George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings'i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

Game of Thrones serisinin yaratıcısı George R. R. Martin, Lord of the Rings‘i eleştirdi. George R. R. Martin, JRR Tolkien‘in yarattığı Orta Dünya evreninde geçen Lord of the Rings kitaplarının olay örgüsünde açıklar olduğunu söyledi.

” 20. yüzyılın en iyi kitaplarından biri ama bu, onun mükemmel olduğunu düşündüğüm anlamına gelmiyor. ”

Buz ve Ateşin Şarkısı roman serisinin yazarı George R. R. Martin, Tolkien‘in eserlerinden etkilendiğini daha önce de söylemişti. Seriyi tekrar tekrar okuduğunu ancak kitaplarda eleştirilecek noktalar olduğunu düşündüğünü de söylüyor. Dublin’de gerçekleşen ödül töreninde Anlatıma Olağanüstü Katkı Burke Madalyası‘na layık görülen George R. R. MartinTolkien‘in kitaplarının olay örgüsü bazında bazı “açıklar” taşıdığını söyledi.

George R. R. Martin: Aragorn’un vergi politikası neydi?

Yıllardır Profesör Tolkien ile bunun belli yönleri hakkında tartışmak istiyorum. Yapmak istediklerini çok zekice yaptı ama… Sona bakıyorum Aragorn kral diyor ve ‘Aragorn bilgece ve iyi bir şekilde 100 yıl boyunca yönetti. ‘ diyor.

Martin’e göre bu, Aragorn’un potansiyel olarak karşılaşmış olabileceği tüm karmaşıklıkları açıklamıyor.

O cümleyi yazmak kolay. Ama ben onun vergi politikası neydi, toprağa kıtlık vurduğunda ne yaptı ve tüm o Orklarla ne yaptı bilmek istiyorum.

Martin detayların eksikliğine vurgu yaparak Lord of the Rings’i eleştirdi.

Birçok Ork geride bırakıldı. Tamamen öldürülmemişlerdi, dağlara kaçmışlardı. Aragorn Orklar’a soykırım yapacak sistematik bir politika mı uyguladı? Tüm o Orklar’ı öldürmesi için şövalyelerini tepelere mi yolladı? Bebek Orklar’ı bile mi? Yoksa Orklar’a iyi bir vatandaş olmayı öğretmeye çalışan bir Ork rehabilitasyonu mu var? Ayrıca eğer Orklar Elfler’den geldiyse… Orklar ve Elfler akraba evliliği mi yaptı?

Her ne kadar “Aragorn’un vergi politikasından” bahsetmiyor olsa da George R. R. Martin’e Bitmemiş Öyküler kitabını tavsiye diyoruz. JRR Tolkien‘in tamamlayamadığı ancak oğlu Christopher Tolkien’in kendi notlarıyla tamamladığı bir çalışma olan Bitmemiş Öyküler kitabı Orta Dünya hakkında pek çok bilinmeyeni açıklıyor.  2012 yılında da İthaki Yayınları tarafından Türkçe‘ye çevrilen kitap Orta-Dünya’nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı’nın sona erişi arasındaki çok uzun dönemdeki öyküleri ele alıyor.

Amazon‘un rekor bütçe ayırarak üstlendiği Yüzüklerin Efendisi dizisinin de geçeceği 2. Çağ ile ilgili de detaylar içeren kitabı, serinin diğer kitaplarını tekrar okuduktan sonra gözden geçirmenin faydası olacağı düşüncesindeyiz.

Bizi twitter ve instagramdan takip etmeyi unutmayın!

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

3 yorum

  1. George kitabıyla çok fazla ün ve para kazandı. Fakat kitabından uyarlanan dizinin saçma bir son final sezonu ile bitmesiyle bir çıkmaza girdi. Belki de bu yaşa kadar miras bırakabileceği, tarihte yer edinebileceği en büyük eseri yanlış yansıtılıp, kalıcı olmaktan uzaklaşacağını düşünüyor olabilir. Kendini en iyi görmek için en iyi olanla kendini kaybedeceği bir yarışa sokuyor.

    Tolkien bize evrenlerin sınırını zihnimizin gücü kadar olabileceğini gösterdi. Sığınıp, seyahat edebileceğimiz herkese ait bir evren bıraktı. George bu kadar detayları merak ediyorsa, zihninde eksikleri tamamlayabilmeli..

  2. Senin kitaplarda iyi corc amca ama Tolkien e sallayabilecek kadar da iyi değilsin

  3. “Orklar ve Elfler akraba evliliği mi yaptı?” bu cümle bile Orta Dünya evrenine ne kadar hakim olduğunu gösteriyor. Kitabından uyarlanan filmin fiyasko bir finalle bittiği de malum. Bu sebeple George R. R. Martin’in Tolken hakkında yaptığı eleştirileri pek ciddiye almamak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir