de Slytherin’e sen,
Bir başkadır sanki oraya giden,
Amaçları için neler yapmazlar,
Anlatsam bitmez sabaha kadar.

Slytherin, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Salazar Slytherin tarafından kurulmuş dört büyük binadan biridir. Slytherin Binası’nın kurucusu olan, X. yüzyılda doğmuş büyücü Salasar Slytherin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun dört büyük kurucusundan birisidir. (Rowena Ravenclaw, Helga Hufflepuff, Godric Gryffindor) Tıpkı diğer sınıflarda olduğu gibi Slytherin de adını ve belli fikirlerini kurucusundan alır. Salazar Slytherin çatalağız, safkan bir büyücüdür. Diğer kurucuların aksine Hogwarts’a sadece safkan öğrencilerin alınmasının gerektiğini düşünür. Ona göre safkan olmak çok özel bir ayrıcalıktır. Slytherin binasının da özelliklerinde safkan olmak ön plandadır. Genellikle bu binadaki öğrenciler safkandır. Melez ve özellikle de muggle doğumlu öğrencilere nadiren rastlanır. Hatta muggle doğanlar için kötü bir kelime olarak kullanılan “bulanık” sözcüğü en çok Slytherin’ler tarafından kullanıldığı söylenebilir. Hogwarts sınıflarıyla ilgili şu dizelerde de Slytherin için safkanın önemi görülmektedir:

Dedi ki Slytherin
‘Biz sadece soyu en saf olanları eğitelim’
Dedi ki Ravenclaw
‘Zekâsı en güçlü olanlara ders verelim’
Dedi ki Gryffindor
‘Öğrencilerimiz kahramanlıkla ünlenmiş olmalı’
Dedi ki Hufflepuff
‘Hepsine öğretelim, hiçbirini birbirinden ayırmamalı’

Ayrıca bir çatalağız olan Salazar Slytherin kendi bölümünün amblemini yeşil zemin üzerinde gümüş bir yılan yapmıştır. Çataldili dediğimiz yılan dilini konuşan, yani çatalağız olan, büyücüler genellikle Slytherin’den çıkmaktadır. Safkan olmakla ilişkilendirilebilen çatalağız özelliği yine Slytherin’e ait bir özellik olarak görülür. Nadir görülen çatalağızların Salazar Slytherin’in soyundan geldiğine dair bir inanç vardır.

Yılanın ayrı bir önemi olan bu sınıfın elementi de buradan gelir. Su elementine sahip Slytherin’in amblemi sudur ve yılanın suda yaşaması, fiziksel olarak akışkan ve esnek olması bununla ilişkilidir. Batı Avrupa mitolojisinin yılan-su ilişkisinden etkilenen Slytherin, aynı şekilde buradan göl-yılan ilişkisini ve gölün yeşil-gümüş rengini de almıştır. Slytherin Binasının rengi yeşil ve gümüş-sarıdır.

Slytherin’in bir diğer özelliği ise dostluğa, bağlılığa önem vermesidir. Büyücüler arasındaki iletişime önem veren Slytherinler özellikle de kendi aralarında çok sıkı bir bağa da sahiptirler. Hırsa önem veren bu sınıf Seçmen Şapka’nın da belirttiği gibi kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Hırsları ve büyü yetenekleri onların öne çıkan özelliklerindendir;

Gryffindor için cesurlardı
Diğerlerine göre hepsinden önemlisi;
Hep en akıllı olandı
Ravendaw için en iyisi;
Hufflepuff’a ilk seçilenler
Çok çalışmayı sevenlerdi;
Ve güç peşindeki Slytherin
Çok hırslı olanları severdi.

Büyü anlamdaki yetenekleri büyü kanı merakı ile bağlantılı olarak büyük olsa da içlerinde çok fazla karanlık büyülere ilgi duyanlar vardır. Bu konuda oluşan ünü devamında en çok Ölüm Yiyen çıkaran şekilde ilerler. Bu konuda kurnazlık ve sinsilik ile güç peşinde ilerlemeleri ön planda olmuştur. Tüm bunların yanında Slytherin belli bir şekilde liderlik özelliği ve büyük bir kendini koruma mekanizması içerir. Dumbledore göre ise Salazar öğrecilerde akıllılık, güç, kararlılık, yeri geldiğinde kural ihmali gibi özellikle bakmıştır. Daha sonra ise tüm bunların Harry Potter’da olduğunu dikkatini çekmiştir, fakat Harry Potter Seçmen Şapka’nın düşüncesini değştirmesini isteyerek Grffindor’a gitmiştir.

Grffindor ile ilgili olarak Slytherin ile aralarında farklı bir rekabet olduğu söylenebilir. Harry Potter okula gelene kadar üst üste 7 yıl boyunca Slytherin, Grffindor’u Quidditch’de yenmiştir. Daha da önemlisi her binadan büyücülerin katıldığı I. Büyücülük ve II. Büyücülük Savaşları’nda her iki tarafta da heterojen bir yapı olacak şekilde, farklı binalardan büyücüler vardır. Fakat özellikle de Zümrüdüankda Yoldaşlığı tarafında çok fazla Gryffinfor ve Ölüm Yiyenler tarafında ise çok fazla Slytherin bulunur. Üstelik özellikle de Harry Potter’ın okula başladığı yılda iki sınıf arasında Okul Kupa’sını almak üzerinde ve genel olarak öğrenciler arasında rekabet olmuştur.

Seçmen Şapka seçimlerinde de kötü niyetli, karanlık büyülere meraklı olma Slytherin özelliklerindendir. Belirtilenlere göre sadece hırs ve bu özelliklere göre, zeki ya da pek kurnaz olmadığı halde Slytherin’e alınan Vincent Crabbe ya da Gregory Goyle gibi bazı isimler vardır. Ayrıca tüm bu özelliklerin yanında safkan ayrımı yapmayan ya da Karanlık Sanatlara karşı özel olarak bir sevgi beslemeyen, kullanmayan mezunları da vardır. Örnek olarak ünlü İksir Hocası Horace Slughorn, Ted adında bir muggla ile evlenmiş olan Andromeda Tonks ya da Dumbledore için çalışan Severus Snape örnek gösterilebilir. Ayrıca diğer sınıflardan da karanlık büyücüler çıkmıştır.

Slytherin’de hırs, kurnazlık ya da sinsilik gibi negatif olabilecek özellikler barındırsa da içinde çok büyük cesaret, zeka, sadakat de içerir. Voldemort ile ilgili olarak hortkulukları yakalamaya çalışırken hayatını kaybeden Regulus Black ya da Dumbledore tarafında yer alan Severus Snape gibi Slytherin örnekleri vardır. II. Büyücülük Savaşı’nda da belli bir grubu Voldemort’un yanında yer almış, çoğunluğu ise Profesör Horace Slughorn ile okula geri dönmüştür. İlerleyen yıllarda Harry Potter’ın oğlu da Slytherin’e seçilmiştir, Hogwarts Trenine binmeden önce içindeki oraya seçilmekle ilgili endişeyi babasına söylediğinde ise Harry Potter “Albus Severus, sana Hogwarts’ın iki müdürünün adı verildi. Bunlardan birisi bir Slytherin’di ve büyük bir ihtimalle hayatımda tanıdığım en cesur adamdı,” demiştir.

Ortak Salon

Slytherin

Slytherin Ortak Salonu Hogwarts Zindanlarında, Kara Göl’ün altında bulunur. Bu sebeple rengi yeşildir. Yeşil lamba, sandalyelerin olduğu alçak tavanlı ortak salon her yerde kurukafalar da barındırır ve bir zindanı andırır. Odadaki çoğu şey siyah deridir ve gölün derinliklerine bakan pencerelerinde korkutucu heykeller bulunur. Ayrıca camlardan gölün dibindeki ilginç yaratıkları görmek mümkündür. Öğrencilerin uyuması için eski tip dört köşeli yatarlar bulunur. Bunlardaki yatak örtüleri Slytherin renkleri olan yeşil ipektendir ve gümüş renkte işleme süsleri vardır. Ortak Salonun kapısı ise taş duvar streçden oluşur. Salona girebilmek için bu nemli taş duvar streçin önünde bir kez, yüksek sesle şifreyi söylemek gerekir. Kelime söylendikten sonra gizli taş kapı Slytherin Ortak Salonuna giden yolda dikdörtgen şeklinde boşluk yaratacak şekilde kenara kayar. Şu zamana dek bilinen tek Slytherin şifresi ise 1992 yılında kullanılan “safkan”dır. Harry Potter ve Ron Weasley 2. sınıftalarken, o dönemde Salazar Slytherin’in yaptığı ve muggle kökenli öğrenciler için tehlikeli olan Sırlar Odasını ve onun varisini Hermione Granger ile ararlarken, Draco Malfoy’dan varis olduğu yönünde şüphelenerek Hermione sayesinde, Grffindor olmalarına rağmen Draco’nun arkadaşları Vincent Crabbe, Gregory Goyle kılığında Slytherin Ortak Salonu’na girmişlerdir.

Slytherin

Slytherin’de Olan Bazı Ünlü İsimler

Salazar Slytherin (Kurucu)
Kanlı Baron (Sonradan sınıfın hayaleti olmuştur)
Merlin (Büyücü Prens)
Elizabeth Burke (Eski Okul Müdirelerinden)
Sirius Black (Grffindor’dur) dışında ünlü Black ailesi mensupları
Horace Slughorn (Sonradan ünlü İksir Profesörü ve Slytherin Başkanı olmuştur)
Dolores Umbridge (Büyü Bakanlığında Kıdemli Müsteşar, Yüksek Müfettiş ve bir dönem Hogwarts Okul Müdiresi)
Dorea Potter
Avery
Tom Marvolo Riddle (nam-ı diğer Lord Voldemort)
Lestrange
Bellatrix Lestrange
Rodolphus Lestrange
Andromeda Tonks
Lucius Malfoy
Narcissa Malfoy
Severus Snape (İksir Öğretmeni, Slytherin Başkanı ve sonradan Hogwarts Okul Müdürü olmuştur)
Scabior
Marcus Flint (Slytherin Quidditch Takımı Kaptanı)
Lucian Bole (Quidditch Takımında Vurucu)
Terence Higgs (Quidditch Takımında Arayıcı)
Adrian Pucey (Quidditch Takımında Kovalayıcı)
Vaisey (Quidditch Takımında Kovalayıcı)
Harper (Quidditch Takımında Arayıcı)
Blaise Zabini (Quidditch Takımında Kovalayıcı)
Draco Malfoy (Quidditch Takımında Arayıcı, Sınıf Başkanı)
Gregory Goyle (Quidditch Takımında Vurucu)
Vincent Crabbe (Quidditch Takımında Vurucu)
Pansy Parkinson (Sınıf Başkanı)
Daphne Greengrass (Slytherin Quidditch Takımında Kaleci)
Miles Bletchley
Millicent Bulstrode
Kevin Bletchley
Flora Carrow
Hestia Carrow
Slytherin Satranç Şampiyonu
Slytherin Düello Kulübü Kaptanı
Pike
Roy
Peter
Bridget
Rachel
Nigel’ın yeğeni
Albus Potter
Scorpius Malfoy

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları izlemeden önce!

Not: Bu yazı spoiler içermemektedir. Film vizyona girdikten sonra paylaşacağımız detaylı inceleme için bizi takip …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir