Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümleri yeniden düzenleniyor

Amazon’un, salgın nedeniyle geciken Yüzüklerin Efendisi dizisi Yeni Zelanda hükümetinin verdiği izinle çekimlere yeniden başlamıştı. Pandemi nedeniyle geciken dizinin pilot bölümünün bu süreçte tamamlandığı söyleniyordu. Ancak yarı resmi doğrulanan habere göre Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümleri “tekrar gözden geçiriliyor.”

Peki bu ne demek? Aslında biz, pilot bölümlerin yeniden ele alınmasına çok alışkınız. Bunu daha önce Game of Thrones, Witcher, Sherlock gibi çok büyük yapımlarda da görmüştük. Hem de bunlar küçük düzenlemeler de değil, kapsamlı değişiklikler içeriyordu, pilot bölümleri büyük oranda “yeniden” çekilmişti. Ancak Yüzüklerin Efendisi dizisi için yeniden çekilme söz konusu değil. Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümleri “birisi/birileri veya bir vakıf” tarafından onaylanacak ve bunun için tekrar gözden geçiriliyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümleri
Tolkien Vakfı’nın logosu.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümleri kim tarafından onaylanacak?

Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilk iki bölümünün 90’ar dakika süreceğini ve 3 saatlik bir film uzunluğunda olacağının müjdesini vermiştik. J.A Boyana‘nın yöneteceği bu iki bölüm “birisi, birileri veya bir vakıfın” onayına sunulmadan önce son kez düzenlemeler yapılıyor. Peki, Yüzüklerin Efendisi dizisinin patronu kim? Kendisinin de Tolkien hayranı olduğunu bildiğimiz, Amazon‘un CEO’su Jeff Bezos mu? Yoksa Tolkien Vakfı mı veya Amazon’un ilgili yönetim kurulu mu?

Pilot bölümlerin bir “onaya” sunulacak olması televizyon dünyasında yeni bir durum değil ancak konu milyar dolarlık bir proje olunca işler değişiyor. Özellikle de bu milyar dolarlık projenin inanılmaz boyutta uluslararası hayran kitlesi ve kritik konularda söz hakkına sahip olan bir vakfı varsa. Evet, Tolkien Vakfı. Bildiğiniz gibi Tolkien’in mirasçıları tarafından idare edilen vakfın dizi için belirli sınırlar içinde dahil olma hakkı bulunuyor. Ancak yapılan anlaşma gereği sadece belirli kilit konularda (zaman akışı, ana hikaye gibi) söz hakları bulunuyor. Asıl patron Amazon ve haliyle Jeff Bezos. Bu nedenle ilk aşamada onay için Jeff Bezos’a ve diğer yönetim kurulu üyelerine gösterileceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Ancak belirli bir noktada Tolkien Vakfı’nın “görüşleri” de alınmak zorunda. (Lütfen, iki ifade arasındaki farka dikkat ediniz.)

Ayrıca, Yüzüklerin Efendisi dizisinin pilot bölümlerinin yeniden düzenlenmesi, zaten geciken prodüksiyon sürecini biraz daha geciktirecek gibi duruyor. Haliyle planlanan yayınlanma tarihi daha duyurulmadan ertelenmiş olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilginç detaylar içeren oyuncu ilanını ve “yakın sahneleri” koordine edecek bir ekip üyesini bünyelerine kattığını size aktarmıştık. Bu da Yüzüklerin Efendisi dizisinin çıplaklık ve/veya samimi sahneler içerebileceği anlamına geliyordu. Tolkien Vakfı, konu henüz resmileşmediği için bir açıklama yapmadı. Peki Tolkien Vakfı bu konuda bir yaptırım uyguluyabilir mi? Bunun cevabını hep birlikte göreceğiz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Peter Jackson Yüzüklerin Efendisi Dizisi Güç Yüzükleri

Peter Jackson Güç Yüzükleri dizisinde neden yer almadı?

Peter Jackson katıldığı bir programda, Amazon’un Güç Yüzükleri dizisi için kendisiyle iletişime geçtiğini ancak karşı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir