Hufflepuff

UYARI: Hufflepuff yazısı Harry Potter Serisi ‘nin 7. kitabı ve 8. filminden spoiler içermektedir.

Hufflepuff

Künye

Kurucu: Helga Hufflepuff
Renkleri: Sarı ve Siyah
Simgesi: Porsuk
Element: Toprak
Şu anki baş öğretmeni: Pomona Sprout
Hayalet: Şişman Keşiş
Özellikler: Çalışkanlık, Adalet, Sabırlılık, Sadakat

Belki de düşersin Hufflepuff’a
Haksızlığı hemen kaldırıp rafa
Adalet uğruna savaş verirsin
Her yere mutluluk götürmek için

Hufflepuff, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki dört büyük sınıftan birisidir. Kurucusu X. yüzyılda Wales’de doğmuş olan ve diğer kurucularla arkadaş olan Helga Hufflepuff’dır. Dönemin diğer üç büyük büyücüsü Rowena Ravenclaw, Godric Gryffindor, Salazar Slytherin ile beraber Hogwarts Okulunu kuran Helga Hufflepuff, diğer kurucuların aksine sadece özel olduğu düşünülen öğrencileri değil, sadık ve çalışkan olanları kabul ediyordu. Ona göre öğrenciler arasında ayrım olmamalıydı:

Dedi ki Slytherin
‘Biz sadece soyu en saf olanları eğitelim’
Dedi ki Ravenclaw
‘Zekâsı en güçlü olanlara ders verelim’
Dedi ki Gryffindor
‘Öğrencilerimiz kahramanlıkla ünlenmiş olmalı’
Dedi ki Hufflepuff
‘Hepsine öğretelim, hiçbirini birbirinden ayırmamalı’

Böylece bu dört sınıf, Hogwarts öğrencilerine eğitim vermeye başlar. Buraya gelen öğrencilerin ileriki yıllarda da çalışkanlıklarına ve adaletli olmalarına göre alımları tercih edilmiştir:

Gryffindor için cesurlardı
Diğerlerine göre hepsinden önemlisi;
Hep en akıllı olandı
Ravendaw için en iyisi;
Hufflepuff’a ilk seçilenler
Çok çalışmayı sevenlerdi;
Ve güç peşindeki Slytherin
Çok hırslı olanları severdi.

Ayrıca Bitki Bilimi ile de en çok ilgi çeken sınıf olan Hufflepuff’ın ileriki yılllarda başı, Herbology öğretmeni Pomona Sprout olur. Ve yemek tarifleri ile de oldukça tanınan Helga Hufflepuff’ın tarifleri, hala Hogwarts şenliklerinde kullanılmaktadır. Ayrıca Helga, Çok Özlü İksiri bulan kişidir. Ve yeniliklere açık ve başarılı olan Helga Hufflepuff ev cinlerinin eğitimi konusunda oldukça etki göstermiştir. Her zaman eşitlikçi olan Helga, ev cinlerinin eğitiminde iyi olmuştur. İleriki yıllarda ismini ünlü küçük altın kupası ile beraber çok duyduğumuz Helga bu kupayı Hepzibah Smith’e bırakmıştır. Fakat ileriki yıllarda sihirli olduğu söylenen bu kupayı Tom Riddle hortkuluk yapmak için, Rowena Ravenclaw’ın diademini, Salazar Slytherin’in madalyonunu çaldığı gibi çalmıştır. Ve 1998’de, Hogwarts Savaşı olurken Hermione Granger tarafından bir basiliksin dişiyle yok edilmiştir. Büyücülük tarihindeki en büyük büyücülerden birisi olan Helga Hufflepuff’ın portresi Hogwarts’da diğer üç kurucunun tablosu ile asılıdır.

Helga Hufflepuff

Helga Hufflepuff

Diğer sınıflara oranla daha az rekabette oldukları düşünülse de aslında oldukça önemlidir. Özellikle Quidditch maçlarında. Ayrıca Hogwarts’da Üç Büyücülük Turnuvası’nda Gryffindor ile beraber en ünlü temsilcilerdir. Hogwarts’da gerçekleştirilmiş olan en ünlü Üç Büyücü Turnuvalarından birinde Beauxbatons Akademisi için Fleur Delacour, Durmstrang Enstitüsü için Viktor Krum çıkarken, Hogwarts için Gryffindor’dan özel bir durumla katılan Harry Potter ile beraber Hufflepuff’dan Cedric Diggory çıkmıştır.

Oldukça yetenekli olan Hufflepuff’lar aynı zamanda dürüst, adil ve sadıktırlar. Özellikle Büyücülük Savaşları sırasında diğer kulüplere oranla, en az sayıda Kara Büyücü çıkmıştır buradan. Dostlukları da oldukça iyi olan Hufflepuff’ların bu özellikleri diğer kulüplerle beraber Seçmen Şapka’nın diline düşmüştür:

Slytherin’le Gryffindor gibi
İyi dostu nerede bulursun?
Velev ki aklına gelen örnek
Hufflepuff’la Ravenclaw olsun…

Hane binası olarak Hufflepuff bu konuda en sıkı olandır. Yurdun ve ortak odanın yabancılar tarafından hiç görülmediği ve davetsiz misafirlerin gelmesini engellemesi için özel bir cihaz kullanıldığı bilinir. Binanın ortak odası ise zindanların yakınlarında olan ve mutfağa yakın bir yerdir. Ve girişinde taş bir zemin üzerinde sadece bir tanesi doğru olmak üzere yer alan fıçı kapağı kapıları vardır. Girebilmek için en alttaki, ikinci sırada yer alan kapakların tam ortasında yer alan kapağa ”Helga Hufflepuff” ritminde çalınmalıdır. Kapının yanlış ritimde çalınması ya da yanlış kapının çalınması durumunda, kapağın patlayarak çalan kişinin üzerine sirke sıçrattığı söylenir. Giriş tüneli oldukça sessiz ve rahat olan bu ortak oda büyük salonlu, alçak tavanlı ve yuvarlaktır. İçinde sarı ve siyah kanepeler barındıran odada asılı bitkiler vardır. Ve penceresinden karahindiba ve dalgalanan çimler görülebilir. Daha önce de bahsedildiği gibi bu odaya başkalarının girememesi için diğerlerinde olduğu gibi yöntemler vardır. Bu daha çok yanlış varile dokunmak ya da defalarca yanlış numara girmektir.

 Hufflepuff

Hogwarts’daki her hanenin bir simgesi, elementi, renkleri, bayrağı vardır. Hufflepuff’ın bu özelliklerinde oldukça mantıklı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Toprak elementli Hufflepuff’ın simgesi porsuktur. Ve porsuklar birer kılavuz olmalarının yanında oldukça güçlü, inatçı ve çalışkan yapıda olmalarıyla bilinirler. Ve Hufflepuff’ın hane renkleri de sarı ve siyahtır. Burada sarı rengi buğdayı temsil ederken, siyahın toğrağa karşılık geldiği düşünülür.

 

 

 

Hufflepuff
   Bütün sınıf amblemleri ile birlikte Hogwarts sembolü

 

Hufflepuff’da Olan Bazı Ünlü İsimler

-Helga Hufflepuff (Kurucu)
-Şişman Keşiş (Hufflepuff Hayaleti)
-Hengist Of Woodcroft (Hogsmeade’i bulmuştur)
-Bridget Wenlock (Bir Arithmancer)
-Artemisia Lufkin (Bir dönemin Sihir Bakanı)
-Grogan Stump (Bir dönemin Sihir Bakanı)
-Newton Scamander (Bir Magizoologist)
-Pomona Sprout (Hufflepuff’ın şu anki başı ve Herbology öğretmeni)
-Nymphadora Tonks (Seherbaz ve ikinci Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyesi)
-Cedric Diggory (Üç Büyücü Şampiyonlarından biri)
-Ted Lupin (Hufflepuff’ın Sınıf Başkanı olmuştur)

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları izlemeden önce!

Not: Bu yazı spoiler içermemektedir. Film vizyona girdikten sonra paylaşacağımız detaylı inceleme için bizi takip …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir