Star Wars: Rogue One Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Rogue One 101 Dersi! Sizi Yeni Maceraya Hazırlıyoruz

Rogue-One

2012 yılında George Lucas, Lucasfilm’i Disney’e sattığını açıkladıktan sonra, beraberinde Star Wars VII –IX bölümlerinin çekileceği ve bunların bağımsız ‘antoloji’ filmleri olacağı haberi de gelmişti. Bunlardan ilki, Rogue One: A Star Wars Story, bu Aralık’ta bizlerle olacak. Her zamanki gibi, filmle ilgili önemli bilgiler bulmak oldukça zor. Ancak Empire Online dergisi, galaksinin en ücra köşelerine kadar gidip, şimdiye kadar elimize geçen tüm bilgileri toparladı. Ve hayır, bunun için ‘Empire’dan yardım almadılar.

Dilerseniz gelin, The Force Awakens’ın heyecanını yeni yeni üstümüzden atmışken, bir sonraki galaksi maceramız Rogue One hakkında öğrendiğimiz 9 önemli bilgiye hep birlikte bakalım.

attends the premiere of Warner Bros. Pictures and Legendary Pictures' "Godzilla" at Dolby Theatre on May 8, 2014 in Hollywood, California.Gareth Edwards, Warner Bros. Pictures ve Legendary Pictures’ın üstlendiği “Godzilla” filminin; 8 Mayıs 2014 tarihli Dolby Theatre  Hollywood, California’daki prömiyerinde.

1- Yönetmen

Gareth Edwards. Kendisi aslen bir görsel efekt sanatçısı. İlk yönetmenlik deneyimini 2010’da Monsters ile yaptı ve onu 2014’ün dev yaratığı Godzilla izledi.

2- Yazarlar

Aslında ilk senaryoyu Gary Whitta yazdı. Daha sonra Christ Weitz’in ellerinden geçti. Görsel efekt çalışanı John Knoll’da biraz katkıda bulundu. En son okuyuş ve düzenleme ise Christopher McQuarrie’ye ait.

Filmin asıl konsepti George Lucas tarafından oluşturuldu. Bu konuda yapımcı Kathleen Kennedy şöyle diyor:

“Asıl fikir George’tan çıktı. Disney Lucasfilm’i aldıktan sonra benimle oturup konuştuğu ilk şey yalnızca seriyi devam ettirmek değil aynı zamanda Star Wars evreninin içinde olabilecek her türlü hikâyeyi keşfetmekti.”

HOLLYWOOD, CA - FEBRUARY 22: Actress Felicity Jones and actor Chris Pratt speak onstage during the 87th Annual Academy Awards at Dolby Theatre on February 22, 2015 in Hollywood, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images)HOLLYWOOD, CA – 22 Şubat: Felicity Jones 22 Şubat 2015 tarihli 87. Akademi Ödüllerinde, Dolby Theatre, Hollywood, California. (Fotoğraf: Kevin Winter/Getty Images)

3-  Oyuncu Kadrosu

Şimdiye kadar açıklanan kadro şu şekilde: Felicity JonesDiego Luna, Riz Ahmed, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Jiang Wen, Forest Whitaker, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Jonathan Aris ve Eunice Olumide.

Anladığımıza göre Felicity Jones’ın karakteri başrolde, karakterinin adının ise Jyn olduğu söyleniyor.

Riz Ahmed, Bodhi Rook adlı bir karakteri oynayacak. Jonathan Aris’i Senator Jebel rolünde göreceğiz. Setten sızan resimlerden gördüğümüz kadarıyla Alan Tudyk, CGI gerektiren bir rolü oynayacak. Mads Mikkelsen’in karakteri hakkında bildiğimiz tek şey ise kötü adam olmadığı.

Bunların dışındaki tüm karakterler ve tanımlamaları Death Star’ın içine sıkışıp kalmış gibi gözüküyor.

Kathleen Kennedy’e göre antoloji filmlerinde görünen karakterler, yeni üçlemede karşımıza çıkmayacak. Ancak Han Solo’nun istisna olduğunu biliyoruz. Zira kendisinin gençliğini göreceğimiz solo filmi çoktan onayını aldı. Hatta Rogue One’da da görülebileceği dedikoduları etrafta dolanıyor. Rogue One’da görme ihtimalimizin olduğu başka bir eski karakter ise Boba Fett.

star-wars-slave-1
(empireonlie.com)

4- Çıkış Tarihi

16 Aralık 2016. Star Wars: The Force Awakens yayınlandıktan tam bir yıl bir gün sonra. Ve henüz adı konulmayan Star Wars Episode VIII’den 364 gün önce.

5- Hikâyenin (Şimdiye Kadar Öğrendiğimiz) Konusu

Rogue One, Revenge Of The Sith ve Star Wars: The Force Awakens filmlerinin arasında bir yerlerde olacak. Bir grup Rebel askerinin, orijinal Death Star’ın planlarını çalarak galaksiye yeni bir umut getirme amacıyla çıktıkları tehlikeli görevi anlatıyor.

Kennedy bu konuda “belli bir yere kadar bir soygun filmi havasında” açıklamasını yapıyor. “Ama aslen Rebel Alliance’ın nasıl bir araya geldiğinin başlangıcını yapacak” diyor.

X Wings Episode 4
(empireonline.com)

6- Farklı Bir Star Wars

Yönetmen Gareth Edwards filmi bir savaş filmi olarak görüyor. Saving Private RyanBlack Hawk Down ve Zero Dark Thirty gibi filmlerle karşılaştırmasını yapıyor. Serinin fantastik ağırlığının yanında, daha gerçekçi bir ton izleyip, Güç’ün karanlık ve aydınlık yanlarından ziyade, daha çok yeşil alan keşfetmeyi hedefliyor. İlk üçlemelerin dışına çıkarak, sınırları biraz zorlama fırsatı yakalıyor.

Bu konuda yönetmenimiz şöyle diyor:

“Bir devam filmi gibi olmayacak. Daha çok savaşın doğasını ve tüm insanların iyiliği için yapılması gereken bir şeyin nelere mal olabileceğini ele alıyor.”

Antoloji filmlerinin geneli için konuşan yapımcı Kennedy ise şunları söylüyor:

“Star Wars evreninde yaşanan, her bir başlangıca, her bir hayata ve her bir sona dair değişik türlerde çok değişik filmler yapmak istiyoruz. Sizi sinemadan çok heyecanlı ve çekişmeli bir son izlemiş olarak çıkartma amaçları yok. Gerçekten o an olanları lafı dolandırmadan, dümdüz ve tatmin edici bir sonla anlatma amacı taşıyorlar.”

Rogue One’ın; içinde hiç Jedi olmayan ilk Star Wars filmi olacağını da unutmayalım.

7- Müzik

Yine bir Star Wars ilki: Rogu One, John Williams’ın müziklerini duymayacağımız ilk Star Wars film olacak. Onun yerine Alexandre Desplat’ın müziklerini duyacağız. Kendisi işinin ehli biri: The QueenThe Curious Case Of Benjamin ButtonFantastic Mr. FoxThe King’s SpeechArgoPhilomena ve The Imitation Game müziklerinin her biri için Oscar adaylığı var ve The Grand Budapest Hotel ile de En İyi Film Müziği Oscar ödülünü kazandı!

HOLLYWOOD, CA - FEBRUARY 22: Alexandre Desplat accepts the Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score for "The Grand Budapest Hotel" onstage during the 87th Annual Academy Awards at Dolby Theatre on February 22, 2015 in Hollywood, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images)
HOLLYWOOD, CA –  22 ŞUBAT: Alexandre Desplat 22 Şubat 2015 tarihli 87. Akademi Ödüllerinde, “The Grand Budapest Hotel” için En İyi Film Müziği Ödülü kabul ederken, Dolby Theatre, Hollywood, California (Fotoğraf: Kevin Winter/Getty Images)

8- Çekimler

İlk çekimler İngiltere’deki Elstree Stüdyolarında çekildi. Diğer mekânlar arasında ise yine İngiltere, İzlanda, Ürdün ve Maldivlerdeki Laamu Atoll bulunuyor.

9- Teknoloji

Görsel efektleri en iyi şekilde kullanmak için yönetmen Edwars, şu anki çekimleriyle set uyumunu ayarlayabilmek için ILM (Industrial Light & Magic) stüdyolarının ve ILMxLab (Laboratuvarının) sağladığı ‘önceden görüntüleme’ tekniğini kullanıyor. ILM’den aldığımız bilgilere göre, yönetmen bu tekniği birkaç dakika kullandıktan sonra, teknolojiyi ‘gerçek hayat’ gibi görmeye başlamış..

Rogue One’da, Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight’te kullandığı Ultra Panavision 70 mm’lik lenslerden kullanılıyor. Önceki filmlerden bazılarında ise 65 mm’likler kullanılıyordu.

İşte yepyeni maceramız Rogue One hakkında şimdilik tüm bildiklerimiz bunlar. Filmin son zamanlarına doğru adeta üstümüze yağacak yeni bilgi yağmuruna hazırlıklı olmanız için sizlerle de paylaşmak istedik.

Bu bilgileri aklınızın bir köşesinde bulundurmayı ve yorumlarınızı da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: empireonline.com

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir