Tarihteki Önemli Olaylar

Şafak Çağı

Tarih Öncesi: İnsanlardan önce Westeros’ta Ormanın Çocukları, devler ve diğer yaratıklar yaşıyordu.
-12.000 AF: İlk İnsanlar’ın istilası. İnsanlar 2 kıta arasındaki köprüyü kullanarak Westeros’u işgale başladı. İstilayı durdurmak için Ormanın Çocukları büyü kullanarak bu köprüyü yok etti ama insanlar gemilerle istilaya devam etti.
-10.000 AF: İnsanlar ile Ormanın Çocukları arasında barış yapıldı. Yıllar süren savaştan sonra İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları Yüzler Adası’nda bir anlaşma imzaladılar. Böylece İlk İnsanlar açık arazilerde hâkimiyet kurarken, ormanlar, Ormanın Çocuklarının kontrolünde kaldı. Zamanla İlk İnsanlar, Ormanın Çocuklarının tanrılarına tapmaya başladı.Antlaşma

Kahramanlar Çağı

-10.000 AF: İmzalanan barıştan sonra İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları iletişim halinde kaldılar ve insanlar, çocukların kültürünü benimsemeye başladı. Demir Adalar hariç bütün insanlar, çocukların tanrılarını benimsedi. Birçok soylu aile soylarını bu dönemde yaşamış insanlara dayandırır. Duvarı ve Kışyarı’nı inşaa eden ve Stark hanesinin kurucusu Mimar Brandon, Casterly Kayası’nı hile yoluyla Casterly ailesinden alan ve Lannister hanesinin kurucusu Kurnaz Lann gibi.
-8.000 AF: Uzun Gece – Bu dönemde gece yıllarca sürmüş ve Westeros gördüğü en sert kışı geçirmiştir. Buz Kuzeyden yayıldı ve gecenin karanlığında Ötekiler Westeros’u işgal etti. Uzun gece, İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları’nın ittifakı sonrası meydana gelen Şafak Savaşı ile sona erdi ve Ötekiler geldikleri yer olan Lands of Always Winter’a geri çekildi.
-8.000 AF: Duvarın İnşaası – Ötekilerin yenilmesiyle, Stark Hanesinin kurucusu Mimar Brandon, devlerin de yardımıyla duvarı inşaa etti ve krallıkları koruması için Gece Nöbeti’ni kurdu. Brandon’ın daha sonra Kışyarı’nı inşaa ettiği ve ilk Kuzeydeki Kral olduğu söylenir.
-8.000 AF: Gece Kralı – Duvarın inşaasından sonra 13. Gece Nöbeti Lord’u yeminine ihanet etti. Wight olan bir kadın tarafından baştan çıkarıldı, kendini kral ilan etti ve Gece Nöbeti askerlerini kendi kişisel ordusu olarak kullandı. Bu karanlık dönem sırasında hala konuşulan korkunç olaylar meydana geldi. Starklar ve Duvarın Ötesindeki Kral Joramun bir ittifak kurarak Night’s King’in hükmüne bir son verip, Gece Nöbeti’ni eski haline getirdiler. Joramun’un Horn of Winter’ı kullanarak devleri uyandırdığı söylenir.

Andal İstilası

-6.000 AF: Andallar, Essos’tan gemileriyle Westeros’u istilaya başladı. Westeros’daki bütün krallıklar, Kuzey hariç, Andalların gücü karşısında yok oldu ve asimile oldu. Andallar, Ormanın Çocuklarını gördükleri yerde öldürdü, Yürek Ağaçlarını yaktılar ve kendi dinleri olan Yediler’i baskın kıldılar. Geri kalan Ormanın Çocukları duvarın ötesindeki ormanlara kaçtı ve bir daha hiçbir insan tarafından görülmediler.

Duvar

Yedi Krallık

-3000 AF: Andal istilasını takip eden yüzyıl boyunca İlk İnsanların krallıkları teker teker yok edildi ve Andallar 6 güçlü krallık kurdu.
-3000 AF: Yabaniler Duvarın Ötesindeki Krallar olan iki kardeş, Gendel ve Gorne tarafından bir araya getirildi. Duvarın altındaki tünelleri kullanarak Gece Nöbeti’nden habersiz duvarın ötesine geçen yabaniler Starklar tarafından bozguna uğratıldı.
-700 AF: Kuzeyde Stark Hanedanı Bolton Ailesinin isyanlarını bastırdı. Daha sonra Karlon Stark’a, yağmacı ve korsanları yokettiği için toprak hediye edildi ve Stark Hanedanı’nın bir kolu olan Karstark Ailesi kuruldu.
-400 AF: Bolton Ailesi tekrar Stark Hanedanı’na isyan etti ama 4 yıl süren kuşatma sonrası isyanları bastırıldı.

Valyria Çağı

-5.000 AF: Doğu kıtasında, Valyria yarımadasındaki barışçıl halk On Dört Ateş denilen devasa bir volkan zincirinde ejderha inlerini buldu. Valyria halkı ejderhaları büyü kullanarak evcilleştirdi ve onları bölgede üstünlük kazanmak için kullandılar.
-5.000 AF: Valyria ile Ghiscar İmparatorluğu (doğu kıtasında bulunan bir imparatorluk) arasında Valyria’nın ejderhaların yardımıyla yendiği beş büyük savaş yaşandı. Ghiscar başkenti tamamen yok edildi ve geri kalan şehirler Valyria hakimiyetine girdi
-700 AF: Rhoynar İstilası. Ghiscar İmparatorluğunun yok olmasıyla Valyria yavaşça Rhoyne nehri boyunca yayılmaya başladı. Bu nehir üzerinde bulunan bir şehrin Prensi Garin, Valyria istilasına karşı koymak için 250.000 kişilik bir ordu kursa da ejderhalar tarafından mağlup edildi. Bu savaşta hayatta kalanlar (çoğunlukla kadın ve çocuk) Nymeria adında savaşçı bir kraliçe tarafından bir araya getirildi. Valyria’nın gücünü gören Nymeria hayatta kalanlarla birlikte, 10.000 gemiyle Westeros’a yelken açtı ve Dorne’a yerleşme kararı aldı. Dorne hükümdarları olan Martell ailesi ile anlaşarak Mors Martell ile evlendi ve halkı Dorne’a yerleşti.
-500 AF: Valyria, Essos kıtasının büyük bir kısmını işgal etti. Savaşlardan hayatta kalanlar ve Valyria’dan kaçan köleler, dağlar ve sisle korunan bir bölgede Bravoos şehrini kurdular.
-200 AF: Valyria, Westeros kıyısındaki bir adayı ele geçirdi. Targaryen Hanedanı (asil bir Valyria’lı aile) bu adaya yerleşti ve ejderha şeklinde kuleleri olan bir kale kurdular ve bu adanın adı Ejderha Kayası oldu.
-100 AF: Valyria Kıyameti. Sebebi bilinmeyen bir doğa olayı sonucu Valyria yarımadası parçalandı ve Valyria şehri yok oldu. Valyria’da bulunan bütün canlılar öldü ve Valyria İmparatorluğu yok oldu. Bu günden sonra Valyria yarımadasına yaklaşanlar ya orada ölmüştür yada lanetlenmiştir.
-100 AF: Valyria’nın yok olması sonucu çoğu Şehir Devleti tekrar bağımsız oldu. Bravoos kapılarını dünyaya açtı ve Şehir Devletlerinin en güçlüsü haline geldi.

Yıkım

*AF: Aegon’un Fethi.

Mutlaka Okuyun!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi! Game of Thrones serisinin yaratıcısı George …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir