Earnur

Earnur

Earnur Künye:

Irk: İnsan
Dil: Westron
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Gondorlu İnsan- Anarion Hanedanı
Ebeveynleri: Babası Kral II.Earnil, annesinin adı bilinmiyor.
Doğum Tarihi: 3.Çağ 1928
Hüküm Yılları: 3.Çağ 2043 – 2050
Ölüm Tarihi ve Yeri: 3.Çağ 2050, Minas Morgul
İkamet Ettiği Yerler: Minas Tirith
Taşıdığı Ünvanlar: Gondor Kralı, Anarion’un Varisi

“Eärnur babası gibi cesurdu ama onun kadar bilge değildi. Güçlü bir vücuda çekici bir tene sahipti; ama hiç evlenmedi, tek zevki savaşmak ve ordularla ilgilenmekti.” Anarion’un Varisleri ve Gondor’ dan…

Üçüncü Çağın 1928. yılında doğdu. Babası İkinci Earnil’in 2043’te ölmesi üzerine taç giyerek Kral oldu. Gondor’un son Kralı olacaktı. Kayboluşundan sonra Gondor’u, yüzyıllar boyunca onun adına Vekilharçlar yönetti.

Earnur ismi, Quenya’ da “Deniz’ in Hizmetkârı” anlamına gelen Eärendur’ un – ear deniz, -ndur ise hizmetkâr – kısaltılmış halidir.

Arthedain’in Yardımına Gidiyor

Earnur

Kadim Arnor Diyarı’nın kalıntıları üzerinde süren Angmar Savaşı boyunca, Kral İkinci Earnil, Kuzey Krallığı’nı görmezden gelmiyordu. Kendi ülkesinin sorunlarıyla uğraşıyordu ve Kuzeye ayıracak hiçbir birliği yoktu. 1970’te ise Cadı Kral, Fornost’a ordularını yollamış ve 1973’te de savaşı sona erdirecek son hazırlıklarını yapmaya başlamıştı. Earnil ancak bunu duyunca oğlu Earnur’u kuzeye gönderdi.

Oğlu gemileriyle hızla kuzeye gitti. Fakat Arthedain’i ve diyarın son kralı Arvedui’i kurtaramadı. Kudretli Donanması Mithlond, Harlond ve Forlond limanlarında, bu son yenilgiden kurtulabilen İnsanlarla ve Elflerle doldu. Ülke dışına yardım için gönderilmiş Gondor Sancaklı filoda Gondor Askerleri dışında, Kuzeyin geniş topraklarında kullanışlı olacak Rhovanion Süvarileri ile Lindon Elfleri ve Ayrıkvadi Elfleri de vardı.

Earnur’un Filosu ile Fornost Ordusu arasındaki büyük savaş Gondor ordusunun galibiyetiyle sona erdi. Cadı Kral ve ordusu ricat etti. Earnur, Cirdan ve bir grup süvari ile birlikte Doğunun, Orklardan ve Angmar’ın diğer hizmetkârlarından temizlenmiş topraklarına doğru kaçanları kovaladı. Tüm düşmanlar, başını Earnur’un çektiği Gondor Süvarileri gelmeden ricat etmişti. Ama Cadı Kral çekilişini durdurdu ve Earnur’un üzerine yürüdü.

Cadı-kral’ın Kaçışı

Earnur

Ve sonunda karalara bürünmüş Cadı Kral, Earnur’un grubunun önlerine geldiğinde, atlar dehşete düştüler. Tabii Earnur’un atı da huzursuzlandı ve Earnur ata tekrar hakim olmakta zorluk çekti. Cadı Kral onların bu hallerine güldü, ama neşesi uzun süremedi. O anda Glorfindel önderliğindeki Rivendell Ordusu Gondor safına dahil oldu. Ve Cadı Kral, Glorfindel’in kudretinden korkarak çaresizce kaçtı. Earnur onun peşinden gitmek istedi ama Glorfindel şöyle dedi:

“Onu izleme! Bu diyarlara tekrar dönemeyecek. Düşüşü ise henüz ondan uzak ve ölümü bir erkeğin elinden olmayacak.”

Bu sözler, onu ardından gitmekten vazgeçirse de, üzerinde pek etkili olmadı. Çünkü onu küçük düşürmüş bu yaratığa karşı içinde bir nefret doğmuştu.

Ölümü

Bir süre sonra Cadı Kral’ın Mordor’a doğru kaçtı ve Minas İthil’i kuşattı. İki yıl sonra 2002’de şehri ele geçirdi ve şehrin ismi de Minas Morgul olarak değişti.

2043’te Earnil’in ölüp, Earnur’un tahta çıkmasından sonra Cadı Kral, Kuzeyde yaşattığı utancı hatırlatarak Earnur’u teke tek çarpışmaya davet etti. Ama Vekilharç Mardil Voronwe, onu gitmemeye ikna etmeyi başardı.

Yedi yıl sonra Cadı Kral, davetini tekrarladı ve bu sefer Earnur’u kimse durduramadı. Küçük bir grup şövalye ile Minas Morgul surlarına at sürdü. O tarihten sonra da onu gören olmadı. (Üçüncü Çağın 2050.Yılı)

Gitmeden önce tacı Krallar Evindeki babasının mezarına yerleştirdi. Yıllar sonra Faramir Elessar’ın tahta çıkış töreni için onu geri alacaktı.

O büyük bir generaldi ama hiç evlenmedi, bu yüzden varisi yoktu. Yerine yeni kral da seçilemedi ve Gondor Yönetimi, Mardil Voronwe’den başlayarak Vekilharçlara geçti. Vekilharçlar ülkeyi, “Kral Dönene Kadar” yöneteceklerdi çünkü kesin olarak öldüğü bilinemedi. Ve ek olarak tahtın varissiz olması, hanedandan birçok Gondor’lunun Krallıkta hak iddia etmesine sebep olabilirdi. Tabii bunların çoğu da haksız, şüpheli iddialar olurdu ayrıca Akraba Kıyımı gibi ülkeyi yıpratacak bir iç savaş göze alınamazdı. Bu yüzden Vekilharç yoluna başvurdular.

Böylece Aragorn gelip, Arnor ile Gondor’u birleştirerek Yeniden Birleşmiş Krallığın Tacını giyene kadar Gondor tahtı boş kaldı.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir