Beor

Beor

Beor Künye:

Irk: İnsan
Dil: İnsan Dili
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Edain- Beor Hanedanı
Çocukları: Baran ve Belen
Doğum Tarihi: 1.Çağ 262
Ölüm Tarihi: 1.Çağ 355
İkamet Ettiği Yerler: Ossiriand, Nargothrond
Diğer İsimler: Balan
Taşıdığı Ünvanlar: Beor Halkı’nın Reisi

Beor ve İnsanları Beleriand’a Geliyor

Beor’un Beleriand’a Girişi

Beleriand’a giren ilk insanların lideri ve Beor Hanedanı’nın kurucu. Beor İlk Çağ’ın 262 yılında doğdu. Adının orijinal hali Balan’dır. İki çocuğu vardır. 289’da doğan Baran ve 292’de doğan Belen.

Soyu doğudan gelmedir. Sonra onlar nesiller boyu batıya yolculuğu başlamışlardır. Onlar bir söylenti duymuşlardı; Valar batıda bulunuyor diye. Onlar da şeytani şeylerden uzak ve korkmadan özgürce yaşayabilecekleri bir yer bulma umuduyla batıya yolculuğa başladı.

310 yılında, Beor halkıyla Mavi Dağları aşarak Beleriand’a girdi. Kuzey Ossiriand’da Thalos Nehri’nin kaynağına yakın bir yerde kamp kurdu. Güvenli bir cennet bulduğuna inanan Beor ve halkı harp çalıp şarkı söyleyerek eğlenmeye başladılar.

Finrod İnsanlarla Karşılaşıyor

Beor

Noldor’un Beleriand’a gelişlerinin üzerinden üç yüz otuz küsur yıl geçmişti. Uzun barış günlerinde Nargothrond efendisi Felagund Finrod, Sirion’un doğusunda yolculuğa çıktı. Yanına Feanor’un oğulları Maglor ve Maedhros’u da alıp avlanmaya gitti. Takipten sıkılıp uzakta parladıklarını gördüğü Mavi dağlara doğru bir başına yol aldı. Cüce yolunu takip ederek Sarn Athrad’da Gelion’u geçti ve Ascar’ın yukarı tarafları üzerinden güneye dönerek Ossiriand’ın kuzeyine vardı. Thalos pınarlarının altında, dağların etekleri arasındaki bir vadide, gece vakti ışıklar gördü ve bir şarkı sesi duydu. Hayrete kapıldı, çünkü bu diyarda yaşayan Yeşil Elfler ne ateş yakarlar, ne de gece vakti şarkı söylerlerdi.

İlk başta, bir ork akınının başladığından ve kuzey sınırından sızdıklarını sandı ama biraz daha yaklaşınca öyle olmadığını gördü. Çünkü şarkı söylerin ne cücelerin ki gibi, ne de kendisinin bildiği herhangi bir dil gibi olmadığını anladı. Böylece Felagund ağaçların gölgeleri arasında kampı seyre koyuldu. Orada garip mi garip bir halk gördü.

Bunlar, sonradan Yaşlı Beor diye bilinen insan reisinin soyundan gelenlerin takipçileriydiler. Efendi Felagund onları izledi, kalbinde onlara karşı bir sevgi yeşerdi, ama hepsi uyuyana dek ağaçların arasında kaldı. Sonra kalkıp onların arasına gitti ve kimsenin sönmesin diye uğraşmadığı ateşin yanına çöktü. Beor’un kenara bıraktığı çirkin sesli harpı alıp insanların kulaklarının o ana dek duymadığı bir ezgi çaldı,. Çünkü vahşi topraklarda Karanlık Elfler dışında onlara sanatı öğretecek kimse çıkmamıştı karşılarına.

Finrod İnsan Kampına Giriyor

Felagund çalıp söylerken insanlar uyanıp dinlediler. Hepsi de diğerlerinin uyanık olduğunu görene kadar güzel bir rüyada olduklarını sandılar. Müziğin güzelliği ve şarkının yarattığı şaşkınlık yüzünden Finrod çaldığı sürece kimse çıt bile çıkarmadı. Hatta kıpırdamadı bile. Elf kralının sözlerinde hikmet vardı ve onu dinleyenler bilgeliğinden nasiplerini aldılar. Çünkü Felagund’un Arda’ın yaratılışı ve Deniz’in gölgelerinin ötesindeki Aman’ın saadetine dair anlattıkları, apaçık görüntüler olarak beliriyordu gözlerinin önünde. Ve Elf dili her zihnin kendi ölçüsünce insanların diline çevrildi.

İnsanlar ilk tanıştıkları bu elf kralına kendi dillerinde bilge anlamına gelen Nom adını taktılar. Halkına da Nomin yani bilgeler dediler. İlk başta Felagund’u Valar’dan biri sanmışlardı. Felagund Finrod onların arasında kaldı ve onlara gerçek bilgiyi öğretti, onlar da onu sevdiler ve efendileri olarak gördüler. Finarfin Hanedanı’na ebediyen sadık kaldılar.

Elfler dilleri anlamakta yetenekli olduğundan ve Felagund düşüncelerini okumanın yolunu keşfettiğinden sözcükler kolayca elf diline çevrildi. Bir de denilene göre insanlar doğuda Karanlık Elflerle çokça görüşmüşlerdi. Onların dilini büyük ölçüde öğrenmişlerdi.

Beor ve Finrod’un Sohbeti

Bu nedenlerle Felagund ve Beor’un sohbeti koyulaştırması uzun sürmedi. Pek çok şey konuştular. Ancak Felagund yaratılışlarına ilişkin sorulara pek cevap veremiyordu. Sonra Beor şunları dedi:

“Bizim arkamızda bir karanlık uzanıyor, ve biz de sırtımızı döndük bu karanlığa; düşüncelerimizde bile o karanlığa dönmek istemiyoruz. Kalplerimizi batıya çevirdik ve Işığı orada bulacağımıza inanıyoruz.”

Fakat sonradan öğrenildiğine göre İnsanlar Güneş’in doğuşunda Hildoren’de uyandıklarında Melkor’un casusları hemen ona haber vermiş, o da Sauron’u görevlendirmiş ve o da hemen zehirli yalanları ekmeye başlamış. Eldar’ın ise hiç bir şeyden haberi yokmuş bu dönemde. Eldar elf dostu insan atalarının bile kalplerinde karanlık (Akraba kıyımı, Mandos’un hükmü gibi) yattığını hemen hissetmişlerdi. Melkor’un daima en büyük arzusu yeni ve güzel olan ne varsa yıkmak ve yok etmekti. Ama bunu insanlar üzerinde hiçbir zaman tam olarak başaramadı. Beor Finrod’a kendileriyle aynı şeyi düşünüp de batıya gelen pek çok İnsan Halkı olduğunu anlattı.

“Başka akrabalarım dağları geçtiler, çok da uzaklarda dolaşmıyorlar ve bizden farklı bir dil konuşan Haladin Halkı hala doğu yamaçlarındaki vadilerde daha fazla ilerlemek için haber bekliyor. Dilleri bizimkine benzeyen insanlar da var, zaman zaman bunlarla yan yan geldik. Onlar bizden önce batıya doğru yola çıktılar ama biz onları geçtik, çünkü onların sayısı çok fazla ve Marach dedikleri tek bir reisin hükmü altında birbirlerinden ayrılmıyor ve yavaş hareket ediyorlar.”

Beor ve İnsanlar Estolad’a Yerleşiyor

İnsanların gelişi Yeşil Elflerin huzurunu bozmuştu. Bir Eldar efendisinin onların arasında olduğunu duyunca hemen bir haberci yolladılar.

“Efendim, bu yeni gelenlere bir parça sözünüzü geçirebiliyorsanız, onlara geldikleri gibi dönmelerini yahut daha ilerilere yol almalarını emredin. Çünkü huzurumuzu bozacak yabancılar istemiyoruz bu topraklarda. Ve bu halk ağaçları baltalayıp hayvanları boğazlıyor; bu yüzden onların dostu olamayız ve eğer çekip gitmezlerse elimizden gelen her şekilde başlarına bela olacağız.”

Bunun üzerine Beor, Felagund’un tavsiyesiyle, Kafilede yer alan herkesi toplayıp Gelion topraklarından çıktı. Amrod ve Amras’taki ikametgahlarını, Doriath sınırlarının yakınlarına, Nan Elmoth’un güneyindeki Celon’un doğu yakasının üzerine taşıdılar. Buraya sonradan Estolad (kampyeri) denildi.

Beor Finrod’un Hizmetine Giriyor

Aradan bir sene geçince Felagund yurdunu özledi ve ülkesine dönmek istedi. Beor onunla gitmek için yalvardı ve ömrü boyunca onun hizmetinde kaldı. Adı Balan iken Beor oldu. Anlamı kul demektir. Halkının yönetimini en büyük oğlu Baran’a bıraktı ve bir daha geri dönmedi. Bundan sonra pek çok olay oldu. Diğer insanlar geldi. Elfler onları görmeye başladı. Onlara Atani dediler sonradan, Edain oldu. Sonra Elf Kralları onlara hoşgeldin için haberciler yolladı. Sonra bütün bunlar olurken insan elfler arsında yaşamayı arzuladı ve Elf efendilerinin hizmetine girmeye başladı. Elu Thingol bütün bunlardan rahatsızdı, onların yaptığından hizmet etikleri elf prenslerinin sorumlu tutulacağını söyledi ve şu sözü söylemişti:

“Benim ülkem ayakta kaldıkça hiçbir insan Doriath’a gelmeyecek, hatta sevgili Finrod’a hizmet eden Beor’un hanedanından olanlar bile.”

Melian bu sözler üzerine bir şey söylemedi, ama sonradan Galadriel’e şöyle dediği bilinir:

“Artık dünya çok müthiş haberlere gebe. Ve insanlardan biri, hatta Beor Hanedanı’ndan olacak bu kişi, gerçekten gelecek ve Melian Kuşağı onu durduramayacak, çünkü benim gücümden daha büyük bir hüküm gönderecek onu buraya ve bu gelişin anlatılacağı şarkılar bütün Orta Dünya değiştiğinde bile söylenip duracak.”

Nitekim öyle de oldu, Beor hanedanından Beren Melian kuşağını aştı.

Beor’un Ölümü

Yaşlı Beor Finrod’a 44 yıl hizmet etti ve 355 yılında tam 93 yaşındayken öldü. Böylece elfler de ilk kez yaşlılıkla gelen ölüme tanık olmuşlardı. Beor öldü ama arkasında Beor Hanedanı’nı bıraktı. Onun çocukları ve torunları her daim elf dostu olarak kaldı ve Melkor’a karşı savaştılar. Çok büyük fedakârlıkta bulundular. Sonunda Numenor’la ödüllendirildiler.

İşte sadık olan Beor’un hikayesi budur.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir