Elfler ve Cüceler Yüzük Savaşı’nda Neredeydi?

Elfler ve Cüceler Yüzük Savaşı’nda Neredeydi?

Herkese merhaba, bu konumuzda, Yüzük Savaşı sırasında elfler ve cüceler ne yapıyordu? Neden Gondor ve Rohan’a yardım etmediler? sorularını işleyeceğiz.

Yüzük Savaşı nedir?

Yüzük Savaşı, Sauron ve müttefiklerinin, Tüm Özgür Orta Dünya halklarına karşı açtığı savaşa verilen genel isimdir. Hem Güney’de hem de Kuzey’de birçok cephede savaşlar olmuştur. Sauron’un asıl amacı Gondor’u yok etmek olduğu için asıl ön plana çıkan savaşlar Gondor ve Rohan’ın yaptığı savaşlar olsa da elfler ve cücelerin yaşadıkları yerlere de saldırılar olmuştu. Hatta Yüzük Savaşı, ilk ciddi savaş olan Isen Sığlıkları Muharebesi ile başlamış olsa da, Yalnız Dağ Macerası’nın ve Smaug’un ölümünün bu savaşta çok büyük etkisi olmuştur. Ona da birazdan değineceğiz.

Yüzük Savaşı’nın cepheleri

Elfler ve Cüceler Yüzük Savaşı'nda Neredeydi?

Gondor-Rohan cephesi

Sauron’un planı, Gondor’u her yerden kuşatmaktı. Bu nedenle Saruman’ı Rohan’ı ele geçirmek için kullandı. Saruman tehdidi nedeniyle Rohan, Gondor’a yardıma gidemeyecek, böylece Gondor güçlü bir müttefikten mahrum kalmış olacaktı. Rohan’ı istila ettikten sonra amacı Lothlorien ve Ayrıkvadi’yi ele geçirmekti. Kuzey’e de bir ordu yollayarak cücelerin yardım etmesini engelleyecek ve böylece Gondor’u dört bir yandan kuşatmış olacaktı. Doğu’dan kendisi saldıracak, Kuzey’deki ordusu Gondor’un arkasından gelecek ve Güney’de de Umbar Korsanları ile kuşatmayı tamamlayacaktı.

Bu planın ilk aşaması olarak, Saruman Batıağıl’a ordularını yönlendirmiş, haberi alan Theoden oğlu Theodred o orduları karşılamaya gitmişti. Böylece Yüzük Savaşı 25 Şubat 3019 tarihinde Birinci Isen Sığlıkları Muharebesi ile resmen başlamıştı. Bu savaş sonucunda Theoden oğlu Theodred öldürülmüştü. Daha sonra 3 Mart tarihinde Miğfer Dibi Savaşı yapılmış ve yine aynı gün Isengard entler tarafından yıkılmıştı. Böylece Sauron’un planlarından biri başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Bu sırada Gondor’a karşı da harekatlar düzenleniyordu. Sauron’un insan müttefikleri Haradlılar ve Umbar Korsanları da Gondor’a karşı harekete geçmişti. Fakat Aragorn’un, Palantir’e bakıp Sauron’a meydan okuması nedeniyle Sauron planladığından daha erken saldırmış ve Minas Tirith’i 14 Mart’ta kuşatmıştı. Bu sayede Harad orduları savaş meydanına Mordor ordularından daha geç ulaşmış ve Rohirrim yardıma geldiğinde ilk başta sadece Mordor ordularıyla karşılaşmıştı. Güneyde ise, yine Aragorn Ölülerin Yolu’na gitmiş, Ölüleri çağırmış ve Umbar Korsanları’nı yok etmişti. Böylece Pelennor Çayırları Savaşı kazanılmış ve Sauron’un asıl amacı gerçekleşmemişti.

Lothlorien ve Kuyutorman Cephesi

Elflerin cephesinde ise ilk savaş 11 Mart’ta Lothlorien’de yapılmıştı. Saldırı Dol Guldur’dan gelmişti. Daha sonra 15 ve 22 Mart’ta iki saldırı daha olmuş fakat Galadriel’in ve taşıdığı Güç Yüzüğü Nenya sayesinde bu saldırılar püskürtülmüştü. Kuyutorman Kralı Thranduil de Dol Guldur tehlikesi altındaydı. Birbirlerine yakın oldukları için sürekli saldırı tehdidi altında olan Kuyutorman, 15 Mart’ta ciddi bir saldırıya uğramıştı. Ağaçlar Altında Savaş adı verilen bu muharebe, zor da olsa Thranduil’in zaferiyle sonuçlanmıştı. Hem Lothlorien hem de Kuyutorman’ın bu savaşlardan galip ayrılmasının en önemli sebebi Dol Guldur ordularının ikiye bölünmesiydi.

Yüzük yok edilip Sauron mağlup olduktan sonra 28 Mart’ta Celeborn ordularıyla Anduin nehrini geçmiş ve Dol Guldur’un imhasına başlamıştı. Galadriel’in de yardımlarıyla tüm Dol Guldur imha edilmiş ve Kuyutorman kötülükten tamamen arındırılmıştı. Daha sonra Kuyutorman’ın ismi değiştirilmiş, Eryn Lasgalen, yani Yeşilyaprak Ormanı olmuştu.

Dale ve Erebor cephesi

Cüceler ve Dale İnsanları’nın cephesine geçmeden önce konunun başında bahsettiğimiz, Erebor Macerası’nın ve Smaug’un ölümünün önemini anlatalım. Gandalf, Sauron’un planlarını önceden öngörmüş ve buna karşın bir plan hazırlamıştı. Sauron’un Angmar’ı geri almasının önüne geçmek ve Sauron’un Ejderha Smaug ile işbirliği yapmaması için Smaug’un öldürülmesi gerektiğini düşünmüştü. Thorin Meşekalkan ile anlaşmış ve Bilbo’yu da 13 cücenin olduğu ekibe katarak Yalnız Dağ Macerası’nı başlatmıştı.

Elfler ve Cüceler Yüzük Savaşı'nda Neredeydi?

Smaug’un ölümü ve Beş Ordular Muharebesi’nin ardından Cüceler tekrar Erebor’a yerleşmiş ve Göl Kasabası, ejderha katili Bard’ın da desteğiyle silah ve zırh bakımından çok gelişmişlerdi. Bu nedenle Sauron, Doğuluları Gondor savaşlarında kullanamamış, hepsini Kuzey’e göndermek zorunda kalmıştı. Bu nedenle Yüzük Savaşı’nın kökenini bu macerayla birleştirebiliriz.

Beş Ordular Muharebesi’nde Throin, Fili ve Kili ölmüş, ve Dağaltı’nın Kralı Dain Demirayak olmuştu. Kafiledeki diğer cücelerden Balin, Ori ve Oin ise Moria’da öldürülmüştü. Geri kalan 7 cüce, Gloin, Dwalin, Dori, Nori, Bifur, Bofur ve Bombur ise Yüzük Savaşı sırasında hayattalardı ve hepsi de Erebor’da yaşıyordu. İçlerinden bazılarının Yüzük Savaşı sırasında Dale Savaşı ve Erebor kuşatmalarında savaşmış olmaları çok muhtemel. Ozan Bard ise eceliyle ölmüş ve Yüzük Savaşı sırasında Dale’i Bard’ın torunu Brand yönetiyordu.

Sauron, Yüzük’ün Bilbo Baggins adında bir hobbitte olduğunu öğrendikten sonra, cücelerle ilişkisini de öğrenmiş ve Dain Demirayak’a işbirliği için Kara Süvarilerden birini yollamıştı. Fakat Dain işbirliğini reddetmiş ve durumu haber vermek için Gloin’i Ayrıkvadi’ye göndermişti.

17 Mart tarihinde Doğulular tüm güçleriyle Erebor cücelerine ve Dale’e saldırmıştı. 3 gün süren savaşın ardından Dale yağmalanıp yakılmış ve kurtulanlar Erebor’a sığınmak zorunda kalmıştı. Erebor bu kuşatmaya hazırdı. Uzun süre dayandılar. Ama bu direniş sırasında Dale Kralı Brand ve Dağaltı Kralı Dain Demirayak öldürüldü. Onların yerine oğulları Bard II ve Throrin III Taşmiğfer geçti. 27 Mart’ta, Sauron’un düştüğü haberini alan Doğulular moralsizlik yaşadı ve Erebor cüceler ile Dale İnsanları onları püskürtmeyi başardı.

Shire cephesi

Yüzük Savaşı’nın son Muharebesi ise, kimsenin beklemediği bir yer olan Shire’da yaşandı. Saruman, Güneyli insanları oraya yönlendirmiş ve hobbitleri katı kurallar altında yönetiyordu. Aragorn taç giydikten sonra Shire’a dönen Frodo, Sam, Merry ve Pippin’in önderliğinde 3 Kasım tarihinde 100 kadar Güneyliye karşı yapılan Subaşı Savaşı’ndan sonra Saruman öldürülmüş ve Yüzük Savaşı bitmişti.

Yani Yüzük Savaşı sırasında Sauron’un planları doğrultusunda diğer halklar da kendi savaşlarını verdiği için hiçbiri Gondor’a veya bir başkasına yardıma gidememişti.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir