Gildor Inglorion

Gildor

İsim: Gildor Inglorion
Cinsiyet: Erkek
Soy: Noldor
Eş: Bilinmiyor
Çocukları: Bilinmiyor
İkamet Yerleri: Eriador
Doğum: İlk Çağ
Ölüm: Üçüncü Çağın sonunda Valinor’a yelken açtı.

Gildor’un Hikayesi

Frodo ile karşılaşması

Gildor

Shire’da Frodo Baggins ile tanışan elf. 3018 yılı 24 Eylül’de, Gildor ve bir grup elf, Shire’dan şarkı söyleyerek geçiyorlardı.

“Kar beyazı! Kar beyazı! Ey berrak hanım!
Ey Batı Denizleri’nin ardındaki Ece
Burada dolanan bizlere Işıksın sen
Burada, örülmüş ağaçlar içinde.

Gilthoniel! Ey Elbereth!
Gözlerin ne parlak, nefesin ne berrak!
Kar beyazı! Kar beyazı! Şarkımız sana
Uzak bir diyardan Denizin ardına

Yıldızlar onun ışıyan elleriyle
Ekilmişti Güneşsiz Yılda
Parlak ve berrak şimdi rüzgârlı kırlarda
Gümüş rengi tomurcukların altında

Ey Elbereth! Gilthoniel!
Unutmadık seni biz buradakiler
Yıldızların Batı Denizinde parlarken
Ağaçlar altındaki bir uzak ülkede yaşayan bizler.”

Gildor

Böylece farkında olmadan Frodo’yu arayan Nazgûl’u kaçırdılar. Gildor, Bilbo’yu tanıyordu, bu yüzden, Frodo’yu hiç görmemiş olmasına rağmen gördüğü gibi tanıdı. Frodo’yu, Sam Gamgee’yi ve Pippin’i, onlarla geceyi geçirmek için davet etti.

Elfler o kadar ışıldıyorlardı ki, ayın ışığı elflerin saçlarına ve gözlerine vuruyor gibiydi… Ormanda kamp kurdular ve hobbitlere, karınlarını doyurmaları için meyve ve yiyecek ile beraber bir içecek verdiler.

Frodo ile geç saate kadar konuştular. Frodo, Gildor’la tanıştığında, “Elen síla lúmenn’ omentielvo” (Buluştuğumuz saatin üstünde yıldız parladı)dedi. Elf, Frodo’nun eski elf dilini bildiğini görünce şaşırdı ve onu takdir edip, bir elf-dostu ilan etti.

“Dikkatli olunuz dostlarım!” diye haykırdı Gildor gülerek. “Gizli şeyler konuşmayınız! Aramızda bir Kadim Dil ustası var. Bilbo iyi bir hocaymış Selam Elf-Dostu!” dedi Frodo’ya eğilerek.

Peşindeki yaratığı, Frodo’nun bilmediğini anladı ama Gandalf burada yokken, Frodo’ya herhangi bir şey söylemek istemiyordu.

“Gandalf’ın geç kalması iyiye alamet değil. Fakat ne derler: ‘Büyücülerin işine karışma;  ince iş yapar, çabuk kızarlar.’ “Seçim senin: ya gideceksin, ya bekleyeceksin.”

“Aynı zamanda şöyle de derler,” diye cevapladı Frodo: “‘ Akıl danışmaya elflere gitme; hem evet, hem hayır derler.'”

Frodo’ya hemen ayrılmasını ve yanına sadece güvendiği birini almasını söyleyip, Nazgul’dan kaçmasını belirtti.

“Onların Düşman’ın hizmetkarları olduğunu bilmen kâfi değil mi?” diye cevapladı Gildor. Onlardan kaç! Onlarla hiç konuşma! Ölüm demektir onlar. Bana daha fazlasını sorma. Ama içime öyle doğuyor ki, tüm bu mesele sona ermeden evvel sen, Drogo oğlu Frodo, bu uğursuz şeyler hakkında Gildor İnglorion’dan daha çok şey biliyor olacaksın.Elbereth seni korusun!

Serüveninde Frodo’ya yardım etmesi için elfler ve diğer ırklara haber vereceğini söyledi. Gildor doğruyu söylemişti. Hem Tom Bombadil, hem Aragorn, Gildor sayesinde, Frodo’nun tehlikesinden haberdar oldu. Sözler Ayrıkvadi’ye kadar geldi ve Glorfindel, Fırtınabaşı’nda Nazgul tarafından takip edilen Aragorn ve hobbitleri bulmaya gitti.

Orta Dünya’dan ayrılış

Gildor ve elfler yollarına devam ettiler. Nerede oldukları bilinmiyordu lakin 3021 yılı 22 Kasım’da, Frodo ve Gildor, 3 yıl önce karşılaştıkları yerde, Frodo, Elrond, Galadriel ve Gandalf ile birlikte batıya giden gemiye giderken tekrar karşılaştı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir