Gandalf Moria’da Düşmese Neler Olurdu?

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Gandalf Moria’da Düşmese neler olurdu?

Şüphesiz, tüm Orta Dünya severlerin en merak ettiği konulardan biridir “Gandalf Moria’da düşmese ne olurdu?” Bu, birçok değişkenin olduğu bir konu. Şu ana kadar alternatif senaryolar içinde en çok zorlandığımız konu oldu. Gandalf Balrog’u yense veya köprüden düşmese hikayede neler değişirdi? Daha fazla uzatmadan konuya girelim. Bakalım Gandalf Moria’da düşmese neler olurdu?

Gandalf Moria’da düşmese, Gri Gandalf olarak kalırdı

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Bu herkesin tahmin edebileceği bir şey. Gandalf, Balrog’u yendikten sonra ölmüş, Eru tarafından Ak Gandalf olarak geri gönderilmişti. Eğer, Gandalf Moria’da düşmeseydi, ölmediği için Ak Gandalf olarak geri gönderilemeyecekti. 

Moria’dan Yüzük Kardeşliği kayıp vermeden çıkmıştı. Zaman kaybetmeden Lorien’e gitmişlerdi. Gandalf, planlarını Galadriel ve Celeborn’a anlatmıştı. Kardeşlik, kış ayını atlattıktan sonra Lorien’den ayrılmış, kayıklarla Amon Hen’e doğru yola koyulmuştu.

Amon-Hen’de neler olurdu?

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Amon-Hen’de yaşananlar, hikayenin en kilit noktalarından biri. Gandalf, burada olsa daha farklı gelişirdi.

Boromir, Yüzük’ü Frodo’dan almaya çalışmış, bunu başaramayıp, Frodo’yu korkutup Grup’un yanına dönmüştü. Olanları eksik bir şekilde anlattıktan sonra hobbitler galeyana gelmişti, Frodo’yu bulmak için koşturmaya başlamışlardı. Aragorn, Boromir’i yine Merry ve Pippin’i koruması için göndermiş, kendisi Sam’in peşinden gitmişti.

İşte burada, Gandalf’ın etkisi devreye girmişti. Gelen çatışma seslerini duyan ve tehlikeyi sezen Gandalf, seslerin geldiği yere gitmiş ve Boromir’in yaralandığını görüp onu kurtarmıştı. Yani, Gandalf Moria’da düşmese Boromir ölmezdi. Ama yine de çok sayıda olan Urukların hobbitleri kaçırmasına engel olamamıştı.

Frodo ve Sam, yine Mordor’a doğru tek başlarına yola çıkmışlardı. Kardeşlik’in geri kalanı ise yine bölünmüş, Aragorn, Legolas ve Gimli, Merry ile Pippin’i kurtarmak için urukların peşine düşmüştü. Gandalf ise Boromir’i iyileşmesi için Minas Tirith‘e götürmüştü.

Üç Avcılar Fangorn’da

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Aragorn, Legolas ve Gimli, üç gün boyunca urukların peşinden gitmişlerdi. En sonunda Rohan sınırları içinde Eomer ve adamlarıyla karşılaşmışlardı. Bir süre konuştuktan sonra hobbitleri bulma ümidiyle Fangorn’un içine girmişlerdi. Burada hobbitlerin izini bulmuşlardı. Hobbitlerin izinin kaybolduğu yerde değişik izlerin olduğunu fark eden Aragorn, o izleri takip etmiş ve Ağaçsakal ile hobbitleri bulmuştu.

İlk olarak Ağaçsakal’a kendilerini tanıtarak, düşman olmadıkları konusunda Ağaçsakal’ı ikna etmişlerdi. Neler olup bittiğini merak eden Ağaçsakal’a Saruman’ın hainliğini anlatıp yardım istemişlerdi. Ağaçsakal, entleri ikna etmesi gerektiğini, ama bunun kolay olmayacağını söylemişti. Böylece Ağaçsakal’a veda edip, hobbitleri de alıp Edoras’a doğru yola koyulmuşlardı.

Rohan’da iç karışıklık

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Gandalf Moria’da düşmese Rohan’da iç karışıklık çıkardı. Theoden, Grima’nın etkisiyle Saruman’ın kuklası olmuştu. Kral’ı tamamen Grima kontrol ediyordu artık. Aragorn, Kral’ın huzuruna kabul edilmişti. Theoden’e yaklaşan savaşı, Saruman’a karşı koyması gerektiğini söylemişti. Fakat Theoden onu dinlememişti bile.

Böylece, Aragorn, durumdan rahatsız olan Eomer ve Erkenbrand’ı ikna etmiş, isyan etmelerini sağlamıştı. Erkenbrand ve Eomer her ne kadar Theoden’e bağlı olsalar da, Krallarının durumunun farkındalardır ve bir şey yapmazlarsa Rohan’ın düşeceğini biliyorlardı. Ancak Grima boş durmamış, askerlerin çoğunu kendi tarafına çekmişti bile. İsyan başarılı olmamıştı. Hem Grima’nın hizmetine giren Rohanlılar hem de Dunland’liler sayıca çok daha fazlalardı.

Üç Avcılar, Eomer ve Erkenbrand ülkeden sürülmüşlerdi. Onlar da, kendilerini destekleyenler ile birlikte Minas Tirith’e gitmeye karar vermişlerdi. En azından orada ilk olarak Gondor’a yardım edebilirlerdi.

Saruman’a karşı gelenler sürüldükten sonra, Saruman Edoras’a gelmiş, Kral gibi karşılanmıştı. Hatta Theoden Saruman’ın önünde diz çökmüştü. Saruman, anlaşma yaptığı Dunland’lilerin Rohan’a yerleşmesini sağlamıştı. Rohan, artık Saruman’ındı.

Bu sırada entler, Isengard’a saldırırmıştı fakat Isengard’da bir ordu olduğu için hepsi öldürülmüş ve Fangorn uruklar tarafından yakılmıştı.

Osgiliath kaybedilmezdi

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Gandalf, Boromir’i Minas Tirith’e getirmiş, iyileşmesini sağlamıştı. Yaklaşan savaş tehlikesini bildiği için Boromir’le birlikte Dol Amroth ve çevresindeki tüm güçleri Osgiliath’a göndermiş ve Faramir’in de katılmasıyla Osgiliath’ı savunmuşlardı.

Bu zafer ile Sauron’u yavaşlatmayı başarmışlardı. Fakat Güney’den gelen Umbar korsanları Güney Gondor’u ele geçirmişti, Rammas Echor’u almışlardı. Böylece tüm kuvvetlerle beraber Minas Tirith’e çekilmek zorunda kalmıştı. Bu sırada Aragorn ve beraberindekiler de Minas Tirith’e ulaşmıştı.

Minas Tirith’te son savaş

Gandalf Moria'da Düşmese Neler Olurdu?

Minas Tirith çok büyük bir ordu tarafından kuşatılmıştı. Mordor orduları, Haradrimler, Umbar Korsanları ve Isengard ordusu tüm yönlerden kuşatmıştı şehri. Böylece şehir kaybedilmişti.

Frodo ve Sam, Cirith Ungol’a kadar gelmiş, Frodo yakalanmış ve Sam onu kurtarmıştı. Ancak Minas Tirith savaşı kazanılamadığından, Kara Kapılar’a hareket edilememiş ve Frodo’ya bir yol açılamamıştı. Frodo ve Sam Gorgoroth düzlüklerinde yakalanmışlardı. Böylece Yüzük Sauron Tarafından ele geçirilirmişti.

Sauron, Yüzük’ü ele geçirseydi neler olacağını biliyoruz. Tek fark, bu kez Saruman’ı ödüllendirir, tüm Kuzey’i Saruman’ın kontrolüne verirdi.

En başta dediğim gibi yazarken çok zorlandık. Gandalf Moria’da düşmese neler olurdu kestirmek çok zor.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

yüzüklerin efendisi filmleri yeniden sinemalarda

Yüzüklerin Efendisi Filmleri Yeniden Sinemalarda! (Hem de ilk kez IMAX’e geliyor!)

Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden sinemalarda! Hem de ilk kez IMAX’e geliyor! Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden …

3 yorum

  1. Ayberk her kimse yiyor ama çalışıyor. Tebrik ediyoruz :)

  2. Gandalf olsaydı Boromir yüzüğü almaya cesaret edemezdi diye düşünüyorum. Boromir ve Gandalf’ın olduğu bir grup da daha dikkatli olur ve uruklara yakalanmazdı. Kafile yoluna devam ederdi. Boromir Minas Tirith’e döner ve Osgiliath kaybedilmezdi. Gandalf da yaşadığı için Golluma gerek kalmadan yollarına devam ederlerdi. Faramir’e de yakalanmadan Mordor’a gider ve yüzüğü yok ederlerdi. Rohan bu arada Saruman’ın hakimiyetine geçerdi. Orthanc’a saldıran entler de yok edilirdi. Shire da dahil olmak üzere Bree ve çevresi de Saruman’ın kontrolüne geçerdi. Yok olan yüzükle beraber Gondor rahatlar ve Aragorn kral olurdu. Kralıyla yeniden güçlenen Gondor Rohan’ı Gandalf’ın da yardımıyla tekrar ele geçirir ve Eomer kral olurdu. Saruman esir edilirdi. Aragorn Arwen’le Faramir de Eowyn ile evlenir; Boromir de Orthanc’dan sorumlu olurdu.

  3. Her işte bir hayır vardır derler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir