Ghan-buri-Ghan

Ghan-buri-ghan

Ghan-buri-Ghan

Ghan-buri-Ghan Yüzük Savaşı esnasında Druedain’in reisi, şefiydi. Gondor’daki Druadan ormanında yaşadı. Yabancılar tarafından onlar, Druedain veya vahşi adamlar olarak bilinirdiler ve Rohirrim, Woses olarak çağırırdı.

Türünün diğerleri gibi Ghan-buri-Ghan, düz bir yüz ve karanlık gözlerle kısa ve genişti. İncecik bir sakalı ve bir tek ot eteği vardı. Derin bir sese sahipti ve kendi diline ek olarak ortak lisanı da bilirdi.

13 Mart’ta, 3019 Ghan-buri-Ghan, Druadan ormanında Rohan’ın kralı Theoden ile buluştu.

Ghan-buri-Ghan: Hayır At Adamlar’ın babası,biz dövüşmezik. Avlanırık sırf. Ormanda görgün öldürürük, ork halkından nefret ederik. Siz de gor-gün’dan nefret edersiz. Elden geldikçe yardım yaparık. Vahşi insanların uzun kulakları, uzun gözleri var; bütün herkes bilir. Vahşi insanlar Taş Evler’den önce burda yaşardı, uzun boylu insanlar sudan çıkmadan önce.

Eomer: Ama bize, cenkte yardım gerek. Siz ve halkınız bize nasıl yardım edeceksiniz?

Ghan-buri-Ghan: Haber getiririk. “Tepelerden bakar, büyük dağa tırmanır, aşağı bakarız. Taş Şehir kapalı. . Oraya gitmek istiyor musunuz? O zaman çabuk olun. Ama görgün ve adamlar ta uzakta. At yolu üzerinde oturur. Çok adam, At Adamlar’dan çok.”

Eomer: Bunu nereden biliyorsun?

Yaşlı adamın ablak yüzü ve kara gözleri bir şey belli etmedi ama sesi memnuniyetsizlikle huysuzlaşmıştı.

Ghan-buri-Ghan: Vahşi insanlar vahşi, hür ama çocuk değil. Ben büyük başkan Ghan-buri-Ghan. Çok şey sayarım: Gökteki yıldızlar, ağaçlardaki yapraklar, karanlıkta insanlar. Yirmi kere yirmiyi on beş kere sayacak adamınız var. Onların daha çok var. Büyük dövüş; kim kazanacak? Sonra çok daha fazlası da Taş Evler’in surları etrafında yürüyor.”

Ghan-Buri-Ghan

Theoden: Çok akıllıca konuşuyor. Sonra bizim izcilerimiz de yol üzerine hendekler kazıp kazıklar koyduklarını söyledi. Onları ani bir saldın ile süpürüp atamayız.”

Eomer: Ama yine de çok acele etmemiz gerekiyor. Şehir yanıyor!”

Ghan-buri-Ghan: Bırak Ghan-buri-Ghan sözünü bitirsin! Birden fazla yol biliyor. Sizi hiç çukur olmayan yollardan götürecek; hiç görgün yürümez orda, sırf Vahşi insanlar ve hayvanlar. Yolların çoğu Taş Ev Halkı daha güçlüyken yapılmış. Avcıların hayvan eti kestikleri gibi keserlerdi dağlan. Vahşi insanlar onların taş yediklerini düşünür. Koca yük arabalarıyla Druadan’dan Rimmon’a giderlerdi. Artık gitmiyorlar. Unutuldu Yol, ama Vahşi insanlar unutmadı. Tepenin üzerinden ve gerisinden gider hâlâ, otların ve ağaçların altından; orada Rimmon gerisinde ve aşağıya Dîn’e sonra yeniden At Adamlar’ın yoluna döner. Vahşi insanlar size o yolu gösterecek. Sonra siz gorgûn’u öldürüp parlak demirle kötü karanlığı süreceksiniz ve Vahşi insanlar yine vahşi ormanlarda uyuyacak.

Eomer ile kral kendi dillerinde konuştular. Sonunda Theoden Vahşi İnsan’a döndü.

Theoden: Önerinizi kabul edeceğiz, çünkü bir ordu düşmanı geride bıraksak da ne fark eder? Eğer Taş Şehir düşecek olursa, bizim de dönüşümüz olmaz. Eğer şehir kurtulursa o zaman ork ordularının kendiliğinden yolu kesilmiş olacak. Eğer sadık biriysen Ghan-buri-Ghân, o zaman sana zengin armağanlar veririz ve sonsuza kadar Yurt’un dostluğunu kazanırsın.”

Ghan-buri-Ghan: Ölü adamlar yaşayanların dostu olamaz ve onlara armağan veremez. Ama eğer karanlıktan sonra yaşarsan Vahşi İnsanları ormanlarda rahat bırak ve bir daha onları hayvan gibi avlama. Ghan-buri-Ghan seni tuzağa çekmeyecek. O kendi de At Adamlar’ın babasıyla birlikte gidecek; eğer sizi yanlış yere götürürse, onu öldürün.

Theoden: Öyle olsun!

Eomer: Düşmanı aşıp yola dönmemiz ne kadar zaman alır? Yayan gitmemiz gerekecek eğer bize siz öncülük edecekseniz; sonra yolun dar olduğundan da kuşkum yok.

Ghan-buri-Ghan:  Vahşi insanlar hızlı gider yayan. Yol, oradaki Taşaraba Vadisi’nde dört atın gideceği kadar geniş. Vahşi insanlar buradan Dîn’e şafaktan akşama kadar yürür.

Eomer: O halde öncülere en az yedi saat vermeliyiz. Fakat herkes için bir on saati hesaba katmak gerekir. Gözden kaçan şeyler bizi oyalayabilir; ordumuzun hepsi yola dizilirse, tepelerden çıktığımızda onları yeniden düzene sokmak çok vakit alabilir. Şimdi saat kaç?

Theoden: Kim bilir? Her yer gece şimdi.

Ghan-buri-Ghan: Her yan karanlık ama her yer gece değil daha. Güneş çıktığında onu hissederiz, gizli olduğunda bile. Daha şimdiden Doğu dağlarından tırmanıyor. Gök tarlalarında günün açılış vakti.

Eomer: O zaman en kısa zamanda yola çıkmalıyız. Öyle olsa bile Gondor’un yardımına bugün yetişmeyi ümit edemeyiz.

Ghan-buri-Ghan

Ghan-buri-Ghan, Minas Tirith’in, kuşatıldığını ve düşmanın Büyük Batı Yolu kapadığını krala söyledi. O, Rohirrim’in kendi halkını yalnız bırakmasını ve burada hayvan avlamamaları karşılığında Rohirrim’e Pelennor Çayırlarına Stonewain vadisi boyunca gizli bir yolu göstermeyi teklif etti.

Ghan buri Ghan ve rehberleri emniyetlice onları götürdüğü gibi Ghan-buri-Ghan bizzat kralın yanında yürüdü. Ayrılmadan önce Ghan-buri-Ghan, havada bir değişiklik hissettiğini söyledi. Rohirrim atlarını 15 Mart’ta Pelennor Çayırlarına sürdüğü zaman denizden gelen ve düşmanın karanlığını kaldıran taze bir rüzgar geldi. Yine o rüzgar, korsanların gemilerinde Aragorn’u Minas Tirith’e getirdi.

22 Temmuz’da, Yüzük Savaşı’ndan sonra Kral Elessar Druadan ormanının bundan sonra Ghan-buri-Ghan ve onun insanlarına ait olacağını ve hiçbir adamın, onların izni olmadan giremeyeceğini söyledi.

Kaynakça
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir