Yüzüklerin Efendisi dizisinin adı belli oldu The Lord of the Rings: Rings of Power!

Uzun süredir beklediğimiz Yüzüklerin Efendisi dizisinin adı The Lord of the Rings: Rings of Power (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri) olacak. Dizi Amazon’un Prime Video isimli dijital yayın platformunda yayınlanacak. İlk bölümünün yayınlanacağı tarih 2 Eylül 2022 olarak duyuruldu.

The Lord of the Rings: Rings of Power

the lord of the rings rings of power

Amazon dizinin adını 1 dakika süren bir video ile duyurdu. Amazon, dizinin adının duyurulduğu teaser’ı yayınlamak için Yüzüklerin Efendisi’ne ait ilk tanıtım filminin yayınlandığı günü tercih etmiş. Yeniden vurgulamakta bir fayda var, bu teaser yalnızca ismin duyurulduğu bir video. Haliyle dizinin içeriğine dair bir bölüm yer almıyor.

Teaser’ın hazırlanış aşamasına ait de bir video yer alıyor. Bu videoda tanıtım için CGI kullanılmadığı, her harfin tek tek özel olarak yapıldığı görülüyor. Ayrıca her harfin üzerinde yazı işlemeleri yer alıyor, bu işlemeler en çok da “-O” harfinin üzerinde görünüyor.

Teaser’da dökülen demirden Rings of Power harflerinin ahşap üzerindeki yuvalara yerleştiği saniyede “Nine for Mortal Men doomed to die” deniyor. Tam bu anda demire su veriliyor. Teaser’ın içerisinde yer alan en net gönderme ortaya çıkmış oluyor: Numenor! Zaten Amazon, dizinin ilk duyurulduğu zamanlarda Tek Yüzük dizeleri ile paylaştığı Yüzüklerin Efendisi dizisinin haritalarını paylaşırken son olarak Numenor adasını göstermiş ve dizinin 2. Çağ’da geçeceğini kesinleştirmişti.

The Lord of the Rings: Rings of Power Dizisi İle İlgili Neler Biliyoruz?

 

the lord of the rings rings of power
Şimdiye kadar duyurulan resmi haberleri kısa kısa yeniden hatırlayalım.

Dizinin ilk sezonu sekiz bölüm olacak ve dizinin tamamının 5 sezon olması bekleniyor. İlk iki bölümün yönetmeni, Jurassic World: Fallen Kingdom ile tanıdığımız J.A. Bayona, dizinin sonraki 4 bölümünün yönetmeni ise Doctor Who gibi yapımlardan tanıdığımız Wayne Che Yip. Dizinin son 2 bölümünün yönetmeni ise The Witcher’dan tanıdığımız Charlotte Brändström. Bir de üzücü bir haber. Dizinin çekimleri Yeni Zelanda’da devam etmeyecek. Dizi pandemi dolayısıyla daha maliyetli olması gerekçesiyle 2. sezonunda Birleşik Krallık’ta çekilecek.

The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinde, Yüzüklerin Efendisi efsanesinde de yer alan Sauron, Galadriel ve Elrond karakterlerini de göreceğiz. Ancak dizide Galadriel’i Morfydd Clark, Elrond’u ise Robert Aramayo canlandıracak.

The Lord of the Rings: Rings of Power dizisinin müziklerini God of War, The Walking Dead, Outlander, Black Sails, Agents of Shield ve Godzilla gibi yapımların müziklerinde imzası bulunan Bear McCreary ile efsane isim Howard Shore üstleniyor. Dizi Amazon’un Prime Video platformunda hemen hemen her dilde 2 Eylül 2022 tarihinde yayınlanacak.

The Lord of the Rings: Rings of Power Dizisinin Konusu

Adında her ne kadar Yüzüklerin Efendisi geçse de Güç Yüzükleri dizisi 2. Çağ’da geçecek ve Yüzük Savaşları döneminden çok öncesini ele alacak. Dumanlı Dağlar, Elf başkenti Lindon, Númenor’un ada krallığı gibi ikonik yerleri dizide göreceğiz. Güç Yüzükleri’nin yapılışını ve Sauron’un Annatar formunda ve yükselişte olduğu zamanları göreceğiz. Dizinin konusunu en genel kapsamla ele alan ilk resmi sinopsis ise şu şekilde yayınlanmıştı:

“Amazon Stüdyoları’nın yakında çıkacak dizisi, Orta Dünya tarihinin 2. Çağı’nın efsanevi hikayelerini ilk kez ekranlara taşıyor. Bu epik drama, J.R.R. Tolkien’in yazdığı Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nde anlatılan olaylardan binlerce yıl önce geçiyor. İzleyiciler bu seride ulu güç yüzüklerinin dövüldüğü, krallıkların yükselişe geçtiği ve çöktüğü, beklenmedik kahramanların sınandığı, umutların incecik dallara tutunduğu ve Tolkien’in kaleminden çıkan en kötü ana karakterin Dünya’yı karanlıkla kaplamakla tehdit ettiği bir çağı izleyecekler. Göreceli huzur içerisinde geçen bir dönemde başlayan dizi, hem tanıdık hem de yeni karakterlerin, Orta Dünya’da uzun zamandır korkulan kötülüğün tekrar ortaya çıkması ve onunla yüzleşmeleriyle devam ediyor. Dumanlı Dağlar’ın en karanlık derinliklerinden, Elf başkenti Lindon’un görkemli ormanlarına, nefes kesici Númenor’un ada krallığına, haritanın en uzak noktalarına kadar, bu krallıklar ve karakterler uzun yıllar arkalarında bırakacakları mirasa şekil verecekler.”

Eğer bizim Yüzüklerin Efendisi dizisi ile ilgili yorumumuzu merak ediyorsanız Viggo Mortensen‘in şu sözlerini hatırlatalım “Doğru bir iş ortaya çıkarmak için her fırsata sahip olduklarını düşünüyorum. İzleyebilecekleri alabilecekleri çok iyi bir örnek var.”

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri'nin 2. sezonu çok daha iyi olacak.

İsveçli Yönetmen Brändström: “Güç Yüzükleri’nin 2. sezonu çok daha iyi olacak!”

Yüzüklerin Efendisi dizi ekibi eleştirileri dinliyor: “Güç Yüzükleri’nin 2. sezonu çok daha iyi olacak.” Yüzüklerin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir