Batman Olabilmenin Maliyeti Nedir?

Her süper kahramanın bir origin’i dediğimiz, ortaya çıkışı, güçlerini kazanış hikâyesi vardır. Kimi radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır, kimi süper asker serumuyla güçlerini kazanır, kimi bir yıldızın radyasyonuyla beslenir vs. Ama kimisi de vardır ki tüm gücünü, başarısına ve yıllar süren çalışmasına borçludur. Elbette bu sadece çalışmak ile olacak bir şey değil, multi-milyarder falan olmak da gerekiyor aynı zamanda. Tıpkı Batman gibi.

Dark Knigh Rises

Tüm o aygıtların, araçların, zırhların bir maddi karşılığı olacak tabi ki. Boşuna multi-milyarder demedik. Bir çizgi roman tarihçisi Thaddeus Howze, Nolan’ın Kara Şövalye Yükseliyor filmini baz alarak bir sonuca ulaşmış. Sonuç mu dersiniz? Buyrun:

682,450,750 Amerikan Doları. Şu anki dolar kurunu baz alırsak 2 milyar 50 milyon Türk Lirası gibi bir rakam yapıyor. Tabi vergileri hesaba katmadık.

Bu paranın çok büyük bir kısmı Wayne Malikânesi’nin ve Batcave’in yeniden yapımında kullanılıyor. Eğer malikanenin aile yadigarı olduğunu ve yıkılmadığını düşünürsek 83 milyon dolara denk geliyor. Daha yapılabilir, değil mi? Hadi hepsine tek tek bir göz atalım, ne kadar tutuyormuş tüm bu eşyalar?

Kostüm

Kostüm

Batman’in kostümü sıradan bir kostüm değil bildiğiniz üzere. Nomex adı verilen özel bir maddeden yapılmış bu kostüm yalıtkan, yanmaz ve kurşun geçirmez. (Bir parantez açmak gerekirse tam olarak kurşun geçirmez değil, sadece tabancalar gibi küçük silahlara dayanıklı.) Zırhla kaplı bir kostümle hareket etmek zor olacağından en yüksek düzeyde hareket kabiliyetine sahip. Ayrıca kolay zedelenebilir eklem yerleri de koruyan bu kostümü Batman’in maksimum dövüş kapasitesine ulaştırmak için kostümün zayıf noktalarını, hareketi sınırlayan yerlerini tespit etmesi için yaptığı birçok test var. Bu yüksek teknoloji ürünü donanım $1.058.600 gibi bir fiyata tekabül ediyor.

Araçlar

Araçlar

Batman’in olmazsa olmazlarında biri olan araçları Tumbler, Batpod ve The Bat’i ayrı ayrı inceleyelim.

Tumbler, askeri destekli silahlarla donatılmış ve çeşitli gizlilik modu donanımları içeren bu araba maliyeti $18.000.000.

Ve gelmiş geçmiş en havalı iki teker olan Batpod. omuz hareketleriyle yönlendirilebilen ve ani bir şekilde 90 derecelik dönüş yeteneğine sahip olan bu iki teker bize $1.500.000’a mal oluyor.

Ve tabi ki de, The Bat. Son teknolojinin son ürünü, dikey bir şekilde kalkış ve iniş yapabilen bu canavar ise $60.000.000.

Aletler

Aletler

Eğer uçamıyor, duvarlara tırmanamıyor veya çok yükseklere sıçrayamıyorsanız çeşitli küçük aletler bu konuda size hiçbir eksiklik hissettirmeyecektir elbette. Baştan uyaralım, pek de ucuz bir şeyler beklemeyin. Cephanelikle sizi baş başa bırakıyoruz.

Kemer

O meşhur alet kemerimizi de unutmayalım. $400.000 tutar mı sizce?

Göşterişten Uzak Ev

Malikane

Asıl kilit noktaya geldik. Bildiğiniz üzere Kara Şövalye Yükseliyor’da Wayne Malikânesi ve Batcave yerle bir edilmişti. Asıl para bunların eski görkemli günlerine dönmesi için yeniden inşasına gidiyor. Ama sadece yeniden bina yapmak değil, kiralanan güvenlik, daha da güçlendirilmiş Batcave, süperbilgisayarlar, sistemler, tıbbi araç gereçler, labratuvarlar, işçilerin sesiz tutmak ve daha birçoğu. Bunların hepsi de bir $600.000.000 falan tutuyor. Paranın %85’lik kısmı burada. Sadık mı sadık dostumuz Alfred’i de unutmayalım. Uşakların yıllık aldıkları para ve evin yıllık giderlerini hesaba katmamız lazım. Evet, gittikçe daha da tuzlu bir hal almaya başladı.

Eğitim

Eğitim

E o kadar alet edavata, araçlara, labaratuvarlara sahip olmak onları kullanmayı bilmeyi de gerektirir. Birkaç mühendislik derecesi, ateşli silahlar eğitimi ve askeri pilotluk eğitimi gibi.

Hala Bir Batman Yok

Ancak dünyada yüzlerce milyarder olmasına rağmen hala içlerinde bir Batman yok. Hiç mi kendime güzel bir zırh yapayım diyen olmamış? Şunu gibi mesela:

Resmin tam boyutlu hali için buraya tıklayın.

Kaynak: iflscience.com, gizmodo.com

Mutlaka Okuyun!

Batman V Superman: Dawn Of Justice Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Batman V Superman’e Giriş 101! Bir önceki dersimiz Rogue One’a Giriş 101‘i beğendiniz mi? O halde …

Bir yorum

  1. İlhanbatu Çetinkaya

    Baba bende Batman olucam! Batman sadece parasıyla değil, azimiyle ve zekasıyla da üstün bir karakter. Birçok zenginin olup Batman’in hiç olmaması çokta şaşırtmadı beni ^^ Ama bir gün Batman olmaya karar verirsem iyi bir kılavuz teşekkürler ^^

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir