Eotheod Halkı

 

Eotheod Halkı

Marhwini, Kuzeyli insanlardan oluşan, Üçüncü Çağ’ın 1855’inde Arabasürücüleri tarafından Kuyutorman’dan sürülmüş ve Anduin Diyarı’na yerleşme amacı içinde olan bir gruba liderlik ediyordu. Onlar, sonra Eotheod adını aldı.

Eomund

Genç Eorl’un komutanıdır. Celebrant Savaşı’nda Eotheod ordusuna önderlik etmiştir. Savaştan sonra Eorl’a Halifirien’e kadar eşlik etti. Cirion Calenardhon’u Eorl’a verirken de orada bulunuyordu.

Forthwini

Eotheod halkının lideridir. Forthwini Marhwini’nin oğluydu.

Forthwini 1900’de Eotheod’un başına geçti. Onun hükümdarlığı sırasında Arabasürücüleri Anduin’den yukarı çıkarak Eotheod halkına baskınlar yaptılar. Forthwini Gondor Kralı Ondoher’i onlara karşı uyardı.

1944’te Arabasürücüleri Gondor’a saldırdılar. Eotheod ve Gondor ordusu saldırdı ama Arabasürücüleri onları yendi. Kral Ondoher öldürüldü. Oğlu Faramir ise Eotheod’un içinde gizleniyordu ve sağ kaldı. Arabasürücüleri ise Earnil tarafından Kamp Savaşında yenildiler.

Fram

Solucan Scatha’nın katilidir. Fram, Frumgar’ın oğlu idi. Frumgar Üçüncü Çağ’ın 1977 yılında Eotheod halkını Anduin’in kaynağının yakınına, kuzeye götürdü. Bu bölge de Gri Dağlar daha fazla kuzeye gitmeyi engelliyordu.

Gri Dağlar da büyük bir ejderha yaşıyordu. Adı Solucan Scatha olarak bilinirdi. Fram, Scatha’yı katletti ve Eotheod halkını Ejderlerin tehdidinden kurtardı.

Cüceler Fram’ın isteğini reddettiler çünkü hazinelerin kendilerine ait olduklarına inanıyorlardı. Fram cücelere hazineden bir parça bile göndermemeye karar verdi. Onlara Scatha’nın dişinden yapılmış bir gerdanlık yolladı. Cüceler bunu hakaret olarak saydılar ve Fram’ı öldürdüler.

Frumgar

Eotheod’un lideridir. Frumgar, Üçüncü Çağ’ın 1977 yılında kuzeye doğru göç eden Eotheod’a önderlik etti. Bu göçün amacı, Anduin’in kaynağının yakınlarına yerleşmekti. Eotheod daha önceleri, Ferah Çayırlar ile Kocakaya arasındaki Anduin vadilerinde yaşamaktaydı ama zamanla bu topraklar onlara yetmemeye başladı. Ayrıca Dol Guldur’dan yayılan kötülük de Eotheod’un göç etmesindeki bir başka sebepti.

Eotheod Cadı Kral’ın yenildiğini duyduktan sonra kuzeye göç etti. Angmar kuvvetleri çoğunlukla Dumanlı Dağlar’ın batısına yerleşti ama doğu tarafında da bir yerleşim yeri oluşturmuşlardı. Eotheod Cadı Kral’ın kuvvetlerini bozguna uğrattı ve onları kovdu. Eotheod Greylin ile Langwell’in arasındaki topraklara yerleşti.

Leod

Genç Eorl’un babasıdır. Leod Üçüncü Çağ’ın 2459 yılında doğdu. O Eotheod’un lideriydi. Anduin’in kaynaklarına yakın yaşıyordu. Leod lider oluncaya kadar Eotheod’un nüfusu arttı ve daha çok yer aramaya başladılar.

Leod vahşi atları terbiye ediyordu. 2501 yılı civarında O büyük bir at olacak beyaz bir tay yakaladı. Leod ona binmeye çalıştı ama at onu üzerinden attı. Leod başını bir kayaya vurdu ve öldü. Leod öldüğü zaman 42, oğlu Eorl ise 16 yaşındaydı.

Eorl atı yakaladı ve adını Felarof koydu. Felarof Eorl’un atı oldu ve gelecek atların atası oldu.

2510’da Eorl Celebrant Savaş’ında Gondor’a yardım etti. Bunun üzerinde Gondor vekilharcı Cirion ona Calenardhon topraklarını verdi. Daha sonra buralar Rohan diye anılacaktı.

Marhwini

Eotheod

Eotheod’un ilk lideridir. Marhwini Kuzeyli Adamlar’ın lideri Marhari’nin oğluydu. Kuzeyli Adamlar Kuyutorman ile Rhun denizinin arasındaki ovada yaşıyorlardı. Üçüncü Çağ’ın 61851’in de Rhun’dan Arabasürücüleri baskınlar yapmaya başladılar.1856 yılında Kuzeyli Adamlar Gondor kuvvetlerine katıldılar. Ama Arabasürücüleri savaşı kazandı. Geri çekilirken Marhari öldürüldü.

Arabasürücüleri Kuzeyli Adamların yaşadıkları yerleri ele geçirdiler ve Kuzeyli Adamların birçoğunu tutsak aldılar. Marhwini ve bir grup Kuzeyli Adam kurtuldular ve Anduin vadisine kaçtılar. Bundan sonra At Efendileri yada Eotheodlar olarak bilindiler.

1899’da Marhwini Arabasürücüleri’nin Calenardhon’a saldıracaklarını ve Arabasürücüleri’nin yokluğunda köle edilen Kuzeyli Adamların isyan etmeyi planladıklarını öğrendi. Marhwini Dagorlad’a doğru ilerleyen Kral Calimehtar’ı uyardı. Eotheod Gondor ordusuyla birlikte Arabasürücüleri’ne saldırdı ve Arabasürücüleri yenildi.

Aynı zamanda Arabasürücüleri savaşta iken esir Kuzeyliler isyan etmiş ve Rhun Denizi ile Kuyutorman arasındaki Arabasürücüleri’nin yerleşim yerlerini yakıp yıkmıştı. Ama isyan bir savaşa dönüşmeden özellikle Rhun’lu kadınların çabasıyla durduruldu. Doğulular’ın gelenekleri arasında kadınlarına savaş eğitimi vermekte vardı.

Arabasürücüleri çok zayıfladı ama Eotheod onlara saldırmadı Anduin vadisine geri döndü.

Bir süre sonra Marhwini’nin oğlu Forthwini Arabasürücüleri’ne karşı Gondor Kralı Ondoher’e yardım etti.

Marhari

Eotheod

Kuzeyli Adamlar’ın lideriydi. Marhari Rhovanion Kralı Vidugavia’nın torunuydu. Üçüncü Çağ’ın 1851 yılında Arabasürücüleri Gondor’a saldırmaya başladılar. Marhari Gondor Kralı II.Narmacil’e katıldı ve onlara yardım etti.

1856 yılındaki Kuyutorman’ın güneyinde vuku bulan Ovalar Savaşında Arabasürücüleri Gondor kuvvetlerini yendi. Bu savaşta II. Narmacil ve Marhari katledildi ve Gondor ordusu bozguna uğradı.

Marhari kurtulan Kuzeyli Adamlar’ı topladı ve Anduin vadisine yerleştirdi. Oğlu Marhwini ise Eotheodlar olarak anılan Kuzeyli Adamlar’ın ilk lideri oldu.

Vidugavia

Rhovanion bölgesinin kralıdır. Vidugavia Üçüncü Çağ’ın 1200’lü yılları esnasında çok güçlüydü. O Rhovanion’un sadece bir kısmına sahip olmasına rağmen Rhovanion Kralı olarak tanınmak istiyordu. Kuzeyli Adamlar atlarını sürdüler ve Kuyutorman’ın doğusuna geldiler.

Kuzeyli Adamlar’ın yaşadıkları yerler doğuluların yaşadığı Rhun’a kadar uzanıyordu. Doğulular Gondor’un düşmanlarıydı. Daha fazla yer için bir grup Kuzeyli Adam onların tarafına geçti ama Vidugavia Gondor’un tarafına geçti.

1248’de Vidugavia Gondor’a yardım etti ve Doğuluların bir kısmını yendi ve Kral Romandacil’in gözüne girdi.

Romandacil 1250’de Vidugavia’ya oğlu Valacar’ı yolladı.Valacar Vindugavia’nın kızı Vidumavi ile evlendi. 1255’te Eldacar adında bir oğulları oldu. Eldacar 1432’de Gondor Kralı olduğu zaman bazı Gondor’lu adamlar melez olduğu için onu onaylamadılar ve bu bir iç savaşa dönüştü.

Vidumavi

Gondor Kralı Eldacar’ın annesidir. Vidumavi Rhovanion Kralı Vidugavia’nın kızıydı. Üçüncü Çağ’ın 1250 yılında Gondor Kralı Romandacil’in oğlu Valacar ile evlendi.1255’te oğlu Eldacar’ı doğurdu.

1260’ta Valacar karısı ve çocuğu ile Gondor’a döndü. Vidumavi Gondor lisanını öğrendi ve çocuğuna da öğretti. Sindarin dilinde adının karşılığı olan Galadwen olarak anılmaya başlandı. Vidumavi güçlü, asil ve zarifti.

Buna rağmen Gondor’da Valacar ile Vidumavi’nin evliliğine karşı çıkanlarda vardı. Onlar Eldacar’ın kral olmaması gerektiğini düşünüyorlardı çünkü onun kanı melezdi.
Kuzeyli Adamlar’ın yaşam süreleri Gondorlulardan daha kısaydı. Bunun yüzünden Gondorlular Eldacar’ın kral olması halinde gelecek kuşakların yaşam sürelerinin kısa olmasından korkuyorlardı.

Vidumavi 1344’te öldü. Ama diğer Kuzeyli Adamlar’dan çok daha uzun bir süre yaşamıştı. Kocası Valacar ise 1366’da kral oldu.

1432’de Eldacar kral olduğunda asiler ayaklandı ve bir iç savaş çıktı. Castamir adında bir Gondor’lu onun yerine kral olarak başa geçti ama Eldacar 1447’de tahtı geri aldı. Bu savaş Gondor’a pahalıya mal olmuş ve birçok güçlü adam bu savaşta ölmüştü.

Eldacar 235 sene yaşadı. Anlaşılan yaşam süresi annesinin tarafından kısalmamıştı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Philippa Boyens ile The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) Röportajı

TheOneRing, The War of the Rohirrim (Rohirrim’in Savaşı) animasyon filminin yapımcılarından Philippa Boyens ile gerçekleştirdikleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir