Fili ve Kili

Fili ve Kili

Fili ve Kili Künye:

Irk: Cüce
Dil: Khuzdul, Ortak Lisan
Cinsiyetleri: Erkek
Soy: Ered Luin Cüceleri – Durin Hanedanı
Ebeveynleri: Anneleri Dis, babalarının adı bilinmiyor.
Doğum Tarihleri: 3. Çağ 2859 (Fili) – 2864 (Kili)
Ölüm Tarihleri: 3. Çağ 2941
İkamet Ettikleri Yerler: Erebor, Mavi Dağlar, Moria

Fili 2859, Kili ise 2864’de Mavi Dağlar’da doğdu. Thorin’in Kafilesine katıldılar. Onlar Durin’in soyundandı ve anneleri Dis Thorin Meşekalkan’ın kardeşiydi.Fili’nin sarı bir sakalı, uzun bir burunu ve mavi bir başlığı ve çok keskin gözleri vardı. Keman çalardı.Kili ise mavi bir keman’a sahipti.

Fili ve Kili 2941’e kadar Mavi Dağlar’da yaşadılar. Ta ki amcaları Thorin’in onları Yalnız Dağ’ı Smaug’tan kurtarmak için seçmesine kadar. Kafile 13 Cüce, büyücü Gandalf ve Hobbit Bilbo’dan oluşuyordu.

Bilbo birayı ve keki tam önlerine koymuştu ki bangır bangır bir zil sesi, sonra bir zil sesi daha duyuldu.
‘Bu sefer kesin Gandalf’tır’ diye düşündü Bilbo, öfleye püfleye geçidi geçerken.Ama yanıldı.İkisi de mavi başlıklı, gümüş kemerli ve sarı sakallı iki cüce daha gelmişti ve her birinin elinde bir torba alet edavat ve bir bahçıvan beli vardı.Kapı açılır açılmaz içeri daldılar – Bilbo şaşıramadı bile.
‘Sizler için ne yapabilirim, cücelerim?’ dedi Bilbo.
‘Kili, hizmetinizdeyim!’ dedi birisi.’Fili, ben de!’ diye ekledi diğeri; ikisi de başlıklarını çıkartıp eğilerek selam verdiler.

Fili ve Kili

Kafile Puslu Dağlar’dan geçerken bir fırtınaya yakalandı. Fili ve Kili sığınmak için bir mağara buldular ancak mağara orclar tarafından tutuluyordu. Cüceler ve Bilbo Büyük Orc tarafından ele geçirildiler ama Gandalf onları kurtardı. Dağın altındaki tünellerde Bilbo Tek Yüzük’ü buldu.

Fili Kuyutorman’da Bilbo’ya örümceklerle savaşırken yardım etti. Ama ağlar yüzünden sakalının çoğunu kesmek zorunda kaldı. Ardından Fili ve Kili diğer cücelerle birlikte Orman Elfleri tarafından tutsak edildiler. Bilbo onları varillere sokarak nehirden aşağıya gönderdi. Fili ve Kili varilleri açmada ona yardım ettiler. Fili bir elma varilinde gelmişti ve bir daha asla elma yemedi.

Yalnız Dağ’da Fili Balin, Bilbo ve Kili’yle ön kapıyı araştırmaya gitti. Fili ve Kili Bilbo’nun Dağ’ın gizli girişini bulmasına yardım ettiler. Ama içeriye girmediler. Smaug gittikten sonra hazinedeki altın harpları aldılar. Fili ve Kili kaçan midillileri geri getirmek için yollandılar.

Thorin Bard’ın hazinede ki payını kabul etmedi ama Fili ve Kili amcalarının görüşünü paylaşmıyorlardı. Buna rağmen Beş Ordular Savaşın’da amcalarının bedenini ölene kadar savundular.

Aniden büyük bir haykırış ve kapıdan bir boru sesi duyuldu. Thorin’i unutmuşlardı! Duvarın bir bölümü manivelalarla yerinden oynatılarak bir çatırtıyla havuza düştü. Dağaltı’nın Kralı dışarı fırladı, yoldaşları da onunla birlikte. Kukuleta ve pelerinleri gitmişti, ışıldayan zırhlar içindeydiler ve gözleri kızıl ışıklar saçıyordu. Karanlığın içinde ulu cüce sönmeye yüz tutmuş bir ateşin içindeki altın misali parlıyordu.

Başlarının üzerindeki goblinler tarafından üstlerine kayalar fırlatıldı; ama dayandılar, çavlanın dibine atlayıp savaşa koştular. Önlerine çıkan kurtlar ve binicileri ya düşüyor, ya da kaçıyordu. Thorin baltasını kuvvetle savurarak kuvvetli darbeler indiriyorlardı ve hiçbir şey ona zarar vermiyor gibiydi.

“Bana gelin! Bana gelin! Elfler ve insanlar! Bana gelin! Ey hısımlarım!”

Diye haykırması ve sesi vadide borazan gibi öttü.

Fili ve Kili

Dain’in bütün cüceleri düzene filan kulak asmadan yardımına koştular. Göl insanlarının birçoğu da Bard onlara engel olamadığından geldi ve diğer taraftan çok sayıda elf mızrakçısı onlara katıldı. Goblinler vadide bir darbe daha aldılar ve yığılan cesetleri Dale’i karanlık ve çirkin bir hale çevirdi. Warglar dört bir yana dağıldı ve Thorin dosdoğru Bolg’un fedailerinin üzerine yürüdü. Ama saflarını delmeyi başarmadı.

Arkasında çoktan goblinlerle beraber pek çok insan, cüce ve ormanda uzun çaplarca sürecek neşeli ömürler sürmesi gereken nice güzel elf yatıyordu. Ve vadi genişledikçe ilerleyişi giderek yavaşladı. Sayıları çok azdı. Kanatları savunmasızdı. Çok geçmeden saldıranlar saldırıyla karşılaştı ve her yönden goblinler ve hücuma dönen kurtlarla çevrili büyük bir halkanın içinde hapsoldular. Bolg’un fedaileri uluyarak üstlerine geldi ve saflarını kumdan yarlara vuran dalgalar gibi erittiler. Dağ’dan gelen saldırı iki misli şiddetle yenilendiğinden ve iki yanda da insanlar ve elfler yavaş yavaş yenilmekte olduğundan, dostları da yardıma koşamazdı. Fili ve Kili, annelerinin en büyük kardeşi Thorin’i kalkanları ve vücutlarıyla siper olup korumaya çalışırken öldüler.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir