Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Bildiğimiz 10 Şey!

Bu yazımızda senelerdir büyük bir heyecanla beklediğimiz Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında şimdiye kadar öğrendiğimiz her şeyi teker teker ele alacağız.

Dünya sinema tarihinin artık bir efsanesi haline gelen Yüzüklerin Efendisi filmlerini defalarca izledik, onun üzerine Hobbit filmleri geldi, iyisiyle kötüsüyle onlarla da Orta Dünya’yı tekrar yaşadık. Ondan sonra, Silmarillion filmi ya da dizisi çıkar mı? Orta Dünya’yla ilgili bir şeyleri tekrar görür müyüz? diye bekledik ama uzun süre hiçbir ses seda çıkmadı.

Ta ki 2017 Kasım’ına kadar. Evet! Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisini duyurduğu tarih 2017’nin Kasım ayıydı. Aradan geçen zamana bakar mısınız? İnanılır gibi değil. Hatırlayacak olursanız Yüzüklerin Efendisi dizisi ilk duyurulduğunda hepimiz çok sevindik, heyecanlandık, bir yandan haklı olarak endişe de duyduk, yapabilecekler mi acaba diye.

O günden beri, Amazon bizi yeni haberler açısından resmen kırıntılarla besliyor olsa da, pek çok şey öğrendik. Sosyal medya kanallarımızda sizden binlerce mesaj alıyoruz. Gelen sorular farklı farklı ama merak edilen şeyler hep aynı. Yazımızda bu soruların hepsinin cevabını ayrı birer başlık altında yanıtladık.

Fragmanlar ne zaman yayınlanacak?

yüzüklerin efendisi dizisi

İlk olarak en çok merak edilen bu soruya yanıt vererek başlayalım. Amazon Stüdyoları, GSR Production ve Yeni Zelanda Film Komisyonu arasında imzalanan anlaşma ile Yüzüklerin Efendisi dizisinin çıkış tarihi, dizinin fragman sayısı ve süresi, dizinin tanıtım planlaması gibi detaylar ortaya çıktı.

Amazon ve Yeni Zelanda Film Komisyonu önümüzdeki günlerde, yani 2021’in Haziran ile Ekim ayları arasında dizinin ham görüntüleri inceleyecek ve birlikte pazarlama planının detaylarını oluşturacak. Bu planlamalar ışığında, dizinin tanıtımları 2021 sonu başlayacak ve 2022’nin ilk aylarına kadar devam edecek. Dizi tarihinin gelmiş geçmiş en büyük dizi tanıtımı yapılacak. Bu süreçte tam 6 tane, 60 ile 90 saniye arası fragman yayınlanacak.

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman çıkacak?

Yüzüklerin Efendisi dizisinin birinci sezonunun tüm bölümleri en geç 2022’nin sonbaharında yayınlanmış olacak! Peki bu ne anlama geliyor? Yapılan anlaşmaya göre, henüz nokta atışı bir tarih belli değil, ancak elimizde bir tarih aralığı var anlamına geliyor. Diziyi en erken 2022 yılının ortalarında, yani tanıtımlar bittikten sonra, en geç ise Kasım 2022’de göreceğiz.

Yüzüklerin Efendisi dizisi kaç sezon sürecek?

yüzüklerin efendisi dizisi

Bahsettiğimiz yalnızca ilk sezonun planlanan programı. Diziye dair orijinal anlaşmanın beş sezon için olduğu söyleniyor. Resmi olaraksa Yüzüklerin Efendisi dizisi duyurulduktan kısa bir süre sonra, ikinci sezonu için onay alındı. Anlaşmanın bir de spin-off dizi içerdiği söyleniyor. Spin-off’un da Yüzüklerin Efendisi dizisi bitmeden başlayacağı iddia ediliyor.

Dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşacak. İlk iki bölümün yönetmeni, Jurassic World: Fallen Kingdom ile tanıdığımız J.A. Bayona. İlk iki bölümün toplam süresinin neredeyse bir film uzunluğunda ve dizinin kalan bölümlerinden çok farklı olacağı yönünde güçlü bir söylenti bulunuyor.

Dizinin sonraki 4 bölümünün yönetmeni ise Doctor Who gibi yapımlardan tanıdığımız Wayne Che Yip. Kendisi aynı zamanda The Wheel of Time dizisinin de yönetmeni.

Dizinin son 2 bölümünün yönetmeni ise The Witcher’dan tanıdığımız Charlotte Brändström. Son yönetmenimiz, “Orta Dünya’dan selamlar!” notuyla bir fotoğraf paylaşmış ve Amazon da “Orta Dünya ailemize hoş geldin” diyerek yönetmenin fotoğrafını alıntılamıştı.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin bütçesi ne kadar?

Öncelikle, 2017 yılında Tolkien Vakfı, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un da bizzat dahil olduğu, Warner Bros., Netflix ve HBO gibi büyük dijital yayın platformlarının da yer aldığı bir görüşme yaptı. Görüşme sonucu, Amazon Tolkien Vakfı ile 250 milyon dolarlık bir anlaşma  yaparak dizi haklarını satın aldı. Böylece, Yüzüklerin Efendisi dizisinin ve muhtemel spin-off dizilere giden yolun önü açıldı. Tabii bu yalnızca dizi haklarının maliyeti. Dizinin ise yaklaşık sezon başına 100-150 milyon dolarlık, toplamda da tüm yatırımlarıyla beraber 1 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olduğu söyleniyor. Bu da diziyi, gelmiş geçmiş en büyük bütçeye sahip dizi yapıyor.

Nerede çekiliyor ve neden bu kadar uzun sürdü?

Yüzüklerin Efendisi Dizisi

Dizinin nerede çekildiğine gelecek olursak, çekimlerin tamamı Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin de çekildiği Yeni Zelanda’da yapılıyor. Çekimlerin bu kadar uzun sürmesinin nedeni de, hiç şüphesiz ki pandemi. Neyse ki, Yeni Zelanda pandemiyi kontrol altına alma konusunda diğer ülkelerden çok daha başarılı olduğu için, çekimlere Temmuz 2020’de devam edilmeye başlandı.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin konusu ne olacak?

Dizinin sinopsisi, yani Yüzüklerin Efendisi dizisinin konusunun ana hatları Amazon tarafından yayınlanmıştı.

Amazon Stüdyoları’nın yakında çıkacak dizisi, Orta Dünya tarihinin 2. Çağı’nın efsanevi hikayelerini ilk kez ekranlara taşıyor. Bu epik drama, J.R.R. Tolkien’in yazdığı Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nde anlatılan olaylardan binlerce yıl önce geçiyor. İzleyiciler bu seride ulu güç yüzüklerinin dövüldüğü, krallıkların yükselişe geçtiği ve çöktüğü, beklenmedik kahramanların sınandığı, umutların incecik dallara tutunduğu ve Tolkien’in kaleminden çıkan en kötü ana karakterin Dünya’yı karanlıkla kaplamakla tehdit ettiği bir çağı izleyecekler. Göreceli huzur içerisinde geçen bir dönemde başlayan dizi, hem tanıdık hem de yeni karakterlerin, Orta Dünya’da uzun zamandır korkulan kötülüğün tekrar ortaya çıkması ve onunla yüzleşmeleriyle devam ediyor. Dumanlı Dağlar’ın en karanlık derinliklerinden, Elf başkenti Lindon’un görkemli ormanlarına, nefes kesici Númenor’un ada krallığına, haritanın en uzak noktalarına kadar, bu krallıklar ve karakterler uzun yıllar arkalarında bırakacakları mirasa şekil verecekler.

Yüzüklerin Efendisi dizisi 2. Çağ’ın geniş zaman aralığında geçecek. Dizinin resmi sinopsisine göre, dizi Güç Yüzükleri’nin yapılışını ve Sauron’un Annatar formunda ve yükselişte olduğu zamanları konu alacak. Dumanlı Dağlar, Elf başkenti Lindon, Númenor’un ada krallığı gibi ikonik yerleri dizide göreceğiz. Göreceli olarak huzur içerisinde geçen bir dönemde başlayacak dizi, hem tanıdık hem de yeni karakterleri içerecek.

Tanıdık karakterler demişken, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde gördüğümüz hiçbir oyuncuyu kendi karakterini canlandırırken göremeyeceğiz. Ancak ve ancak bu kişileri cameo verilirse görebiliriz.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde hangi karakterleri göreceğiz?

yüzüklerin efendisi dizisi
Morfydd Clark- Galadriel

Tanıdık karakterler demişken, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde gördüğümüz hiçbir oyuncuyu kendi karakterini canlandırırken göremeyeceğiz. Ancak ve ancak bu kişileri cameo verilirse görebiliriz.

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinde Frodo Baggins karakterini canlandıran Elijah Wood cameo yapmak istediğini ifade eden oyunculardan biri. Hugo Weaving ise, Variety dergisine verdiği röportajda şimdiye kadar Elrond’u haddinden fazla canlandırdığını ve bir daha bu karakteri “katiyen” oynamayacağını söylüyor. Bu konuda yorum yapan son oyuncu olan Ian McKellen ise, Gandalf’ı yeniden canlandırmak istediğini söylüyor, ancak kendisini dizide görmek ne yazık ki mümkün değil.

Dizide yer alacak karakterlere bakınca da, tanıdık karakterlerden yalnızca Sauron, Galadriel ve Elrond’u göreceğiz. Dizide Galadriel’i Morfydd Clark, Elrond’u ise Robert Aramayo canlandıracak. Game of Thrones dizisinde Benjen Stark‘ı canlandıran Joseph Mawle’ın ise ana kötü karakteri canlandıracağı söyleniyor, ancak bu Amazon tarafından resmen doğrulanmadı. Will Poulter yer aldığı diğer projelerle olan program çakışması ve Tom Budge ise canlandırdığı karakteriyle alakalı görüş ayrılığı sebebiyle diziden ayrılan isimler.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin oyuncu kadrosu ve kitaba uygunluk tartışmaları!

yüzüklerin efendisi dizisi oyuncu kadrosu

Dizinin oyuncu kadrosu iki farklı tarihte duyuruldu. İlk duyuruda yer alan oyuncular, dizinin Imdb sayfasında yalnızca ilk iki bölümün kadrosunda görünür durumda, ancak diğer duyurudaki oyuncular 8 bölümün de kadrosunda görünüyorlar.

Oyuncular duyurulduktan sonra sosyal medyada diziye dair bazı tartışmalar yaşandı. Yoksa dizi Tolkien’in yazdığı hikayeye uygun olarak yapılmayacak mı? tarzı kaygılar dile getirildi.

Bu konuda, kesinlikle ama kesinlikle desteklemediğimiz ırkçı yorumları, dile bile getirmeyip bir kenara koyacak olursak, hikayeye uygunluk açısından bir noktayı hatırlamakta fayda var. Bu proje, bütün dünyaya hitap etmeyi hedefleyen bir dizi projesi olduğundan cast seçimlerinde diversity (yani çeşitlilik) olması projenin kaçınılmaz bir gereği. Dizi bir kitap uyarlaması olduğu için,  hayranlar olarak kitaptaki tasvirleri yansıtan bir yapım beklememiz de gayet normal. Ancak Amazon’un, kitapta açıkça betimlenmeyen, hatta kitapta geçmeyen ve ana kurguya çok bir etkisi olmayan herhangi bir karakteri eklemek ve istedikleri şekilde yansıtma hakları bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde çıplaklık olacak mı tartışmaları nasıl başladı?

yüzüklerin efendisi dizisi çıplaklık

Tartışmalı konulara değinmişken, dizi hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de dizinin çıplaklık içerip içermeyeceği.

Bu konunun gündeme gelmesinin iki sebebi var. Birincisi, Amazon‘un anlaştığı casting firmasının verdiği “çıplaklığı sorun etmeyen oyuncu” ilanı. İkincisi ise, dizi ekibine “intimacy coordinator” yani Samimiyet Koordinatörü alınması.

Bu iki bilgi bu konuda bir yargıya varmak için yeterli değil. Çünkü samimi sahneleri daha “inanılır” kılmak için son yıllarda samimiyet koordatörlerine bu sektörde yer veriliyor. “Çıplaklığı sorun etmeyen oyuncu” ilanının ise Amazon’un diğer yapımları için olma ihtimali var.

Bu yüzden, dizide çıplaklık veya cinsellik olacak mı henüz net değil.

Bu konuda Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin Aragorn’u, Viggo Mortensen’e “Bazı hayranlar dizinin fazla “yetişkinlere yönelik” öğeler taşımasından tedirgin, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?” şeklinde bir soru sorulmuş ve Viggo Mortensen şöyle yanıtlamıştı.

“Dizinin Game of Thrones benzeri cinsel içerikli sahneler ve keyfi şiddet ve benzeri öğeler içereceğine dair fikrimi soruyorsanız inanın ki, bilmiyorum. Ama diziyi yönetecek olan İspanyol yönetmen J.A. Bayona’nın çok yetenekli olduğunu biliyorum. Yeni Zelanda’da çekim yapıyorlar ve tahmin ediyorum ki Peter Jackson’ın bazı tavsiyelerinden ve film ekibinin deneyimlerinden faydalanıyorlardır. Doğru bir iş ortaya çıkarmak için her fırsata sahip olduklarını düşünüyorum. İzleyebilecekleri, faydalanabilecekleri çok iyi bir örnek var ellerinde.”

Yüzüklerin Efendisi dizisinin adı ne olacak?

Yüzüklerin efendisi dizisinin adı

Dizinin adı çok yüksek olasılıkla “Yüzüklerin Efendisi” dizisi olmayacak. Amazon bu ismi hem filmlerin hem de kitapların popülaritesinden faydalanmak için geçici olarak kullanıyor.

Diziye dair yönetmen duyuruları sırasında paylaşılan bir fotoğrafta, dizinin adı olabilecek bir bölümü karartılmış olarak görmüştük. Dikkatli gözlerden kaçmadı bu detay.

Burada son kelime net bir şekilde “project” olarak gözüküyor. Bir de orada sansürden sıyrılmış bir “J” harfi görüyoruz. Dizinin isminin baş harfi olma olasılığı oldukça yüksek. İsim Journeys of Middle-earth (Orta Dünya Yolculukları) olabilir mesela. Ya da belki de dizinin ismiyle tamamen alakasız, geçici bir şey yazıyor orada J.R.R. Tolkien’s Second Age Project gibi.

Elijah Wood da Yüzüklerin Efendisi dizisinin ismi ile ilgili bir açıklama yaparak “Dizinin adı insanları yanlış yönlendiriyor. Dizi İkinci Çağ’da geçecek, bu Yüzüklerin Efendisi döneminden çok önce.” demişti. Amazon, dizinin adını tanıtım için Yüzüklerin Efendisi dizisi olarak geçiriyor. Umuyoruz ki yakın zamanda dizinin asıl ismini öğreneceğiz.

Peki siz, Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili umutlu musunuz? Sizce bizi muhteşem bir dizi mi bekliyor? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı

Return to Moria Ön Siparişe Açıldı! Oyun 24 Ekim’de Çıkıyor!

Yüzüklerin Efendisi’nin en yeni oyunu Return to Moria oyunu ön siparişe açıldı! Return to Moria …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir