Erebor

 

Erebor5

Erebor

Sindarin’deki adı Erebor olan Yalnız Dağ. Ejderha Smaug tarafından istila edilen cüce şehri. Vahşi Topraklar’da(Wilderland) Yalnız Dağ kadar yüksek ve izole bir dağ yoktur. Yalnız Dağ’ın batısı ve güneyi birkaç yüz km sonra Kuyutorman’la komşudur. Yaklaşık 50 mil kuzay-batısında Gri Dağlar ve yaklaşık 125 mil doğusunda Demir Dağlar vardır.

Dağın güneyide büyük açık bir kapı vardı. Burada Celduin dağdan doğup güneye doğru ilerleyerek Orman Nehri’yle birleşip Göl şehrini oluşturur. Daha sonrada Demir Dağlar’dan gelen Kızılsu Nehri’yle birleşip Rhûn Denizi’ne dökülür.

Açık kapı içerisine nehir eğrisi boyunca ilerleyen geniş büyük bir yol yapıldı. Dağ altında Thror’un bayramları kutladığı ve konseyleri topladığı büyük oda ve sayısız diğer odalar inşa edildi. Thrain Büyük Salonu’ndan dağın batı tarafına gizli bir tünel yapıldı. Bu tünelin kapısı yalnız Durin Günü’nde üzerine güneş ışığı düşerse oraya çıkan anahtar deliğiyle belli olurdu.

Erebor

Erebor Durin’in Felaketi’nden sonra kaçan cüceler tarafından yurt edinildi. 1999’da Balrog nedeniyle Khazad-dum’dan kaçan I.Thrain ilk kral oldu. Bundan sonra Dağaltının Kralları diye anılır oldular. Thrain dağın kökleri arasında Arkentaşı’nı keşfetti ve bu mücevheri cüceler muhteşem hale getirdi. Ondan sonra cüceler yeni şeyler inşa edip, hızla gelişmeye başladılar.

2210 yılında Tharin yönetimi oğlu I.Thorin bıraktı ve zenginliklerle ve keşfedilmemiş nice şeyle dolu olduğu söylenen Gri Dağlar’a gitti ve burada pek çok cüce toplandı. Ancak burada uzun süre kalamadılar. Ejderhalar tarafından sürüldüler. Bazıları Demir Dağlar’a gitti, bazıları da Yalnız Dağ’a döndü.

Cüceler merak saldıkları savaş gereçleri, mücevher gibi şeylerle doldurdular ve zenginleştiler. Onların zenginlikleri Orta Dünya çapında nam saldı. Erebor genişletildi. Diğer cücelerle ve insanlarla ticaret yaparak gerekli şeyleri rahatlıkla karşılıyorlardı.

Ejderha Smaug bu zenginlikleri öğrenince, oraya saldırıp ele geçirdi. Çoğu cüce katledildi. Thorin Meşekalkan ve babası kurtulanlar arasındaydı. Smaug bütün hazineleri büyük salonda topladı.

Yıllar sonra Thorin orayı geri almak için 2941 yılında 12 cüce, hobbit Bilbo Bagins ve Gandalf’tan oluşan kafileyle geri döndü. Gandaf Ak Divan’a katılmak için gitmesi gerektiğinden onlara Kuyutorman’a kadar eşlik etti. Bilbo kahramanlıklarıyla Yalnız Dağ’a ulaşmayı başardılar. Sonra Smaug öldürüldü. Ardından Beş Ordular Savaşı yapıldı. Demirayak Dain Dağaltı’nın yeni kralı oldu.

Cüceler tekrar Yalnız Dağ’da geliştiler. İnsanlarla ticaretleri daha bir gelişti. Cüceler ince silah ve zırh yaptılar. Tabii metal işçiliğinde atalarının yayına bile yaklaşamıyorlardı ama madencilik ve yapı inşa etme de atalarını geçmeyi başardılar. Böylece Erebor’u eskisinden de güzel hale getirdiler. Muhteşem salonlar, dağ yamaçlarına teraslar, kuleler ve daha nice güzel yapı inşa ettiler.

Erebor

3017 yılında dağa bir Mordor habercisi geldi ve Dain’e yüzükle ilgili şeyler söyledi. Ayrıca Sauron katılmaya çağırdı. Dain hemen cevap vermedi. Bilbo’ya haber vermek ve Elrond’a fikir danışmak için Gloin’i gönderdi.

3019 Mart ayında Erebor ve Göl Kasabası Sauron’un doğululardan oluşan ordusu tarafından saldırıya uğradı. 17 Mart’ta Dain ve Dale Kralı öldürüldü. Dağa sığınan cüceler ve insanlar on gün kuşatmada kaldılar. 27 Mart günü Sauron’un düştüğü haberi yayıldı. Doğulular panikledi. Dain oğlu Thorin Taşmiğfer ve yeni Dale kralı hücuma geçti ve Doğuluları yenip oradan sürdüler.

Yalnız Dağ’dan bir büyükelçi Aragorn’un taç giyme törenine katıldı. Aragorn Yalnız Dağ hükümdarıyla ittifak yaptı. Sonunda Yalnız Dağ uzunca bir süre refaha kavuştu.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir