Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği Poster

Hayvan Çiftliği / Animal Farm

İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır diye bir söz vardır ya hani; işte birazdan size anlatmaya çalışacağım oyun bu durumdan birazcık farklı. Hayvanlar düşünün, farklı türlerle de gayet düzeyli iletişim kurabiliyor, plan yapabiliyor ve o planları uygulamaya koyabiliyor. İkna kabiliyeti olan bir hayvan düşünün, düşünmeye alışmamış canlıların olduğu bir ortamda ne kadar da yönlendirme gücüne sahiptir öyle değil mi? Bir gün yemeği azaltıyorsun, bir gün dinlenme saatlerini ama kimse sana neden demiyor ya da isyan etmiyor. Sen ne verirsen onu yiyor, sen ne yap dersen onu yapıyor. Sonra da yanına kattığın kolluk kuvvet ile düşünme becerisini elde edebilen canlıları sindiriyorsun veya öldürüyorsun, durum daha da senin lehine dönüyor. Sonra ne mi oluyor? Sonra hayvanların bu masala kandığı gibi insanlar da bu masala kanıyor işte… Hâlbuki bu oyundaki birçok hayvan biraz daha kararlı, biraz daha dik başlı olabilse; kendi başına düşünebilme, sorgulayabilme yeteneğine sahip olsa hiçbir hayvan haklarından men edilemezdi öyle değil mi?

Ne diyordu oyunda; “Hayvanlar eşittir” Bu eşitlik mevki, tür, cinsiyet gözetmeksizin herkes içindir; ama oyunun sonunda gerçek dünya ile çok güzel bir bağlantı kuruluyor ve şu cümle bizi gerçekleri bir kez daha sorgulamaya itiyor; “Hayvanlar eşittir, bazıları daha eşittir!”

Gerorge Orwell’in fabl tarzında kaleme aldığı Hayvan Çiftliği romanı hayvanlar dünyası paravanında insanların zincirlenmiş hayatlarını gözler önüne sermeye devam ediyor, tiyatro sahnesinde bu roman uyarlaması oyunu izlerken tiyatro sanatçılarımızın harika performanslarını ağzınız açık seyredeceğinize eminim.

“Dünyaca ünlü İngiliz yazar George ORWELL’ın çağdaş klasikler arasına girmiş ve bir başyapıt olarak kabul edilen Hayvan Çiftliği adlı romanından uyarlanmış bu oyunda, bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanların yönetimini devirmeleri ve eşitlikçi bir düzen kurmaları anlatılır. Ama zamanla hayvanların zeki ve iktidar düşkünü önderleri domuzlar, insanlardan daha baskıcı ve acımasız bir diktatörlük kuracaklardır.”

Hayvan Çiftliği – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 25 dakika

Hayvan Çiftliği – Oyun Ekibi

Yazan

George Orwell

Çeviren

Özge Kayakutlu

Oyunlaştıran

Peter Hall

Yöneten

Barış Erdenk

Dekor Tasarımı

Seyhan Kırca

Giysi Tasarımı

Hakan Dündar

Işık Tasarımı

Kerem Çetinel

Metin Düzenleme

Zerrin Akdenizli

Koreograf

Sibel Erdenk

Yönetmen Yardımcısı

Sibel Erdenk

Asistan

Zeynep Ekin Öner

Sahne Amiri

Yücel Kalender

Kondüvit

Burak Çet

Işık Kumanda

Kenan Ergin

Suflöz

Havva Evirgen

Dekor Sorumlusu

Serhat Duruakan

Aksesuar Sorumlusu

Barış Gürbüz

Kadın Terzi

Zübeyde Öncel

Erkek Terzi

Murat Halaçlıoğlu

Perukacı

Hakan Işıkdemir

Makyöz

Zekiye Kıratlı

Oyuncular

Özgür Öztürk

Deniz Keyf

Gülin Ersoy

Şivan Binici

Cengiz Uzun

Ulaş Ersoy

Ayşe Berna Konur

Ufuk Şener

Muzaffer Saygı

Orhun Üstüner

Utku Ertek

Nahide Aynı[/spoiler]

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir