Earnil

Earnil

Earnil Künye

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek                                                                                                                                                                                                                         Soy: Gondorlu İnsan- Anarion Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral Siriondil, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları:
Eärnur
Doğum Tarihi: 3.Çağ 1883
Hüküm Yılları: 3.Çağ 1945 – 2043
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 2043
İkamet Ettiği Yerler: Minas Tirith
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor Kralı

Arabasürücülerinin Saldırıları

İsmi, “Deniz Aşığı” manasındaki Earendil’in kısaltılmasıyla oluşturulmuştur. Ear kelimesi deniz, -ndil ise bağlılık anlamına gelir. İkinci Earnil, bu isimle Gondor tacını giyen ikinci kraldır.

1944’te Gondor; Araba Sürücüleri olarak bilinen Doğunun İnsanları ile onların müttefikleri olan Harad ve Khand İnsanlarının iki cepheden saldırısına uğradı. Cevap olarak ise, Dagorlad’daki Easterling işgaline karşılık Kral Ondoher’in liderliğindeki Ana Ordu, kuzeyden harekete geçti. Haradrim güneyden İthilien’i işgal edecekti. Bunu öğrenen Earnil Ithilien’in güney sınırı Poros’tan 40 mil ötede birliklerini konuşlandırdı. Haradrim’in nehirden geçmesine izin verdi ama sonra saldırarak orduyu yenilgiye uğrattı.

Bu zafer dikkatini işgalci Araba Sürücülerine vermesini sağladı. Earnil emrindeki Güney Ordusuyla birlikte, kuzeye Ithilien üzerine ilerledi.

Kral Ondoher’in ordusu ise Araba Sürücülerine yenilmiş, bölgede tutunamamış ve Kara Kapı önlerine kadar çekilmeye zorlanmıştı. Araba Sürücüleri zaferlerinden emindi. Ve Minas Anor’a girecekleri düşüncesiyle zaferlerini kutluyorlardı. Earnil’in Haradrim üzerindeki başarısından haberdar değillerdi.

Earnil Kamp Savaşını Kazanıyor

Kral Ondoher oğullarıyla beraber ölmüştü. Earnil canlarını kurtaranlardan, bulabildiği kadarını topladı. Ve 13 Temmuz gecesi Araba Sürücüleri ordusunun konakladığı yere ani bir saldırı düzenledi.

Saldırı onlara tam bir sürpriz oldu çünkü tüm Gondor ordusunu yendiklerini düşünmüşlerdi. Earnil’in birlikleri, Araba Sürücülerinin vagonlarını ateşe verdi ve ordularını Kamp Savaşı’nda mağlup etti. Mağlup ordunun büyük bölümü, mahvolacakları Ölü Bataklıklara kaçtı. Kalanları ise Gondorlular Ithilen’den püskürttü. Böylece Gondor ordusu muzaffer oldu.

Earnil Kral Oluyor

Earnil

Gondor üzerindeki tehditlerin, zaferlerle dağılmasından sonra gözler, Vekilharç Pelendur ile Gondor Meclisine çevrildi. Kral Ondoher de iki oğlu da savaşta ölmüştü. Yani Gondor kralsız kalmıştı. (Arnor’un ardıllarından) Arhedain Kralı Araphant’ ın oğlu Prens Arvedui, Gondor tahtı üzerinde; kendisinin Arnor ile Gondor’un ikinci Yüce Kralı Isildur’ un soyundan geldiğini öne sürerek hak iddia etti. Aynı zamanda Kral Ondoher’in hayatta kalan tek çocuğu olan Firiel’in kocasıydı. Fakat Vekilharç Pelendur’un liderliğindeki Gondor Meclisi, onu Kral olarak tanımayı reddetti çünkü kurallara göre, Gondor tahtına kadın hanedan üyeleri üzerinden geçilemezdi ve tahta geçecek olanların da Isildur’un değil, doğrudan Anarion oğlu Meneldil soyundan gelmeleri gerekirdi.

1945’te Earnil, Gondor Tacının kendisine ait olduğunu bildirdi. Ve Meclisten de onay olarak, İkinci Earnil ismiyle Otuz İkinci Gondor Kralı oldu.

Earnil, Gondor Hanedanının bir üyesi olduğu kadar zaferleriyle de bir Gondor kahramanı olmuştu ayrıca Gondor Dunedain’lerinin tartışmasız desteğine sahipti.

Ün yapmış bir general olmasıyla birlikte bilge bir hükümdar oldu. Güney Krallığının kurallarına ve gerekliliklerine uyarak Gondor tacını giydiğine dair Arvedui’ye mesajlar yolladı. İhtiyaç olduğu zaman Kuzey Dunedain’lerine yardım edeceği sözünü verdi.

Pelendur 1998’deki ölümüne kadar Kralın Vekilharcı olarak görevine devam etti. Ve 2029’da yerine, oğlu Mardil’in geçeceği Vorondil, yeni Vekilharç oldu

Earnil

Angmar’ın Yıkılışı

Nihayet 1973 sonbaharında Gondor’a, Arthedain’den yardım çağrıları gelmeye başladı. Angmar’ın Cadı Kral’ı Arthedain’i sürekli tehdit ediyordu. Ve artık Arthedain Kralı olan Arvedui, Cadı Kral’ın ülkeye kesin darbeyi vuracak bir saldırı hazırlığında olduğunu Earnil’e iletti. Earnil de oğlunun emrindeki bir Filoyu Kuzeye gönderdi. Fakat Filo 1975’e kadar kuzeye varamadı. Arvedui (kuzeye Forochel’e çekilip orada boğularak) çoktan ölmüştü. Cadı Kral da Fornost’u ele geçirmişti. Ama Earnur Angmar’ı, Cirdan ile Glorfindel liderliğindeki Elfler ile birlikte Cadı Kralı Fornost Savaşı’nda yenilgiye uğratmayı başardı. Böylece Cadı-kral yenik düşmüştü. Yine de Arnor’u haritadan silerek görevini yapmıştı.

Aynı zamanda Nazgul’un lideri olan Cadı Kral, Gondor fark etmeden 1980de Mordor’a döndü ve diğer Nazgul üyelerini topladı. 2000’de Gondor’un Mordor Sınırındaki Kalesi Minas Ithil’e saldırdı, 2002’de ise kaleyi ele geçirdi. Minas Ithil, Nazgul Lordu tarafından alındıktan sonra kulenin ismi Minas Morgul (Büyücü Kulesi) olarak değişti. Earnil Minas Ithil’i geri almak konusunda muzaffer olamadı. Aynı zamanda bundan böyle Minas Anor’un ismi de Minas Tirith (Muhafız Kulesi) oldu.

Earnil 2043’te 115 yaşındayken öldü ve yerine bilge olmasa da kendisi gibi iyi bir general olan; aynı zamanda Kral Elessar’a kadar son kral olacak olan Earnur tahta geçti.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir