Diğer Gezegenlerde Yağmur Ne Olarak Yağıyor?

Bildiğimiz üzere Dünya’da gökyüzünden su yağıyor. Peki diğer gezegenlerde durumlar nasıl? Diğer gezegenlerde yağmur ne olarak yağıyor?

VENÜS

Diğer Gezegenlerde Yağmur

Halk arasında “Çoban Yıldızı” olarak da bilinen Venüs, Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegendir. Sıcaklığın Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’den bile fazla olmasının nedeni ise sera etkisidir. Bildiğiniz üzere sera etkisi, atmosfere girip, yansıyan Güneş ışınlarının atmosferdeki gazlar tarafından tutulmasına deniyor. Sera etkisi yüzünden gezegene hapsolan sıcaklık da her geçen gün Venüs’ün sıcaklığını arttırıyor. Venüs’teki bulutlar Dünya’dakine benzese de Dünya’daki gibi  su buharı değil, sülfürik asit bulutudur. Aslında Venüs’te düşündüğümüz gibi yağmur yağmaz. Atmosferin üst kısımlarından sülfürik asit yağsa da, yüzeye 25km kala genelde buharlaşırlar.

 

JÜPİTER,SATÜRN,URANÜS VE NEPTÜN

240px-Jupitersaturn-300x300

Uranus2Neptune_Full

Güneş Sistemi’nin gaz devlerinde ise durum daha büyüleyici. Bu gezegenlerde yağmur, elmas şeklinde yağıyor. Jüpiter ve Satürn’de elmasların, element halindeki karbon ya da grafitin büyük fırtınalar sonucu dönüşmesiyle oluşuyor diye tahmin ediliyor. Bu katı haldeki elmaslar gezegenin derinliklerine indikçe,çekirdeğe yakın yerlerde sıvı hale dönüşüyorlar. Tabii Uranüs ve Neptün’de durum biraz daha farklı. Uzmanlar tarafından, Jüpiter ve Satürn’e kıyasla daha soğuk oldukları için Uranüs ve Neptün’de elmasların katı halde kalabildiği tahmin ediliyor. Tabi bu dediklerimin hepsi tahmin ama “kimya”sal bir tahmin. Yani büyük olasılıkla bu şekilde, ancak gidilip bakılamadığı için de kesin değil.

 

TİTAN

Titan's Lakes Diğer Gezegenlerde Yağmur

Dünya’nın ilk haline oldukça benzeyen, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’da okyanuslar,göller ve denizler metan sıvısı şeklinde. Hatta nasıl Dünya’da denizlerde,göllerde bakteriler yaşıyorsa, Titan’daki metan göllerinde de organizmaların yaşama ihtimali de konuşuluyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Titan’da yağmur, metanın sıvı halinde yağmasıyla oluyor.

 

OGLE-TR-56b

Exoplanet_Comparison_OGLE-TR-56_b
Jüpiter ile OGLE-TR-56b’in büyüklük kıyaslaması.

Bizden 500 ışık yılı uzaklıkta, karşılaştığımız en tuhaf ve en sıcak gezegenlerden biri. Gezegenin atmosferinin üst kısımlarında bulut olduğu, bu bulutların içeriğinin su buharı değil demir atomlarından oluştuğu ve yağmurların demir yağmuru olduğu tahmin ediliyor. Bu dediklerim teoride böyle ama şu anda kafanıza demir yağdığını hayal ediyorsunuz. Biliyorum!

HD 189733 b

Diğer Gezegenlerde Yağmur

Bizden sadece 63 ışık yılı uzaklıkta ise daha da ilginç bir gezegen var. Gezegenin kendi yıldızına olan yakınlığından dolayı aşırı sıcak(Dünya’da max 330K, HD 189733b’de ise 4939 ± 158 K) olduğu tahmin edilen bu gezegende ise cam yağmurlarının olduğu düşünülüyor.

Elmas,cam hatta demirin yağdığını hayal etmek güzel olsa da, Dünya’da su yerine başka bir şey yağsaydı bizler için yaşanmaz bir yer olurdu.  Kim bilir, belki de o gezegenlerde yaşayan organizmalar vardır. Belki de, bizim için su ne ise, onlar için de demir,elmas,cam odur!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir