Dale Savaşı

 

Dale Savaşı

Dale Savaşı

Yüzük Savaşları sırasında kuzeyde gerçekleşen bir savaş. Dale Savaşı 15 Mart 3019’da başladı. Yalnız Dağ’ın Cüceleri ve Dale’in insanları, Sauron’un ittifakına girmeyi reddetti. Sauron’un güney ordusu Gondor’u tehdit ederken, Sauron kuzeyde güçlü bir birlik oluşmasını istemediği için ordularını kuzeye gönderdi. Sauron’un emrinde olan Doğulu(Rhun) ordusu Kırmızı Su’yu geçip Dale’e saldırdı. Dale Kralı Brand, Cücelerin yanına Yalnız Dağ’a çekildi. Yalnız Dağ Cüceleri’nin lideri Dain, Dale İnsanlarıy’la birlikte savaşmaya karar verdi. Sauron, Doğulu ordusunu Dale’e yönlendirdi. Kral Brand ve Dale İnsanlarıyla, Dain Demirayak ve Erebor cüceleri Doğulu ordusuna karşı savaştı. Dale ve cüce ordusu, cüce yapımı silahların avantajına sahipti lakin Doğulu ordusu da sayıca çoktu.

Zor geçen 3 gün sonunda birlikler Yalnız Dağ’a çekilmek zorunda kaldı. Birkaç sağlam savaşçı, Brand ve Dain cesurca Erebor Kapıları önünde savaştı ve düşmanın içeri girmesini engelledi, onların cesurca çarpışmaları sayesinde insanlar ve cüceler yalnız dağa sığınabildi. Cüceler ve insanlar Yalnız Dağ’da ve Dale’de omuz omuza çarpıştı ve öldü. Vücutları toprağa, suya karıştı ama isimleri hep hatırlandı. Savaş 3 gün sürdü, 3’üncü gün gün battığında Dale ve Yalnız Dağ savaşı kazanmıştı. Savaş Dain Demirayak ve Dale Kralı Brand’ın hayatına ve daha nicesine mal olmuştu.

Dale Savaşı

17 Mart günü Kral Brand çarpışma sırasında öldürüldü ve Dain ölene kadar Brand’ın ölü bedenin önünde baltasını savurdu ama düşmanına korku saçtıktan bir süre sonra onun ölü vücudu Brand’ın yanına uzandı. İkisi için de onurlu bir ölümdü. Hep hatırlanacaklar. Doğulular kazanmıştı ama Yalnız Dağ’ı alamamış ve orada sığınan Cüce ve İnsan halkını öldürememişlerdi ve Doğulular Yalnız Dağ’ı 27 Mart’a kadar kuşattı, 27 Mart günü Sauron’un düştüğü haberi Doğulular tarafından duyulunca Brand’ın oğlu II. Bard ve Dain’in oğlu Thorin Taşmiğfer birlikleriyle Yalnız Dağ’dan dışarı çıkageldiler ve Doğuluları sürdüler. Savaş Dale ve Yalnız Dağ için oldukça zararlı olmuştu ama cüceler ve insanların gücünü artık herkes biliyordu.

Dale Savaşı oldukça önemli bir savaştır. Eğer cüceler ve Dale insanları yenilseydi, Doğulu güçler Dol Guldur ordularıyla birleşecek ve Mirkwood başta olmak üzere elf diyarları düşücekti . Ardından güneye ilerleyen birlikler Rohan’a varacak ve Özgür İnsanlar’ı iki cephede savaşmaya zorlayacaklar ve Gandalf’ın fikrine göre savaşı kazanacaklardı. Yani Dale Savaşı kaybedilseydi, Pelennor Çayırları Savaşı’nın hiçbir önemi kalmayacaktı.

Dale Savaşı

Not: Dale Savaşı için verilen tek tarih 17 Mart’tır, bunun nedeni ise o gün Brand’ın ve Dain’in ölmesidir. Onların ölmesi savaşın bittiğini simgeler. Ayrıca Dale Savaşı başladığında Minas Tirith’in kuşatıldığı söyleniyor. Bu nedenle 3 günlük savaşın başlangıç tarihi 15 Mart gibi gözüküyor.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir