CGI Olmadığına İnanmayacağınız 5 Film Efekti

Yeminle CGI değil, gerçek bak, valla!

head

Hepimiz, başarısız film CGI’lerinin hayatımızı ne kadar kötü etkilediğini biliyoruz. Jurrassic World mesela… Serinin en kötü CGI kullanılan filmi unvanı olmakla beraber, filmin en güzel taraflarından biri olan animasyonu, bir çizgifilmvari filme dönüştürmek uğruna mahvetmişlerdi.

jurassic

Ama güzel haberlerimiz de var: Son zamanlarda sinemaları vuran ve gişe hasılatının dibine vuran filmlerden tutun, en eski hit filmlerden bazılarına kadar; CGI bir kenara atıldı ve gerçek dünyadan malzemeler kullanılmaya başlandı. Dilerseniz gelin bunlardan en beğendiğimiz birkaç tanesine bakalım:

#5. The Force Awakens Setinde Bir Sürü Şey İnşa Edildi.

starwars1

Bir seri filminin devamı olmanın dezavantajına sahip olarak, The Force Awakens sinemaya oldukça riskli bir giriş yaptı. Ama şanslarına, CGI başarısından beklenti zaten o kadar düşüktü ki, tek yapmaları gereken gerçek mekanlar, gerçek eşyalar ve ‘gerçek canavarlar’ kullanmaktı. Onlar da tam olarak bunu yaptılar.

starwars2
Lucasfilm

Şuna bakın. İnanılmaz değil mi? “Luggabeast” adında gerçekten yürüyen bir yaratık inşa ettiler resmen:

starwars3
Lucasfilm

Ama asıl olay sevimli robotumuz BB-8’in yapımıydı. Robotik teknoloji, kuklacılık ve dijital efektlerle yapılan şu inanılmaz şeye bakın:

starwars4
Lucasfilm

Farklı sahnelerde kullanılmak üzere farklı sayıda BB-8 yapıldı. Bir tanesi aktörler tarafından yürütülen, bir tanesi kendi kendine sabit kalabilen, bir tanesi kuklacılar tarafından kontrol edilen ve bir tanesi de, buraya dikkat, tamamen kendi kendine çalışan full fonksiyonlu bir droid! Ve anlamadığımız bir nedenden dolayı, belli efektleri kullanmaktan kaçınarak, Rey’in yemeği gibi bazı şeyleri de CGI’sız yaptılar:

starwars5
Lucasfilm

Rey’in yiyecek tozu ve suyla karıştırılıp kendiliğinden büyüyen ekmeğini farketmişsinizdir. Bunu CGI ile yapmak yerine, efekt ekibi suyla birleştiğinde kendiliğinden şişebilen, havası alınmış bir madde yaptılar. Bu 3 aylık tasarımı çekmesi 10 saniye, filmin en gereksiz bu sahnesini izlemek ise 2 saniye aldı.

starwars6
Lucasfilm

Finn’in oturduğu o Dejarik masasını hatırladınız mı? İşte oradaki yaratıklar sizi stop-motion tekniğinin en eskilerine götürüyor ve orijinal model oyuncaklarla çekiliyor:

starwars7
Lucasfilm

… yaratıkların 3D yazdırılmış halleri …

starwars8
Lucasfilm

…Ve sonra da orijinal animasyoncu Phil Tippett çağırılarak efektler yaptırılıyor. Bu da “Çekil kenara, George Lucas” demenin ve eski bir dostu oyuncaklarıyla oynamaya çağırmanın en güzel yolu.

starwars9
Lucasfilm

#4. Spectre Çılgın Dublörleriyle Dünya Rekoru Kırdı

spectre
Eon Productions

Bond serisinin hala sinemanın altın filmlerinden biri olmasının sebebi, tüm serilerde yaşanan tüm aksiyonun tamamen gerçek olması. Bu yüzden Spectre’nin Ölüler Günü adlı açılış sahnesinde ve Meksika’nın üzerine düşen helikopterle cebelleşme sahnesinde, buldukları çözüm 1,500 tane ekstra dublör bulup, onları canavar gibi giydirip sonra da üzerlerine bir helikopter düşürüp kaçışmalarını sağlamaktı.

spectre2
Redbull
spectre3
Redbull

Bu resmen havadan gelen bir yumruk gibiydi ve bunun arkasında da dublör pilot Chuck Aaron vardı. Aaron, bir fırtınanın içinde küçücük bir uçağı havada tutmaya çalışan bir adam kadar sorumluydu.

spectre4
Redbull

Çünkü yer çekimi… Özellikle iş Bond’un çatıda koşturma sahnesine geldiğinde Daniel Craig kenarda yürüyor ve tam bir karizma gibi görünüyordu.

spectre5
Eon Productions

Daha sonra da binanın replikasını yerle bir ettiler. Çünkü mimari…

spectre6
Eon Productions

Anladığımız kadarıyla, bu aksiyon setin tamamında bağımlılık haline gelmişti. Bu yüzden de Bond’un bir uçakla alp dağlarında taklalar attığı sahnede, gerçek dışı hiçbir şey kullanmadılar.

spectre7
Eon Productions

Çarpışmayı gerçekleştirmek için dublör ekibi devasa bir vinç inşa ettiler ve tepeden aşağı çelik bir halatla öbür taraftaki ağaçların oraya sarkıttılar. Sonra bu izleri gizleyerek, uçağın her çarptığında daha da hızlanıyormuş gibi görünmesini sağladılar.

spectre8
Eon Productions

Sonra da gözleri kör edici beyaz bir ışık patlatarak uçağın gövdesi düşmeden önce kaçmasını sağladılar..

spectre9
Eon Productions
spectre10
Eon Productions

Bunu da bir nitrojen bombası patlatarak başardılar. İşte biz de yine bir ‘CGI da neymiş’ durumuyla karşı karşıya kaldık. Ve böylesi uğraşların sonucunda, film patlama sahneleriyle Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.

spectre11
Eon Productions

#3. Quentin Tarantino Zorunda Kalmadıkça CGI Kullanmaz

tarantino1
The Weinstein Company

Abartılı şiddeti ve ırkçı karakterlerin yanında, Tarantino tam bir Michael Bay diyebiliriz. Zira iki yönetmen de zorunda kalmadıkça CGI’dan kaçınırlar.

Aşağıda Kill Bill’den birkaç resim görüyorsunuz.  Protezlerin, mankenlerin, dublörlerin ve  yaklaşık 378 litre sahte kanın kullandığı dövüş sahneleri…

tarantino2
Miramax

Ancak bu kızıl buz dağının yalnızca görünen yüzü. The Expendables’ta kan sahnelerinde CGI kullanılırken, Django Unchained sınırsız dinamit fitili kullanımıyla rekor kırmıştı.

tarantino3
The Weinstein Company

Bilmeyenler için söyleyelim; dinamit fitili bir aktörün bedeninin hemen yanında kontrollü olarak patlatılan ve sanki silahla vurulmuş gibi bir etki yaratarak poşetlerce kanın dökülmesini sağlayan bir araçtır. Yani vuruş ne kadar büyük olursa, vücutlarını kaplayan kan da o kadar fazla olur.

tarantino4
The Weinstein Company

Yeri gelmişken; Dr. Shultz’ın KKK üyeleri etrafındayken yapılması planlanan patlamada da, Tarantino CGI kullanmamakta kararlıydı..

tarantino5
The Weinstein Company

Çünkü film yapımcılığı gamsızlık ve soğukkanlılık gerektirir. Özellikle Hateful Eight’te yer alan buz gibi soğuktan sıcacık şöminenin yanına geçilen sahnede, oyuncuların ağzından çıkan duman konusu.. Diğer yönetmenler Titanikte kullanılan nefesler gibi CGI kullanmayı tercih ederken, Tarantino tıpkı Exorcist’te yaptığı gibi klasik yöntemle tüm odayı soğutmayı tercih etti.

tarantino6
The Weinstein Company

Peki Death Proof’taki bu eski usul dublör kullanımıyla ve 70mm’lik çekimle yapılan bu ölümcül kazalara ne diyorsunuz:

tarantino7
Dimension Films
tarantino8
Dimension Films
tarantino9
Dimension Films
tarantino10
Dimension Films

Evet! Tarantino SFX ekibine, sahte kemikleri ve sahte etleri olan ekstra gerçekçi mankenler yaptırdı…

tarantino11
Dimension Films
tarantino12
Dimension Films

…sonra da onları bir arabanın içine doldurup parçalarını teker teker öldürdü. Buradaki asıl amaç vücut organlarının parça parça ayrıldığını göstermekti.

tarantino13
Dimension Films

#2. Chloe Grace Moretz 8 Yaşından Beri Kendi Dublörlüğünü Yapıyor

Chloe1
Lionsgate

18 yaşındaki Chloe Grace Moretz şimdiye kadar bir süper kahramanı, bir kurtadamı, bir vampiri, Carrie’yi, bir Martin Scorsese karakterini ve küçük deniz kızını canlandırdı. Ayrıca bir Muppet filminde, bir Denzel Washington aksiyon filminde ve inanılmaz bir korku filminde oynadı. Ve bu yalnızca sizin bildiğiniz yönü. Siz onu aynı zamanda The Amityville Horror filminde terkedilmiş bir evin çatısında tek başına turan 8 yaşındaki bir kız çocuğu olarak da hatırlayabilirsiniz.

chloe 2
Metro-Goldwyn-Mayer

Filmdeki ilk görünüşünde, bu vasat film setinin yönetmeni ve yapımcısı tarafından bir vincin üzerine koyularak bir evin çatısına böyle çıkarıldı.

chloe3
Metro-Goldwyn-Mayer

Bu anı her yönüyle çekmeye çalışan kamera arkası videoda, Michael Bay’in yüz ifadesi ‘ben ne yaptım’ der gibi bakarken de yakalanmış:

chloe4
Metro-Goldwyn-Mayer

Ve bu genç oyuncu için yalnızca başlangıçtı. 11 yaşında Kick-Ass filminin çekimlerine başladı ve yine tüm sahnelerini kendi çekti.

chloe5
Lionsgate

Nicolas Cage Hit Girl’e kurşungeçirmez yelekle nasıl kurşun yendiğini gösterirken Moretz yerde kablolar içinde yatıyordu. Peki Hit Girl’in bir arabanın arka tekerliğini kaldırdığı sahneye ne diyorsunuz? Ona nasıl araba kullanılacağını öğrettiler!

chloe6
Lionsgate

İnanılmaz! Bu kız bir kelebek bıçağının nasıl kullanıldığını bile biliyor. Kesinlikle Keanu Reeves’in kız versiyonu. Son filminden çıktığında, kim bilir ne hareketler yaptıktan sonra, koltuk değnekleriyle birlikteydi. Ve yalnızca 18 yaşındaydı! Bu hızla giderse, yaklaşık 10 yıl sonra muhtemelen tek rakibi dinazorlar olacak.

#1. Mad Max: Fury Road! 

Mad Max 1
Warner Bros.

Hepiniz bu filmin geleceğini biliyordunuz. Fury Road sinemaları vurduğundan beri, film hakkında duyduğumuz tek şey gerçek film dublörlerinin CGI ile nasıl savaştıklarıydı. Dilerseniz gelin Mad Max setinin yaşadığı tüm bu heyecanlı sahnelere birlikte tanık olalım. Hadi Tom Hardy’nin neredeyse öldüğü sahneden başlayalım:

mad max 2
Warner Bros.

Burada aktörü tamamen hızlı giden bir araçta çöl zeminine santimlik bir uzaklıkta sallandırdılar. Ne olduğunu tahmin etmek zor değil yani.

mad max 3
Warner Bros.

Yalnızca Tom Hardy’nin kafasını yerden santim uzaklıklarla sallandırmakla kalmadılar, bunu 7 yaşındaki oğlunun gözleri önünde yaptılar. Kablo koparsa ne olacağını sorduğunda, yönetmen George Miller Hardy Jr.’a babasının “tekerleklerin altında kalacağını” söyledi ve küçük çocuğun kabuslarına kabus ekledi.

Bu da büyük ihtimalle tüm filmdeki en basit dublör sahnesiydi. Cirque du Soleil sirkinin eğitimli Çinli akrobatları kamera etraflarında saatte 100 mil ile dönerken bu direklerde asılı kaldılar.

mad max 4
Warner Bros.
mad max 5
Warner Bros.

Her direkteki dublör, diğer tüm ses ekibiyle temas kurabilsin diye kulaklık taktılar ve Miller’ın yalnızca bilgisayarla yapmayı hayal edebileceği sahneler gerçek insanlarla çekildi.

mad max 6
Warner Bros.

Bu, Max’in arabasının zıvanadan çıktığı sahneden bir an. Bu sahne, arabanın altına yerleştirilen nitrojenle güçlendirilmiş metalik bir bıçak yardımıyla çekildi.

mad max 7
Warner Bros.

Bu göz alıcı kaza için Guy Norris’e teşekkür edebilirsiniz. Kendisi Road Warrior’da orijinal bir dublördü ve Fury Road’da da denetleme koordinatörüydü. Bu tarz kaza sahneleri olmasa, bu film yüzeysel bir film olarak adlandırılacaktı. İşte bu yüzden, War Rig’e saldırmaları için bu efsanevi motorculara ihtiyaçları vardı. Bunları Avustralya’nın en deli motor sürücülerinden seçtiler ve aylarca eğitimden geçirdiler.

mad max 8
Warner Bros.

Ve bir araçtan diğerine atlama zamanı geldiğinde, bu dublör makinistlerin en iyisi olduğundan emin olabilirsiniz.

mad max 9
Warner Bros.

Vay canına, bu tehlikeli gözüküyor, ama bunun kadar değil…

mad max 10
Warner Bros.

Bu 1000 litrelik alev alan yakıtla dolu kamyon, uzaktan kontrol ediliyordu tabi ki. Ne yazık ki War Rig Valhalla’ya çarparken başka türlü bir lüksleri yoktu…

mad max 11
Warner Bros.
mad max 12
Warner Bros.
mad max 13
Warner Bros.

Evet işte bunların hepsi gerçek dublörlerle yapıldı. Eğer hala içinizde CGI’ya karşı büyük bir nefret varsa… bırakın öyle kalsın. Çünkü istenince ‘yapılabiliyor’ olduğunu işte bu kanıtlarla görüyoruz.

Özellikle bizlerin son zamanlarda çok çektiği bu CGI kullanımıyla, daha doğrusu ‘yanlış’ CGI kullanımıyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: cracked.com

Mutlaka Okuyun!

88. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

88. Oscar ödülleri Chris Rock’ın sunumuyla Hollywood’un Dolby Tiyatrosunda gerçekleşen ödül töreninde sahiplerini buldu. Daha …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir