Yoda

Yoda

Dokuz yüz yaşındaki Jedi Üstadı, Jedi Konseyi‘nin en saygıdeğer üyesidir. Sekiz yüz yıl boyunca Jedi Şövalyelerini yetiştirmiş, Cumhuriyetin ve Jedi’ların düşüşünden sonra Luke Skywalker’ı eğitmiştir.

Yoda eğitim

Genç Padawanlar Jedi eğitimlerinin ilk aşamasını Usta Yoda’nın rehberliğinde tamamlarlardı. Cumhuriyet’in en büyük Jedi’ları ilk eğitimlerine Usta Yoda ile beraber başlamıştır. Qui-Gon Jinn Anakin Skywalker’ı Jedi Tapınağı’na kabul edilmesi için istekte bulunduğunda Yoda onun Jedi eğitimi almasını istemediğini dile getirmiştir.

Anakin Jedi Konseyi

Güç ile olan bağlantısı çok kuvvetli olsa da Usta Yoda, Cumhuriyet’in yıkılacağını, gizli bir klon ordusunun yaratıldığını, Darth Sidious’un hain planlarını tam anlamıyla sezememişti. Çünkü karanlık tarafın kuvvet kazanması Güç içinde çok büyük bir gölge yaratıyordu. Bu da Jedi’ların öngörülerini ciddi anlamda kısıtlıyordu.

Eski Padawan – Yeni Düşman: Kont Dooku

Darth Sidious’un planıyla Ayrılıkçılar savaş hazırlıklarına başlamışlardı. Usta Yoda’nın eski padawanlarından biri olan Kont Dooku artık Darth Sidious’un çırağıydı ve Darth Tyranus ismini alarak droid ordularının başına geçmişti.
Yüce Şansölye Palpatine sınırsız yetki elde ederek Ayrılıkçıları durdurmak için Jedi’lara savaşa girme emri verdi. Usta Yoda klonların üretildiği Kamino gezegenine giderek bir tabur klon ordusunu Geonosis’e tam zamanında yetiştirerek Mace Windu önderliğindeki Jediları kesin ölümden kurtardı.

Yoda in Clone Wars

Böylece Cumhuriyet klonları, Ayrılıkçı droidlerle savaşırken Klon Savaşları başlamış oldu. General rütbesindeki Yoda, ön komuta merkezinden savaşı yönetiyordu. Klonlar Geonosis’te Ayrılıkçıları hezimete uğratsalar da çoğu kaçmayı başardı. Bu sırada Kont Dooku, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker’ı ışınkılıcı düellosunda alt etmiş hatta Anakin’in kolunu kesmeyi bile başarmıştı. Usta Yoda, Obi-Wan ve Anakin’i kurtarmak için tam zamanında yetişti. Eski Padawanı artık yeni düşmanıydı. Işınkılıcı düellosunda çok hızlı, atik ve kararlı olan Usta Yoda Dooku karşısında zafer kazanmak üzereyken Dooku, Güç’ü kullanıp yerde baygın yatmakta olan Obi-Wan’ı tehdit edince, Usta Yoda onları kurtarmak için Sith Lordu’nun kaçmasına göz yummak zorunda kaldı.

Yoda 2

Kont Dooku

Yoda vs Dooku

Emir 66 Ve Darth Sidious İle Yüzleşme

Emir 66 sırasında Usta Yoda, Wookiee ırkının gezegeni ve Klon Savaşları’nın en önemi cephelerinden biri olan Kashyyyk’teydi. Tüm galaksiye yayılmış Jedi’ların aynı anda hayatlarını kaybetmeleri Güç’te inanılmaz bir dalgalanma yarattığından Usta Yoda bu kaybı büyük bir acı içinde hissetti. Klon Kumandan Gree kendisini öldürmek için silahına davrandığında Usta Yoda ondan çok daha hızlıydı. Tarfful ile Chewbacca’nın yardımıyla Emir 66’dan sağ kurtulmayı başardı.

Yoda Clone Wars

Clone Wars

Yoda 3

Kashyyyk’ten kaçtıktan sonra Cumhuriyete sadık kalan senatörlerden biri olan Bail Organa ve Obi-Wan ile iletişim kurdu. Jedi Tapınağı’ndan yayılan kodlanmış bir sinyalin, katliamdan kurtulan Jedi’ları tapınağa, bir tuzağın içine çağırdığını öğrenince Obi-Wan ile birlikte sinyalin kodunu değiştirmek için harekete geçti. Senatör Palpatine’in Darth Sidious isimli bir Sith Lordu olduğunu öğrendiğinde onu durdurması gerektiğini biliyordu. Güç’ün karanlık ve aydınlık tarafının en kuvvetli iki temsilcisi ölümüne bir düelloya tutuştular. İmparator, Usta Yoda’yı alt etti ama Yoda kaçmayı başarmıştı.

Yoda 4

Darth Sidious vs Yoda

Yoda 5

Sürgün

Yeni kimliği Darth Vader olan Anakin Skywalker’ın eşi Padme Amidala’nın Luke ve Leia’yı dünyaya getirmesine şahitlik eden Usta Yoda Güç’e duyarlı olan bu bebekleri İmparator ve Darth Vader’dan gizleyebilmek için ayırmaları gerektiği fikrini buldu. İmparator ile yüzleşmenin doğru vakti gelene kadar sürgüne, Dagobah gezegenine gitti. Yaptığı meditasyonlarla Qui-Gon Jinn ile iletişim kurabiliyordu. Qui-Gon’un keşfettiği teknik, ölümden sonra kişinin kendi kimliğini koruyabilmesi üzerineydi. Bu yöntemi Yoda ve Obi-Wan’a da öğretecekti.

Yoda 6

Yeni Bir Umut

Yıllar geçmişti. Yavin Savaşı’ndan üç yıl sonra Luke Skywalker Usta Yoda’dan eğitim alabilmek için Dagobah’a geldi. Usta Yoda’nın garip tavırları ve görüntüsüne aldanan Luke onun aradığı kişi olabileceğinin farkına varamamıştı. Yoda Luke’un çok sabırsız olduğunu anlayınca Jedi eğitimini başarıyla bitiremeyeceğine inanıp onu eğitemeyeceğini dile getirdiğinde Obi-Wan Kenobi Yoda’yı ikna etmiştir. Eğitim hızlı sonuçlar veriyordu ama Luke’un kendine pek güveni yoktu. Yoda ondan bataklığa gömülmüş X-Wing gemisini Güç’ün yardımıyla çıkartmasını istediğinde başaramadı ama Yoda kolayca gemiyi kurtardı.

Luke Yoda

Luke eğitimi sırasında arkadaşlarının tehlike içinde olduklarını hissedince onları kurtarmak için yola çıkmaya karar verdi ama Usta Yoda eğitimini tamamlamadan gitmesini istemiyordu. Karanlık tarafa çok kolay yenik düşebilirdi. Luke onu dinlemedi, geri döneceğine dair söz vererek ayrıldı. Aylar sonra eğitimini tamamlamak için Dagobah’a döndüğünde Yoda çok hastaydı. Ölüm döşeğinde Luke’a başka bir Skywalker daha olduğunu söyledi ve Güç ile birleşti.

Yoda Death

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir