Yıldız Savaşları Kaldığı Yerden Devam Ediyor: Star Wars 8 Teorileri

NOT: Okuyacağınız Yazı Star Wars Serisi ile İlgili Spoiler İçermekle Birlikte Henüz Vizyona Girmemiş Olan Star Wars: The Last Jedi ve 9. Filmlerle İlgili Kesinleşmiş Bilgiler Olmasa da Düşünülmüş Teorileri İçermektedir.

Star Wars: The Last Jedi

Ünlü Star Wars Serisi 2015 yılında çıkan Güç Uyanıyor filmi ile uzun bir aradan sonra sevenleriyle yeniden buluştu ve yeni üçlememiz geçmişten gelen tanıdık yüzleri ve yeni karakterleriyle oldukça güzel bir macera başlattı. Bu arada 15 Aralık 2017 tarihinde vizyona girecek sekizinci film Son Jedi ile beraber yeni, merak uyandırıcı teoriler de oluştu. Burada da o teoriler yer alıyor. İşte uzun zaman önce, çok, çok uzak bir galaksiden gelen o teoriler:

O Filmlerin İsimlerinde Yer Alan Bir İpucu Mu: Son Jedi

2015 yılında çıkan Star Wars Bölüm VII: Güç Uyanıyor filminde Han Solo, Chewbacca, Leia Organa, C3-PO, R2-D2, Luke Skywalker gibi orijinal üçlemede yer alan karakterleri ve Rey, BB-8, Finn, Poe, Kylo Ren gibi yeni karakterleri görmüştük. Karanlık Taraf’ın yeni gözdesi Kylo Ren, filmde kimsesi olmayan bir pilot olarak gördüğümüz Rey’i; Han Solo, Chewbacca, Finn ve BB-8 ile Luke’un yerini bulmak için uğraşırlarken kaçırınca Rey’in aslında Jedi özelliklerini taşıdığını görmüştük.

Yeni üçlemedeki film isimlerinin “Güç Uyanıyor (Force Awakens)” “Son Jedi (The Last Jedi)” olmasıyla “Güç Son Jedi’yı Uyandırır” olarak bir foreshadowing tarzı ipucu verildiği düşünüldü. Bir teoriye göre Rey sekizinci filme ismini veren o Son Jedi. Yedinci filmin ardından çok konuşulan hafıza silme konusuyla beraber serinin sonunda bu gizemli karakterle ilgili soru işaretleri gidecektir. Rey’in ailesi ile ilgili diğer teorilere de yazının ilerisinde değineceğiz.

Peki ya diğer kişiler kim olabilir?

Yine oldukça ünlü bir teoriye göre bu isim Anakin Skywalker! Daha önce yeni üçleme gördüğümüz ve orijinal üçlemede Darth Vader olarak karşımıza çıkan Anakin, sekizinci filmde bahsi geçen o Son Jedi olabilir. Hatırlarsınız kendisi “Güce denge getirecek” kişiydi ve kendisine hayran olan torunu Kylo Ren onunla iletişime geçmeye oldukça meraklı. Ölümünün ardından Güç ile beraber olup yeniden şekil bulmuş şekilde gördüğümüz Anakin yeniden gözükebilir mi? Hikayenin akışı açısından önemli bir harekette bulunabilir mi? Özellikle de Güç Uyanıyor filmi için yapılan konsept çizimlerinde Darth Vader maskeli Anakin Skywalker’ı gördüğümüz düşünülürse pek uzak bir ihtimal değil gibi. O ünlü müzik eşliğinde, ölmüş olduğu halde onunla Güç sayesinde iletişime geçildiğini, yeniden seride karşımıza çıkacağını görebilir miyiz?

Elbette başka ihtimaller de var. Finn ya da Poe,  hatta Kylo Ren’in bile “Son Jedi”  olma olasılığı var.

Rey’in Ailesi ve Rey ile İlgili Teoriler, Kylo Ren ve Karanlık Taraf Teorisi

Güç Uyanıyor‘un başında gelen isimlerden Rey’in Jakku’da tek başına yaşadığını biliyoruz. Maz Kanata’nın Rey’i Jakku’ya geri dönmeyerek Han Solo, Chewbacca, Finn, BB-8 ile gitmesini söylerken; “Gözlerinden anlıyorum, gerçeği sen de biliyorsun Jakku’da beklediklerin asla geri gelmeyecekler” diyordu. Burada bahsettikleri Rey’in ailesi olarak düşünüldü peki Jakku’ya asla dönmeyeceğini bildiğimiz bu aile kim olabilir? Önemli bir soru çünkü Rey yeni üçleme adına çok önemli bir karakter ve ailesinin kim olduğu da serinin akışını oldukça ciddi etkileyebilir. Hatta Star Wars Serisindeki aile olayını, Skywalker‘ları, Disney ekibinin Star Wars yeni üçlemesi ile ilgili Skywalker ailesini söylediğini ve önceki üçlemelerin de Skywalkerlar üzerinden gittiğini düşünürsek çok yüksek bir ihtimal bu.

Luke Skywalker’ın Kızı?

Kimi teorilere göre Rey, Luke Skywalker’ın kızı ya da kızı olmasa bile kendisinin manevi çocuğu gibiydi. Luke’un çok küçük yaştaki çocuklara Jedi eğitimi verdiği fakat Kylo Ren’in Karanlık Taraf”a geçmesiyle birlikte buna son verip herkesten uzaklaştığı biliniyor. Teoriye göre Luke, Rey’i gitmeden önce Jakku’ya bıraktı; bu da Rey’in ailesini tanımamasını ve Jedi eğitimi almamış olduğunu düşünmesine rağmen Jedi yeteneklerini yapmasını açıklar. Üstelik Rey’in Jedi Tapınağına girince oradaki kişiyle birbirlerini daha önce görmüş gibi bakmalarını da açıklıyor. Ayrıca kıyafetlerindeki dikkat çeken benzerlik bir yana Rey’in Jakku’da yemek yerken taktığı X-Wing kaskının Luke’un kaskı olabileceği fikri de oldukça meşhur.

Obi-Wan Kenobi’nin Torunu Mu?

Bu teorinin ortaya çıkmasına neden olan temel düşüncelerden biri ise yine Rey’in Obi-Wan Kenobi gibi giyinmesi ve tıpkı onun gibi Jedilar’ın akıl kontrolü yeteneğiyle ortaya çıkması bir yana, Obi-Wan’ın “bu senin babanın ışın kılıcıydı” diyerek Luke’a, Anakin’in ışın kılıcını verirken kılıcı çıkardığı sandığın aynısının Rey’in, Maz Kanata’nın yerindeki kılıcı çıkarırken de görülmesi ve tam o esnada Obi-Wan’ın sesinin “Rey, bunlar senin ilk adımın” dediğinin duyulmasıdır. Genişletilmiş evrene gittiğimizde ise Satine Kryze ile Obi-Wan Kenobi’nin çocuğu olduğu ve çocukları Ezra Bridger’ın da Rey’in babası olduğu düşünülüyor.

O Sopa Mace Windu’nun Mu? 

Rey’in yanından hiç ayırmadığı sopanın özellikle uçlarından dolayı aslında bir ışın kılıcı, yani ışın sopası olduğu düşünülüyor ve özellikle de Mace Windu’nun olduğu da ünlü teoriler arasında.

Kylo Ren ve Karanlık Tarafta Olmasıyla İlgili Teori

Bu ilginç teoriye göre ise aslında Kylo Ren’in Karanlık Taraf’ta olmasının sebebi Aydınlık Taraf‘a yardım etmek! Teoriye göre aslında Darth Vader’ın “o yarım kalan görevini tamamla” isteği “Güce denge getirmek” yani Anakin Skywalker’ın görevi. Babasını aslında istemeden öldürmek zorunda kalması ve onu öldürmeden önce ‘Paramparça bir haldeyim, bu acıdan kurtulmak istiyorum. Yapmam gerekeni biliyorum ama yapacak gücüm var mı bilmiyorum. Yardım eder misin?” demesi teorinin oluşmasında etkili olmuş.

Ayrıca Rey ile savaştıkları sahnede “Senin ustan olabilirim” demesi Rey gibi güçlü ve Aydınlık Taraf‘ta yer alan biriyle Snoke’u yok edebilir düşüncesi oluşmuş. Kylo Ren’in aslında Aydınlık Taraf’ı düşündüğü ile ilgili teorilere göre Kylo Ren’in Luke’un yerini bu kadar çok öğrenmek istemesinin sebebi ise İlk Düzen‘in bu bilgiyi ele geçirmesini önlemek, yani onu korumaktır. Teorinin sahipleri o ünlü Jedi katliamının da aslında planlanmış bir kurmaca olduğunu, Luke’un da bundan haberi olduğu düşünüyor. Bu durumda Rey’in Snoke’dan habersiz Jakku’da güvende olması da tesadüf değil elbette. Peki gerçekten sadece Snoke’un önderliğindeki İlk Düzen’e karşı verilen mücadele Han Solo’nun ölümüne sebep olacak kadar ilerleyebilirler mi?

Kim Bu Snoke?

Hatırlarsınız, harika manipüle yeteneği, şimşekleriyle tanıdığımız İmparator Darth Sidious’un bir kere Anakin’e bahsettiği hocası vardı; Darth Plagueis. Ölümsüzlüğü bulan bu ünlü Sith Lordu, öğrencisi Darth Sidious tarafından uykusunda öldürülmüştü. Fakat ölümsüzlüğü bulan bu Sith Lordunun Güç Uyanıyor‘da karşımıza çıkan Snoke olduğu düşünülüyor. Hatta adını sıkça duyduğumuz Darth Plagueis ile ilgili bir diğer teori de Anakin’in babası olduğu yönünde. Midichlorianlar aracılığıyla Shmi Skywalker’dan çocuk sahibi olduğu düşülen Darth Plagueis’in başına gelecekleri önceden sezdiği, bunun sonucunda hem intikam hem de daha güçlü olabilme adına bunu yaptığı düşünülüyor. Anakin’in de daha sonra kendi hocası Darth Sidious’u öldürdüğü düşünülürse bir hayli başarılı olduğu söylenebilir. Ayrıca kendisinin Yoda’dan bile daha fazla midichloriana sahip olmasını ve “seçilmiş kişi” olmasını da açıklayabilir.

Şimdilik bazı ünlü teoriler böyleydi. Tabii daha fazla ihtimaller de var ve her gün yeni bir ihtimalle de karşılaşabiliriz. Cevaplar 2019 Aralık ayında çıkacak filme kadar daha bilinemeyecek ama Yıldız Savaşları ederken yeni çok güzel maceralar olacak. Star Wars Bölüm VIII: Son Jedi (2017) ve üçlemenin son filmi Star Wars Bölüm IX (2019) ile beraber 2018 yılında vizyona girecek olan ve Han Solo’nun gençlik yıllarının anlatılacağı, Chewbacca ile tanışmalarını, üçüncü film ile dördüncü film arasındaki zaman dilimini göreceğimiz Anthology: Han Solo ile 2020 yılında vizyona girecek olan ve ünlü ödül avcısı Boba Fett’i göreceğimiz Anthology: Boba Fett‘i de kaçırmayın. Güç sizinle olsun…

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir